FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.02.2026 klo 09:52:46 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 13 [14] 15 ... 32
 
Kirjoittaja Aihe: Associazione Sportiva Roma 2009-2010  (Luettu 49829 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Auts

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: As Roma


Vastaus #325 : 30.11.2009 klo 16:17:04

Toki tarvitsemme Mirkolta myös niitä jalkoja ;) Mielestäni ihan ok suoritus häneltä Atalantaa vastaan, pusku ei nyt mikään erikoinen ollut mutta hyvin oli sijoittunut pakin taakse. Itse kiinnitin huomiota että pelin alussa Mirkolta ei onnistunut mikään, mutta kovin yskien aloittivat myös muutkin. Esimerkiksi Totti ei tällä kertaa erottunut juuri mitenkään, muutamasta kantapääkikasta huomasi, että on kuitenkin kentällä. Puolustus tietysti avitti kotijoukkueen osumassa. Ihmetyttää että mikä helvetti siinä voi olla.. oli vastassa mikä joukkue tahansa niin nollaa ei pystytä pitämään sitten millään. Täytyy varata pullo grappaa valmiiksi, kun se hetki koittaa.

Jos se nolla saataisiin pidettyä Laziota vastaan, niillähän taitaa olla Serie A:n paskin hyökkäys :D
tevez-aguero

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Milan, Zenit, KuPS


Vastaus #326 : 30.11.2009 klo 16:55:48

Tuloksellisesti AS Roman suunta on hyvä, neljäs sija on enää kolmen pisteen päässä ja edellä Sampdoria, Parma, Genoa, Cagliari ja Bari, joista kauden edetessä jotkut alkavat kenties suunnata alaspäin sarjataulukossa. Ei AS Romalla helppo tie ole neljänneksi nousta vaikka pieni piste ero onkin edellä oleviin.

Seuraavat AS Roman matsit... 3.12 Roma-Basel (UEFA Europa League), 6.12 Roma-Lazio, 13.12 Sampdoria-Roma, 19.12 Roma-Parma.

Corriere dello Sport uutisoi vähän aikaa sitten että Baptista, Doni ja Cicinho lähtisivät seurasta tammikuussa, itse en jaksa usko että noi kaikki lähtisivät samalla kertaa pois, ei ole ihme jos kaikki jäisivätkin ja katsotaan ketä tulijoita seuraan olisi esim Luca Toni ja Ruud Van Nistelrooy.
ASR

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #327 : 30.11.2009 klo 17:11:52

Sama kaava jatkuu mitä viime kaudella. Väkisin väännetään muutamia voittoja, mutta perusongelmat eivät ole ratkenneet. Turha haaveilla tässä vaiheessa mistään vahvistuksista, jos ei myyntejä tapahdu. Vaikka tänään huhuttiin Pavlychenkosta, ei häntäkään voida hankkia mikäli jotain ei myydä. Vaikea kausi jatkuu siis edelleen ja elintärkeää menestyksen kannalta on entisen tapaan Tottin pysyminen terveenä.
Azzurri #5

Poissa Poissa


Vastaus #328 : 01.12.2009 klo 20:27:13

Totti on vihdoin allekirjoittanut uuden sopimuksen. Sopimus ilmeisesti mallia 5+5, joista viimeiset viisi vuotta viherion ulkopuolisissa tehtavissa Roman organisaatiossa. Mukana myos pykala, jonka mukaan uusi omistaja ei voi sopimusta purkaa.

Aika pitkaan meinaa Totti viela pelata. Muistelisin aiemmin hanen sanoneen lopettavansa n. kolmen vuoden paasta. Toivotaan, etta neljan-viiden vuoden paasta ei tule vakavia ongelmia, kun avauspaikka ei olekaan aina selvio.

Paluu maajoukkueeseen tuntuu talla hetkella jopa todennakoiselta. Seka Lippin etta Tottin lausunnoista saa sellaisen kuvan, etta ainoastaan loukkaantuminen estaa paluun Nazionaleen.
Tukeem Abdullah Jafer

Poissa Poissa


Vastaus #329 : 02.12.2009 klo 16:24:16


Kuten sanoin, tuon Buffonin puheenvuoron merkitys tässä keskustelussa on lähes täysin nollatasoa. Jäävuorten huiput toki ovat niitä osia, jotka näkyvät meille selkeimmin, mutta pinnan alle jää kuitenkin se suurin ja merkittävin massa. Tähän sopii lainata Lippiä:

"Il nostro calcio non è in crisi, anche se può sembrare così. Non siamo messi male perché abbiamo ottimi talenti che stanno nascendo e crescendo nelle varie rappresentative giovanili, le nostre squadre si fanno valere in Europa, siamo campioni del mondo e abbiamo il campionato di serie B più competitivo del mondo". Lippi ha un'idea tutta sua anche sulla presenza degli stranieri nel campionato italiano. "L'espressione più vera del calcio di un Paese è la nazionale, non sono le squadre di club. E poi si parla di Inter, ma in Inghilterra va anche peggio, basti pensare che il Liverpool è in mani americane ed è allenato da uno spagnolo, il Chelsea è di un russo ed è guidato da un italiano, eccetera. E nel loro campionato solo il 38% dei giocatori sono inglesi, mentre nel nostro abbiamo il 60% di giocatori italiani".

Jottei ihan ohi topicin mennä, niin lisätään vielä muutamia pieniä uutisia:

- Tonin, Pavlyuchenkon ja Zigicin rinnalle on huhuissa nostettu Adriano, joka haikailee takaisin Italiaan.

- Derby Primvera päättyi Roman 2-0-voittoon taivaansinisistä. Punakeltaisten osumista vastasivat Bertolacci ja Zamblera. Nyt Alberto De Rossin pojilla on saldona kymmenen ottelua ilman päästettyä maalia. Junnut ovat viitoittaneet hyvin tietä edustusjoukkueelle viikonloppua varten, sillä Primaveran lisäksi Lazio on taipunut tällä kaudella Romalle myös Allievin ja Giovanissimin paikallispeleissä.

- Coppa Italian seuraavalle kierrokselle (puolivälierä)  Romaa vastaan asettuu Sassuolon pudottanut Triestina, joka on Serie B:ssä kahdeksantena. Parista mielenkiintoisen tekee se, että Triestinan riveissä palloilevat Roma-kasvatit Daniele Magliocchetti, Giuseppe Scurto ja Riccardo Brosco.
ackaz

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Tapiola


Vastaus #330 : 07.12.2009 klo 11:53:39

Aijai! Maukas voitto eilen! Ylos Ihan mukava nähdä, että vähän heikommallakin pelillä Roma pystyy voittamaan (vaikka Lazion nykykunto onkin heikko). Ylos Muutenkin kelpaa pelillä millä tahansa aina voittajana poistuminen Derby Della Capitalesta! Tuoppi
Uuno Front

Poissa Poissa


Vastaus #331 : 07.12.2009 klo 14:29:23

:) Ylos

Ai että maistui. Kolme vuotias poikani vain ihmetteli, että miksi Cassetti töni mainosaitoja maalinsa jälkeen.
ref

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi


Vastaus #332 : 08.12.2009 klo 17:17:54

http://www.footballitaliano.org/2009/12/02/brighi-denies-roma-exit-rumours.html

Ei varmaan niitä parhaita lähteitä, mutta tämän mukaan Brighi haluaa pysyä Romassa. Sen enempää kommentoimatta uutisen luotettavuuteen, Brighi on kyllä erittäin käyttökelpoinen pelaaja Romassa varmasti tulevaisuudessakin. Mieshän on ajoittain ollut jopa ilmiliekeissä, mutta toisaalta pallollisena peli on edelleen melko puutteellista.

Mikäli joku Napoli kuitenkin löisi tukun kahisevaa pöytään, voisi myyntikin olla ihan mahdollinen. Ei Brighi kuitenkaan mikään korvaamaton ole, mutta toisaalta Roman rosteri on kapeahko, joten jonkin sortin korvaaja jouduttaisiin kuitenkin etsimään.
tevez-aguero

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Milan, Zenit, KuPS


Vastaus #333 : 08.12.2009 klo 22:24:16

http://www.goal.com/en/news/10/italy/2009/12/08/1674375/flamengo-striker-adriano-will-make-roma-decision-next-week
Flamengon kanssa mestaruuden kauden päätyttyä voittanut Adriano on valmis siirtymään tammikuussa takaisin Eurooppaan. AS Roma on ilmoittautunut olevansa kiinnostunut brassitykin palveluksista. Ensi viikolla Adrianon on tarkoitus matkustaa Roomaan ja Sen jälkeen tekevät päätöksensä.

agricola

Poissa Poissa


Vastaus #334 : 10.12.2009 klo 13:29:28

  lämpimät ja voittoisat terveiset ikuisesta kaupungista,jossa olin sunnuntaina katsomassa ja aistimassa kuumaa rooman derbyä !!                                                                                                           
                                                                                                                                           
                     GRAZIE ROMA
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #335 : 11.12.2009 klo 16:07:51

http://www.goal.com/en/news/10/italy/2009/12/08/1674375/flamengo-striker-adriano-will-make-roma-decision-next-week
Flamengon kanssa mestaruuden kauden päätyttyä voittanut Adriano on valmis siirtymään tammikuussa takaisin Eurooppaan. AS Roma on ilmoittautunut olevansa kiinnostunut brassitykin palveluksista. Ensi viikolla Adrianon on tarkoitus matkustaa Roomaan ja Sen jälkeen tekevät päätöksensä.



Hyi helvetti. Parhaimmillaan nostaisi Roman hyökkäyspelin uudelle tasolle, mutta lähihistoria Italiasta ei tätä väitettä tue. Toivotaan puolen vuoden lainapestiä, jonka aikana voisi keskittyä brenkuttelemaan Donin ja Baptistan kanssa. Kesällä sitten koko kolmikko hiuksista helvetin kauas Romasta.

Spalletti muuten nimitettiin Zenitin uudeksi valmentajaksi.
Geppo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #336 : 11.12.2009 klo 19:41:43

Hyi helvetti. Parhaimmillaan nostaisi Roman hyökkäyspelin uudelle tasolle, mutta lähihistoria Italiasta ei tätä väitettä tue. Toivotaan puolen vuoden lainapestiä, jonka aikana voisi keskittyä brenkuttelemaan Donin ja Baptistan kanssa. Kesällä sitten koko kolmikko hiuksista helvetin kauas Romasta.

"riippakivekset"
agricola

Poissa Poissa


Vastaus #337 : 12.12.2009 klo 14:28:51

 ei kai roma adrianoa edes harkitse...toivottavasti ei.siis pelimieshän se on,mutta pystyykö ikinä sitoutumaan joukkueen tavoitteisiin ja sääntöihin ? melkoinen riski olisi.itse toivoisin romaan luca tonia,mutta pystyykö mies pelaamaan italiassa muualla kuin violassa ? en toivoisi romaan baggion kaltaista pelaajaa,jonka sydän ei syki roman paidassa...
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #338 : 12.12.2009 klo 14:59:32

en toivoisi romaan baggion kaltaista pelaajaa,jonka sydän ei syki roman paidassa...
Meinaatko, ettei Romassa pelaa yhtään ns. palkkasoturia? :D
agricola

Poissa Poissa


Vastaus #339 : 12.12.2009 klo 15:09:53

    palkkasotureitakin on moneen junaan ja jotkut ovat jääneet asemallekin.asennetta peräänkuulutin
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #340 : 12.12.2009 klo 16:15:51

Meinaatko, ettei Romassa pelaa yhtään ns. palkkasoturia? :D

Jos Romalla olisi mahdollisuus hankkia edes melkein Baggion tasoinen pelaaja niin jumalauta kusisin hunajaa koko loppu kauden ajan...

Ei noita palkkasotureita oikeastikkaan montaa ole, koska Roman palkkatilanne ei mikään hirveän juhlallinen ole. Oikeastaan brassikolmikko Doni,Cicinho ja Baptista täyttävät nuo kriteerit. De Rossi ja Totti nyt on asia erikseen, kuten jokainen tietää, ja myös Mexesit ja Perrottat pelaavat joukkueelleen niin suurella sydämellä, ettei voida puhua mistään varsinaisista palkkasotureista.
ref

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi


Vastaus #341 : 12.12.2009 klo 23:12:07

Huomenna kokoonpanosta Sampdoriaa vastaan puuttuvat derbyssä hankituista pelikielloista johtuen Pizarro, Menez ja Mexes.
agricola

Poissa Poissa


Vastaus #342 : 12.12.2009 klo 23:48:57

 eräs italialaista taustaa omaava kaverini ja kova juven kannattaja vihaa baggiota yli kaiken ja usein väittää,että -94 mm-finaalissa baggio veti tahallaan rankkarin yli.en osaa kommentoida kun en tiedä.voisiko kaikentietävä gobbi ottaa kantaa ? mikä saa juventinon vihaamaan baggiota ja siskonsakin vihaa.jotain tiedän itsekin,mutta odotan gobbin kaikenselventävää raporttia.
Azzurri #5

Poissa Poissa


Vastaus #343 : 13.12.2009 klo 14:06:51

eräs italialaista taustaa omaava kaverini ja kova juven kannattaja vihaa baggiota yli kaiken ja usein väittää,että -94 mm-finaalissa baggio veti tahallaan rankkarin yli.en osaa kommentoida kun en tiedä.voisiko kaikentietävä gobbi ottaa kantaa ? mikä saa juventinon vihaamaan baggiota ja siskonsakin vihaa.jotain tiedän itsekin,mutta odotan gobbin kaikenselventävää raporttia.
Varmaan vähän väärä topikki.

Jaa, oli oli jo toiveissa päästä Canalilta seuraamaan illan peliä, mutta ei näytä Canalilla olevan oikeuksia Sampin kotipeleihin. Voittoa pitaisi tänään lähteä hakemaan joukkueiden nykyvireet huomioiden, vaikka Ferraris ei helppo paikka olekaan.
Uuno Front

Poissa Poissa


Vastaus #344 : 14.12.2009 klo 11:04:29

Vinkkinä, että Expekt.com näyttää noita Serie A-pelejä pikkustriiminä. Eilenkin Samp-Roma tuli tihrustettua. 2 potkua molemmilla maalia kohti, että niin oli mielenkiintoinen matsi...
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #345 : 14.12.2009 klo 11:40:36

Nyt olisi ollut mojova tilanne nousta hengittämään Juven ja Milanin niskaan, mutta maalittomaan tasapeliin oli tyytyminen. Nyt matkaa kovasti alavireiseen Juveen on viisi pistettä, ja viimeiseen CL-paikkaan oikeuttavaan neljänteen sijaan vain kolme. Toki liiga on keskikastin osalta pirun tasainen, kolmantenatoista olevalla Palermolla on matkaa neljänteen sijaan vain viisi pistettä. Tasaista siis on, mutta viime aikainen hyvä vire on nostanut Roman niille sijoille, missä alunperin pitikin olla.
Lopez

Poissa Poissa


Vastaus #346 : 14.12.2009 klo 17:20:54

eräs italialaista taustaa omaava kaverini ja kova juven kannattaja vihaa baggiota yli kaiken ja usein väittää,että -94 mm-finaalissa baggio veti tahallaan rankkarin yli.en osaa kommentoida kun en tiedä.voisiko kaikentietävä gobbi ottaa kantaa ? mikä saa juventinon vihaamaan baggiota ja siskonsakin vihaa.jotain tiedän itsekin,mutta odotan gobbin kaikenselventävää raporttia.

Uskonko edes näkemääni. Roma-topicissa tällainen? Ja vielä vituttaa ihan suunnattomasti lukea tekstiä, jossa ei käytetä isoja alkukirjaimia eikä välilyöntejä välimerkkien jälkeen. Uuh. Ei mulla muuta. Paitsi vitutti myös tuo, ettei Anal näyttänyt peliä, en edes ennen eilistä tiennyt, ettei ole Sampin peleihin Analilla lähetysoikeuksia, mitäs muita seuroja tuohon kategoriaan kuuluu?
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #347 : 14.12.2009 klo 17:45:38

Jos Romalla olisi mahdollisuus hankkia edes melkein Baggion tasoinen pelaaja niin jumalauta kusisin hunajaa koko loppu kauden ajan...

Ei noita palkkasotureita oikeastikkaan montaa ole, koska Roman palkkatilanne ei mikään hirveän juhlallinen ole. Oikeastaan brassikolmikko Doni,Cicinho ja Baptista täyttävät nuo kriteerit. De Rossi ja Totti nyt on asia erikseen, kuten jokainen tietää, ja myös Mexesit ja Perrottat pelaavat joukkueelleen niin suurella sydämellä, ettei voida puhua mistään varsinaisista palkkasotureista.
En meinannutkaan mitään ökyhankintoja, koska tiedän varsin hyvin Roman tämän hetken taloustilanteesta.

Tarkoitinkin sitä, ettei Romassa lähellekään edes puolilla pelaajilla ole mitään verisidettä joukkueeseen, kuten on esim. Tottilla ja De Rossilla. Suurimmalle osalle pelaajista kyseessä on 'pelkkä työnantaja', en siis usko Roman tekevän mitään poikkeusta muihinkaan seuroihin. Tältä kantilta on siis helvetin typerää toivoa, ettei jotain pelaajaa kenties haluttaisi Romaan.
agricola

Poissa Poissa


Vastaus #348 : 15.12.2009 klo 07:19:16

 Täysin aiheellista kritiikkiä, mutta se on kestettävä. Pitää ilmeisesti hankkia läppäriin jonkinlainen alko-lukko. Jokatapauksessa elämä ja ROMAN pelit jatkuvat...
Auts

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: As Roma


Vastaus #349 : 15.12.2009 klo 20:22:54

Nämä pelaajat lähtevät siis Sofian kaatoon:
Lainaus
Roma - CSKA Sofia
Sofia
mercoledì 16 Dicembre 2009 ore 20 (19 ita)


LISTA CONVOCATI


Andreolli
Artur*
Baptista
Bertagnoli
Brighi
Burdisso
Cassetti
Cerci
De Rossi
Greco
Guberti
Juan
Lobont
Motta
Okaka
Perrotta
Pettinari (prenderà il 42)
Pizarro
Riise
Scardina (prenderà il 41)

Huomionarvoista on Cicinhon pois jättäminen. Eiköhän tämän kaverin Roma pelit olleet sitten tässä. Tottia lepuutetaan ja Menezillä varoitukset täynnä.

 
Sivuja: 1 ... 13 [14] 15 ... 32
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa