• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Manchester United 2006/2007

Aloittaja Thouni, 26.06.2006 klo 20:12:27

0 Jäsenet ja 12 Vieraat katselee tätä aihetta.

Kansio

Lainaus käyttäjältä: keano10 - 05.02.2007 klo 14:12:04
Eilenhän tästä miehistymisestä nähtiin taas loistava esimerkki. Toki katsoin peliä spursin sinisten lasien läpi, mutta silti loistava ensimmäinen puoliaika meni piloille yhden tapauksen johdosta. En toki väitä, että manu ei olisi kääntänyt peliä toisella puoliajalla, mutta on vain harmi, että hieno peli pilataan kyseisellä tuomiolla. Toki näitä tapauksia sattuu usein, mutta valitettavan usein cristiina on mukana. Pelitaitoja tuskin kukaan pystyy arvostelemaan, mutta käyttäytymisessä on paljon parantamisen varaa. Syksyllähän kaveri myönsi sukeltelun ja vielä kerskui sillä :alas:
Ei käy puolustuksena se että espanjassa tai jossain muualla hypitään, briteissä sukeltelulle ja itkupilleille aina jyrkkä ei!

Se on muuten Cristiano se etunimi. Yksinkertaiset faktat kuntoon ennen jeesustelua. Oliko kilttipoika Berbatovin vielä tökerömpi kalastelu sitten enemmän oikeutettu? Tuollaiset liuhulettiset bulgaarit pitäisi pitää kokonaan kentiltä poissa, kun ei pystyssä pysy. :alas:

Wilf Copping

Fake Ronaldo se on. Ja saatanan törkeä sukeltaja, liigan pahin. Ota kirahvi vähän lisää testosteronia niin reidet kestää ja pysyy pystyssä  >:(

Kankkulankaivo

Lainaus käyttäjältä: Wilf Copping - 05.02.2007 klo 15:59:18
Fake Ronaldo se on. Ja saatanan törkeä sukeltaja, liigan pahin. Ota kirahvi vähän lisää testosteronia niin reidet kestää ja pysyy pystyssä  >:(

Ronaldo sukeltaa ja onnistuu sillä vakuuttamaan tuomarin, kun taas esim. Berbatov sukeltaa eikä onnistu.

Il Divin Codino

Lainaus käyttäjältä: Coulijoe - 05.02.2007 klo 14:22:21
No tämä oli aika suora esitys enkä lähtenyt erittelemään, vastustan kahdenjalan nappula taklauksia, mutta onko silloin pelattu väärin jos pelaat selkeästi palloa, sääntökirja kieltää taklaamasta  ???. Ja sinun mielestäsi jokainen taklaustilanne on vahingoittamisyritys vai? Eiköhän kuitenkin pitäisi lähteä siitä ajatuksesta, että on yritetty pelata palloa eikä ensin olla syyttämässä, että yritetään vahingoittaa ukkoa.

Edit: tästäkin on keskusteltu niin paljon, jätetään tähän  :)

Näinhän se on, että tämä näyttelyponien ongelma vaivaa monia, mutta pakko oli ottaa tuollainen esimerkki, jos kerran sanot, että aina pitää hyväksyä taklaukset kunhan palloon kosketaan ensin. Tästä en ollut samaa mieltä sen osalta, että palloon koskettua saa äijänkin lanata.

Three Lions

Spurgut jeesustelemassa sukeltelusta samaan aikaan kun omassakin joukkueessa on Zokoran ja Berbatovin kaltaisia kaatumatautisia :ylos:

Coulijoe

Lainaus käyttäjältä: Il Divin Codino - 05.02.2007 klo 16:05:51
Tästä en ollut samaa mieltä sen osalta, että palloon koskettua saa äijänkin lanata.

:) haluaisin nähdä tilanteen, jos palloon liut ja sen jälkeen vielä onnistut väistämään ukon, kyllähän se vauhtiliike jatkuu eteenpäin. Tilanteet ovat nopeita ja kentällä sattuu.

Näistä itsensäsuojeluista/loikista/kuolevista joutsenista, niin voisikos sitä yrittää hypätä niin ettei pakko ole kylellään rymytä? Hyppää ilmaan ja tulee jaloilleen alas, eikä jää kierimään sinne nurmenpintaan kun osumaakaan ei ole tullut, onnistuisikohan tuollainen  :) Rakentava ehdotus  :o :ylos:

Rocker

Lainaus käyttäjältä: Kansio - 05.02.2007 klo 15:47:23
Se on muuten Cristiano se etunimi. Yksinkertaiset faktat kuntoon ennen jeesustelua. Oliko kilttipoika Berbatovin vielä tökerömpi kalastelu sitten enemmän oikeutettu? Tuollaiset liuhulettiset bulgaarit pitäisi pitää kokonaan kentiltä poissa, kun ei pystyssä pysy. :alas:

Mielestäni noilla lusitaaneilla tuo "kaatumatauti" tuntuu olevan jo geeneissä. Vastenmielisin maajoukkue ja vastenmielisimmät pelaajat. :alas:

Henski

Tähän sukeltelu-aiheeseen en ota mitään kantaa. Sitä löytyy jokaisesta joukkueesta. Eilisen pelin tuomaritoimintaa ei tottavieköön voi kehua, mutta huomautampa vaan, että tuomari oli Ronaldon täällä väitetyn sukelluksen kohdalla hyvin lähellä toteamassa tilanteen.

Sukeltelun sijaan ihmettelen, että mikä ihme siinä 1.jaksolla taas oikein oli kun hermo ei pitänyt olleenkaan? Ruunin itsehillinnälle edelleen  :keskari:, vituttaisi tuplasti rajummin jos ei olisi Unitedin mies. Scholesin taklauksien lisäksi ei voi kun ihmetellä kuinka Neville menetti sen Larssonin kaatamisen jälkeen keskittymisensä ihan täysin, ja oli aiheuttaa myöhästymisellään rankkarin toiseen päähän. Jos tuomari ei onnistu, niin "omaa peliä" pitää pystyä jatkamaan eikä alkaa valittamaan. Onneksi United ei kuitenkaan mitenkään profiloidu näissä tuomarin piirittämisessä, mitä lontoon siniset ainakin harrastavat kovin usein.

Toisen jakson pelisuoritus oli tosiaan vahva. Taktiikka vaikutti tosiaan paikoin olleen taas tuo 4-5-1. SAF varmasti antoi sapiskaa tauolla, eka jakso ei ollut kovin hyvä.

Lainaus käyttäjältä: Mameluukki - 05.02.2007 klo 04:23:52
Tosin Giggs on siinä rajoilla etteikö ihan miinuksen voisi antaa. Tuntuu, että mies ei pääse oikein kenestäkään enään ohi ja vähän surffailee kentällä. Ehkä arviointiin vaikuttaa toisella puolella kenttää touhuava supermies.
Aikalailla samaa mieltä. Eilenkin hyviä muutamia huijauksia, mutta iän mukanaan tuoma verkkaisuus merkitsee sitä, että ei kykene enää hyödyntämään ohituksia vanhaan malliin. Parin viikon takaisessa haastattelussa puhui paljon siitä, että iän myötä pelaamista pitää muuttaa. Yhdistettynä tämä SAF:n taktisiin valintoihin, niin pelkään, että 4-5-1-systeemiä, jossa Giggs häärää keskemmällä tullaan näkemään vielä moneen kertaan.

Yksi huomio kulmapotkuihin. Helppo tietysti sanoa, mutta itsekseni ajattelin, että kun näin Carrickin menevän antamaan kulman 2.jakson alussa, niin nyt se homma jälleen onnistuu. Ja näinhän siinä kävi, Vida oli jälleen kerran aivan pitelemätön. Kolmen pakin keskeltä ihan omaa luokkaansa, ja nyt meni vielä sisään, mikä ei Watford-pelissä vaihteeksi onnistunut. Toivoisinkin näkeväni enemmän näitä Carrickin antamia kovempia keskityspalloja kuin Giggsin lähettämiä enemmän tällaisia "roikkukesoja" maalille.

Carrickin panosta voi todella kehua. :ylos: Paljon hyviä syöttöjä ja onnistunutta rikkomistakin. Toinen jonka haluan nostaa esiin on Evra. Mistä ihmeestä kaveri on tuon valtavan pompun oikein kehittänyt? Saattoi tosin olla Lennonin lyyhydelläkin tekekemistä?  :D Taisivat Spursin toimesta päästä vain kerran Patista ohi, erinomaista katkomispeliä. Paineet kasautuivat jälleen kerran toiselle puolelle, jossa Neville on pelistä toiseen aina kovan paineen edessä Ronaldon olemattoman puolustusymmärryksen vuoksi. Myöskään Van der Sarin panosta ei pidä unohtaa. :ylos:

Sitten vähän vielä risuosastollekkin. Ferdinandille ainakin kolme pahaa virhettä. Ei hyvä. Ja kyllä toisena seikkana pitää jälleen nostaa esille tuon keskikentän keskustan tietty dieselmäisyys. Scholeskin pelasi ihan ok-matsin, eikä heiltä mitään terrierimäisiä otteita voikaan odottaa. Aika monta tilannetta jälleen oli, jossa tuli ihmeteltyä kuinka naapuri onnistui "keilamaan" keskustan nurin. Scholes-Carrick-parin kiistattomat vahvuudet ovatkin juuri ylöspäin. Tässä ei sinänsä ole mitään uutta, mutta tulihan nyt tuo dieselmäisyys nostettua tulevia, erityisesti UCL-pelejä, ajatellen mukaan keskusteluun.

Joka tapauksessa ratkaisevan tärkeät kolme pistettä. Näitä tarvittiin ehdottomasti.

Phizza

Lainaus käyttäjältä: Henski - 05.02.2007 klo 16:49:29Sukeltelun sijaan ihmettelen, että mikä ihme siinä 1.jaksolla taas oikein oli kun hermo ei pitänyt olleenkaan?...Jos tuomari ei onnistu, niin "omaa peliä" pitää pystyä jatkamaan eikä alkaa valittamaan.

Ehdottomasti näin. Turha alkaa valittamaan, vaikka pilli ei aina soikaan. Rooneylta taas paloi päreet, kun ei pilli soinut siinä aiemmassa tilanteessa. Itse kiinnitin huomiota yhteen tilanteeseen, joka nyt ei varsinaisesti liity tähän: Giggsillä oli pallo vasemmassa laidassa, kunnes hän sen menetti. Menetyksen jälkeen odotin, että hän lähtisi perään ja yrittäisi saada pelivälineen takaisin, mutta mitä vielä, Giggs jää seisokelemaan/kävelemään laidalle levittelemään käsiä. Ei näin. >:(

Lainaus käyttäjältä: Henski - 05.02.2007 klo 16:49:29Toinen jonka haluan nostaa esiin on Evra. Mistä ihmeestä kaveri on tuon valtavan pompun oikein kehittänyt? Saattoi tosin olla Lennonin lyyhydelläkin tekekemistä?  :D

No kyllähän Evra peittosi pari kertaa Berbatovinkin pääpallossa, joten Lennonin lyhyydestä se ei johtunut. Samoin taisi voittaa Adebayorin pari kertaa, joten ei voi kuin ihmetellä tuota hänen ponnistusvoimaansa. Loistava lisä muutenkin erittäin liikkuvaan pelityyliin.

Lainaus käyttäjältä: Henski - 05.02.2007 klo 16:49:29Ja kyllä toisena seikkana pitää jälleen nostaa esille tuon keskikentän keskustan tietty dieselmäisyys. Scholeskin pelasi ihan ok-matsin, eikä heiltä mitään terrierimäisiä otteita voikaan odottaa. Aika monta tilannetta jälleen oli, jossa tuli ihmeteltyä kuinka naapuri onnistui "keilamaan" keskustan nurin. Scholes-Carrick-parin kiistattomat vahvuudet ovatkin juuri ylöspäin. Tässä ei sinänsä ole mitään uutta, mutta tulihan nyt tuo dieselmäisyys nostettua tulevia, erityisesti UCL-pelejä, ajatellen mukaan keskusteluun.

No tjaa, mielestäni keskusta onnistui ihan hyvin, olkoonkin että vastassa oli aika vaisu kaksikko. Scholes katkaisi lopussa syötön ja käynnisti siitä neljänteen maaliin johtaneen hyökkäyksen. Toki se on selvää, että Scholesin vahvuudet eivät ole liikkuvuus ja puolustuspeli, uskomattomasti säästyi ilman korttia, mutta itse olen ihan tyytyväinen tuohon keskikentän kaksikon liikkeeseen, varsinkin näitä heikompia vastaan. No, tuli siinä pari tilannetta, jossa Carrick oli liian kankea ehtiäkseen palloon ja sen nappasi nopeampi Spurs-pelaaja. Mutta en nyt näkisi tätä kovinkaan pahana ongelmana. Toki sinä nostit esiin UCL-pelit, jossa tuo keskikentän hidas liike voi nousta pahasti esille, kuten Portoa vastaan keväällä 2004. Silloin Decot ja kumppanit pyörittelivät kolmen keskustalla (Butt-Keane-Scholes) pelannutta Unitedia ajoittain miten tahtoi. Eli tässäkin tullaan taas siihen kohtaan, että tuollainen Hargreavesin tyylinen liikkuva pelaaja olisi kaivattu lisä nykyjoukkueeseen.

Kankkulankaivo

Lainaus käyttäjältä: Henski - 05.02.2007 klo 16:49:29
Carrickin panosta voi todella kehua. :ylos: Paljon hyviä syöttöjä ja onnistunutta rikkomistakin.

Joo, Carrick oli myös minun mielestäni erittäin hyvä, mies täytti oman roolinsa erinomaisesti, tasapainoitti peliä ja antoipa hän sen kulmankin.  :ylos:

Rooney siis myös ilmeisesti loukkaantui lievästi tuossa pelissä  ??? Eikä ilmeisesti pääse pelaamaan Englannin peliä..

Phizza

Lainaus käyttäjältä: Kankkulankaivo - 05.02.2007 klo 17:23:41Rooney siis myös ilmeisesti loukkaantui lievästi tuossa pelissä  ??? Eikä ilmeisesti pääse pelaamaan Englannin peliä..

Lainaan Three Lionsia Englanti-topikista:

Lainaus käyttäjältä: Three Lions - 05.02.2007 klo 16:14:11
Rooneyn osallistuminen keskiviikon Espanja-peliin oli hetken aikaa epäilyksen alla Spurguja vastaan saadun ja Wäinön vaihtoon pakottaneen kolhun jälkeen, mutta tänään ManU on kuitenin näyttänyt pelaamiselle vihreää valoa - peluuttamispäätös on viimekädessä Maccan, mutta Rooney joka tapauksessa liittyy nyt maajoukkueen mukaan.

Georgie

Unitedin nykyinen pelitaktiikka tuntuu toimivan erinomaisesti. Carrick ja Scholes pelaavat keskikentän pohjalla ja siinä ylempänä Giggs, Rooney ja Ronaldo keskenään paikkoja vaihdellen yksinäisen kärjen takana. Maaleja tulee enemmän kuin aiempina kausina ja puolustuskin on pitävämpi kuin aikoihin. Hyvä systeemi mielestäni ja varsinkin kovemmissa matseissa käyttökelpoinen perinteisen 4-4-2:n sijaan. Tuntuu myös sopivan Ronaldon vahvuuksiin hyvin ja myös Giggs on tuossa keskeisemmässä roolissaan ollut parempi kuin laidalla.

Joukkueen peli kulkee ja ratkaisijoita riittää laajalla rintamalla. Marras-joulukuussahan Ronaldo joutui välillä yksinään kääntämään tiukat pelit ManUlle. Nyt tuntuu siltä ettei olla enää niin riippuvaisia yhdestä pelaajasta, vaikka kentän parashan Ronaldo taas eilen oli. Hyvä esitys koko joukkueelta, mutta erityisesti Ronaldo, Giggs, Carrick ja Vidic vakuuttivat.

keano10

Lainaus käyttäjältä: Kansio - 05.02.2007 klo 15:47:23
Se on muuten Cristiano se etunimi. Yksinkertaiset faktat kuntoon ennen jeesustelua.
heh, onko näin? :D :keskari: kiitos kun sivistit :tuoppi:

candidate

#5513
Onpas muuten tullut laadukasta tekstiä vierailijoilta taas vaihteeksi tänne kausipuolelle. Joku voisi perustaa topikin tuonne Seurajoukkueet puolelle, jonne voisi häviäjäleiri sitten katkeruuspäissään kirjoitella jokaisen tappion jälkeen, koska nämä :keskari::alas::keltapuna: -viestit sekoittavat muuten varsin tasokasta keskustelua. Hauskaahan se toki on, että 0-4 kotitappion jälkeen jaksetaan valitella yhdestä heppoisasta päätöksestä, vaikka läpi ottelun tuomari oli täysin yössä (kuten olivat myös isännät) ja aivan tasapuolisesti. Toisaalta, voi olla että ruoassakin oli jotain vikaa, vai kuinka?

Tuosta rehdistä lädismistä en minäkään jaksa innostua. Toki pidän naurettavana sellaista maassa kieriskelyä ym. pelin viivytystä, mutta tehostamisen ja itsensä suojaamisen hyväksyn tiettyyn pisteeseen saakka. Taitoa olen aina arvostanut jalkapalloilussa, ja Ronaldo on Valiossa tällä hetkellä se taidokkain, joten en edes pysty käsittämään miksi hänen pitäisi yrittää pysyä väkipakolla pystyssä, jos siitä saa palkkioksi vain nappeja nilkoille. Jalkapalloa pelaavana osaa ehkä ymmärtää paremmin miksi joskus on järkevää hypätä jos joku yrittää nilkoille vetää (ja pelaan vielä puolustavassa roolissa), eikä se muuta asiaa miksikään että "pallo oli välissä" tms.

Yllättävän hyvin on portugalilainen pysynyt kunnossa, vaikka paljon tulee iskuja jalkoihin, eikä varmasti vähiten itsesuojelunsa ansiosta, joten näin Punaisien lasien läpi on pakko sanoa, että hyvä näin. Tällä kaudella Ronaldolta on jäänyt pois maassa makaaminen ja lähes kokonaan käsien levittely, ja maalisarakkeessa on komeat 15 maalia, joten eipä tuon pitäisi olla kenellekkään mikään ongelma, että ajoittain helposti kaatuu, koska miehen taidokkuutta ei varmasti käy kenenkään kieltäminen. Ja ainahan voi alkaa seuraamaan rehtejä divariseuroja.

Ronaldoon liittyen Skylta löytyi Scolarin spekulointia portugalilaisen joukkueesta tulevaisuudessa. Melko ontuvaa toisaalta, mutta kyllähän pidemmässä juoksussa Ronaldoakin varmasti kiinnostaa lämpimämmät maisemat, mutta eiköhän hänen otteistaan saada nauttia vielä muutamat vuodet.

-----------------------------------------------------------------------

Itse en myöskään allekirjoita JCLM:n väitettä siitä, että O'Sheaa ja Richardsonia haukuttaisiin vain siksi, että niin kuuluu tehdä ollakseen "aito" (mitä tällä tarkoititkaan). Itse kritisoin O'Shean peluutusta, koska taidot eivät millään riitä avaukseen keskikentällä, varsinkaan kun Fletchie on tällä kaudella pelannut varsin mainiosti kyseisellä tontilla ja olisi kykenevämpi pelaaja tähän buttmaiseen rooliin nyky Unitedissa. Richardson on ehkä taidoiltaan paljon lähempänä vaadittavaa taitotasoa, mutta jotenkin häneltäkin on jäänyt tekemättä se viimeinen tasonnosto ja vahvasti epäilen että ensi kaudella matka jatkuu jossain ylemmän keskikastin seurassa (Liverpool, Tottenham, Everton jne.). Fletchietä ei kaiketi täällä edes olla sen erityisemmin dumailtu, pikemminkin päinvastoin, sillä skottihan oli alkukaudesta varsin hyvällä asenteella liikkeellä ja onkin ihme ettei näytönpaikkoja ole enempää siunaantunut (tästä haluaisin kyllä jotain perusteluita kuulla SAFilta).

keano10

Lainaus käyttäjältä: Three Lions - 05.02.2007 klo 16:06:27
Spurgut jeesustelemassa sukeltelusta samaan aikaan kun omassakin joukkueessa on Zokoran ja Berbatovin kaltaisia kaatumatautisia :ylos:
Zokora on sukeltanut pilkun kerran, ja jos viitsit tuota spurs topiccia selailla niin huomaat varmasti ettei asialla ole ylpeilty.
Mutta Kristiinalle ei silti pärjää kukaan :redface: :keskari:

temetainio

Lainaus käyttäjältä: keano10 - 05.02.2007 klo 17:53:41
Zokora on sukeltanut pilkun kerran, ja jos viitsit tuota spurs topiccia selailla niin huomaat varmasti ettei asialla ole ylpeilty.
Mutta Kristiinalle ei silti pärjää kukaan :redface: :keskari:

Robben? Drogba?  >:( :keskari:

Paletta

Lainaus käyttäjältä: keano10 - 05.02.2007 klo 17:53:41
Mutta Kristiinalle ei silti pärjää kukaan :redface: :keskari:
Älä muuta sano.
:pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo:
Eli 15 maalia  8) :ylos:
Spermsiä vastaan tuli toki 1 maali ja 1 maalisyöttö  :ylos:

terroristi

Lainaus käyttäjältä: Paletta - 05.02.2007 klo 18:39:32
Älä muuta sano.
:pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo: :pallo:
Eli 15 maalia  8) :ylos:
Spermsiä vastaan tuli toki 1 maali ja 1 maalisyöttö  :ylos:
Monta rankkarista?


Georgie

Lainaus käyttäjältä: candidate - 05.02.2007 klo 17:52:18
Itse kritisoin O'Shean peluutusta, koska taidot eivät millään riitä avaukseen keskikentällä, varsinkaan kun Fletchie on tällä kaudella pelannut varsin mainiosti kyseisellä tontilla ja olisi kykenevämpi pelaaja tähän buttmaiseen rooliin nyky Unitedissa.

Eihän se O'Shea avauksessa olekaan jos kaikki ovat terveinä. Mutta hänen kaltaisensa monella eri pelipaikalla, näköjään myös maalivahtina ;) , viihtyvä penkkimies joka ei valita jos ei saa joka pelissä avauspaikkaa on elintärkeä joukkueelle. O'Shea on myös mainettaan parempi pelaaja jalalla, vaikka onkin suht kömpelön näköinen. Ei ole mikään suuri vastuunkantaja keskikentällä pelatessaan, mutta täyttää kyllä paikkansa.

Mameluukki

#5520
Kiitokset Phizza, oletit oikein. Päätin pitkän seuraamisen jälkeen itsekin tulla kantamaan oman korteni kekoon ja rekisteröityä, kun keskustelu näytti olevan sen verran aktiivista ja asiallista täällä manu-puolella.

Tuosta kaatuilusta vielä. Itse esimerkiksi inhoan Italian jalkapalloilua juuri aivan poskettoman filmaamisen, ajanpeluun ja valittamisen takia. Okei, rankka yleistys, mutta kun tarpeeksi monta kertaa asian kokee niin minkäs teet. Ja kovasti toivon ettei samanlaista nähdä ikinä valiossa. Täällä Espanjassa, jossa seurailen pelejä vielä hetken paikan päältä, näyttää myös välillä koomiselta kun katsomon piippuhyllylle asti näkee jopa minunlaiseni puusilmä kuinka pelaaja tekee kuolemaa tuulenpuuskasta ja vaatii vieressä puhaltaneelle vastustajalle korttia. En tykkää. Toisaalta, joissain tilanteissa huomattavasti järkevämpää on väistää järetön taklaus ja usein tasapainon saanti on aika hankalaa kun kovasti vauhdista sen teet. Näitä käy C.Ronaldollekin. Ja arvon vihollisleirien kannattajat. Oletteko laittaneet merkille kuinka ko. herra harvemmin enää maasta huitoo ja purnaa tuomarille yms kuten esimerkiksi tekee eräs Suurpelaaja Henry. Silti filmaaminen on typerää eritysesti rankkualueella, filmauksen jälkeen käsien levittely vielä typerämpää, mutta toisen vahingoittamiseen tarkoitetut taklaukset typerintä. Ja kyllä, ennenkuin laumassa huudatte, niin jokaisesta "luokasta" löytyy/on löytynyt meidänkin tiimistä pelaajia. Kuitenkin esim Ronaldon väittäminen tällä kaudella valion pahimmaksi filmaajaksi johtuu kyllä aivan jostain muusta kuin mitä peleissä on tapahtunut. Kateutta tai jotain?

EDIT: Vielä O'sheasta, Richardsonista ja Fletchistä pari sanaa. Nämä herrat ovat ihan sopivia rotaatio/back-up miehiä tämän hetken rinkiin, mutta JOS paha loukkaantuminen iskee jollekin meidän keskikentän tärkeimmistä miehistä, niin mitäs sitten... En usko että kyseisen kolmikon taso ainakaan tällä hetkellä riittää jatkuvaan avaukseen. Fletcher on tällä kaudella ollut keskustassa vakuuttavin näistä kolmesta ja ehkä muutaman pelin alle saatuaan voisi paikata jotenkuten scholes/carrick -akselia. Laidalle tietysti löytyy Park vielä vaihtoehtona, onneksi.

candidate

Lainaus käyttäjältä: Georgie - 05.02.2007 klo 18:51:52
Eihän se O'Shea avauksessa olekaan jos kaikki ovat terveinä. Mutta hänen kaltaisensa monella eri pelipaikalla, näköjään myös maalivahtina ;) , viihtyvä penkkimies joka ei valita jos ei saa joka pelissä avauspaikkaa on elintärkeä joukkueelle. O'Shea on myös mainettaan parempi pelaaja jalalla, vaikka onkin suht kömpelön näköinen. Ei ole mikään suuri vastuunkantaja keskikentällä pelatessaan, mutta täyttää kyllä paikkansa.

Eikös juuri tuohon O'Shean rooliin ole keskikentälle Fletcher, joka kuitenkin on selvästi parempi kuin, ei pelkästään kömpelön näköinen, vaan aivan oikeasti kömpelö Sheacinho. Ja siis tarkoitin, kuten kirjoitin, että nimenomaan keskikentälle ei ole asiaa, mutta en kuitenkaan poissulkenut sitä mahdollisuutta, että O'Sheva nähtäisiin laitapuolustajana, mutta kun tätä vaihehtoa ei Ferguson tunnu enää kannattavan, eikä näin ollen monella eri pelipaikalla pelaamisen mahdollisuudesta ole hyötyä, jos ei nyt eilisen ottelun tuuraamista tolppien välissä lasketa tähän mukaan. Laitapuolustajana O'Shea menettelisikin mielestäni, ainakin jos samalla tasolla esiintyisi kuin teki joskus ennen tätä jämähtämistä keskikentälle.

Tosin tämähän on vain yksi mielipide ja voihan se olla, että olen väärässa kun Fergiekin kerran O'Shean pistää ottelusta toiseen Fletcherin edelle, mutta en vain mitenkään näe tämän irlantilaisen pallollisen pelaamisen (jossa on kyllä hienoista petraamista ollut havaittavissa, mutta ei tosiaan riittävästi) riittävän keskikentälle. Johnille toki kaikki kunnia niistä muutamista upeista maaleista, joita hän on tasaisin väliajoin paukutellut :tuoppi:


Georgie

Lainaus käyttäjältä: candidate - 05.02.2007 klo 19:07:16
Eikös juuri tuohon O'Shean rooliin ole keskikentälle Fletcher, joka kuitenkin on selvästi parempi kuin, ei pelkästään kömpelön näköinen, vaan aivan oikeasti kömpelö Sheacinho.

Näkisin kyllä itsekin mieluummin Fletcherin avauksessa kuin O'Shean ja useinhan näin on käynytkin. Molemmat pelaajat tuovat laadukasta laajuutta rinkiin. Yleensäkin ManUn "reservit" ovat mielestäni mainettaan paljon parempia...

Coulijoe

#5523
Lainaus käyttäjältä: candidate - 05.02.2007 klo 17:52:18
Jalkapalloa pelaavana osaa ehkä ymmärtää paremmin miksi joskus on järkevää hypätä jos joku yrittää nilkoille vetää (ja pelaan vielä puolustavassa roolissa), eikä se muuta asiaa miksikään että "pallo oli välissä" tms.


Nyt kun mainitsit tuon pelaajataustasi ja kun sitä itsellänikin on ollut ja on edelleen...

Hmm, on pelillistä taitoa, on älyllistä taitoa ja on joukkueen eteen tehtäviä ratkaisuja. Toivon, että sinulla puolustuspelaajana omassa joukkueessasi on kuitenkin se periaate kun menet palloon, että yrität osua siihen etkä tahallisesti vahingoita vastustajaa vai? Oletan näin, koska en ole nähnyt sinun pelaavan. Siinä vaiheessa kun lähdet taklaamaan niin oletettavasti yrität osua siihen vastustajan jaloissa olevaan palloon? Vai pyritkö pelaamaan niin ettei sinun tarvitsisi taklata ollenkaan? Jos vastustajasi on sinua taitavampi niin ajatteletko niin ettet saisi taklata ollenkaan, koska saatat myöhästyä? Vastustajalle saattaa sattua nilkkaan, tietynasteinen arvostus vastustajaa kohtaan oikein, mutta et varmaan itsekään vapaaehtoisesti suostu pujottelukepiksi...Itse taidan olla tämän vanhan koulukunnan kasvatteja, jolle pallo välissä = "puhdas taklaus"....Toki pää pitää pysyä mukana miten taklataan, napit edellä sen olen sulkenut pois ehdottomasti...

Yritin katella tossa jostain noita taklauksia
Ja tässä on Ronaldosta video: http://www.youtube.com/watch?v=pXbCFkoKOsU 
aika monta väärää taklausta, mutta haluaisin mielipiteen seuraavista 0.30, 1.57, 2.50, 3.21 kohdalla tulleista taklauksista...

En ole näissä taklauskeskusteluissa yksilöinyt yhtään ainutta pelaajaa nimeltä vaan olen yrittänyt keskittyä yleiseen keskusteluun taklauksista ja niiden laadusta  :)

Edit: Pyydän anteeksi Off-topic keskustelua, toivottavasti taso ei ole laskenut liikaa  :D :)

Fin_Gooner

Lainaus käyttäjältä: Andybandy - 05.02.2007 klo 14:11:23
Ihan itse keksit? Laitetaanko vielä Ebouelle yksi  :ylos: ?

Itse keksin kyllä, kiitos kysymästä. Eboue on muistaakseni pari kertaa filmannut raakasti, eikä niistä kummastakaan sentään pilkkuja ole tuomittu. Mutta kyllä, myös Ebouen filmaamiselle kylmästi  :keskari: :alas:.