PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
 |
Vastaus #5000 : 04.03.2016 klo 10:40:03 |
|
Itäkatsomon ylätasanteelle bissetarjoilu ja ruokailutasanteet takaisin käyttöön (tietääkö joku miksi poistettiin käytöstä kesken viime kauden?).
Voiko olla ettei anniskelualue ole tasainen ja siksi myynti olisi kiellettya? Muussa tapauksessa vahan erikoista.
|
|
|
|
Jonzza
Poissa
Suosikkijoukkue: Veikkausliiga
|
 |
Vastaus #5001 : 04.03.2016 klo 10:45:30 |
|
Itäkatsomon ylätasanteesta pitäisi tehdä anniskelualuetta ja pystyttää sinne pöytiä, joista peliä voi samalla seurata. Myynti olisi varmasti hieman eri luokkaa kuin nykyisin. Se Itäkatsomon alla oleva synkkä loukko ei taatusti houkuttele ketään vähääkään ennen matsia ja eipä juuri puoliajallakaan. Kunnollinen valaistus ja muuntaminen vähintään puolilämpimäksi tilaksi (+ laajennus ulospäin ainakin muutaman metrin) olisi tarpeen. Nämä ihan myyntiartikkeleista riippumatta.
Toi olisi aika kova juttu että Itäkatsomon yläosassa olisi jonkuasteinen makkara/kaljakoju ja anniskelualue siinä samassa. Laita viestiä toimistolle ihmeessä asiasta.
|
|
|
|
Bajella
Poissa
Suosikkijoukkue: Bergkamp on kendoyanari
|
 |
Vastaus #5002 : 04.03.2016 klo 15:14:52 |
|
Töissä siis neljä henkilöä per kioski. Henkilöstökulut neljästä tunnista (lyhyempää työvuoroa ei saa teettää) ~480€. Jos kebua myydään hintaan 7€ ja kate olisi perus 70%, jäisi tuotteesta käteen 5€. Kun 96 sämpylää on myyty, on henkilöstökulut jo katettu. Helppoa.
Turha meiän tehä tuottavuuslaskelmia paikallisen yrittäjän puolesta.
|
|
|
|
Nimimerkitön
Poissa
Suosikkijoukkue: Kontrollipallo. Kontrolloidut hankinnat.
|
 |
Vastaus #5003 : 04.03.2016 klo 15:29:19 |
|
Toi olisi aika kova juttu että Itäkatsomon yläosassa olisi jonkuasteinen makkara/kaljakoju ja anniskelualue siinä samassa. Laita viestiä toimistolle ihmeessä asiasta.
Eikö sieltä ylätasanteelta ole viime aikoina häädetty seisoskelijatkin pois? Lisäksi sinne ei taida mennä portaita perille asti vaan koko sen tasanteen alalaita on penkkejä täynnä? Ei niin ettenkö itsekin riemusta kiljuen vastaanottaisi makkarakojun ja/tai oluthanan sinne ylätasanteelle.
|
|
|
|
Rehellinen mustalainen
Poissa
Suosikkijoukkue: M.O.P.E.
|
 |
Vastaus #5004 : 04.03.2016 klo 15:38:58 |
|
Kytät ei nää peliä, jos siellä ylätasanteella norkoilee muitakin  Laita viestiä toimistolle ihmeessä asiasta.
 Nyt ois jollain näytön paikka.
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #5005 : 04.03.2016 klo 15:39:19 |
|
Eikö sieltä ylätasanteelta ole viime aikoina häädetty seisoskelijatkin pois? Lisäksi sinne ei taida mennä portaita perille asti vaan koko sen tasanteen alalaita on penkkejä täynnä?
Tauot mä ainakin vietän siellä aina. Ja jonkun muutaman penkin poisottaminen ja parin askelman rakentaminen nyt ei ihan hirveä operaatio olisi, jos jotain haluaa tehdä. Kaipa tää lähinnä on viitsimiskysymys, kun jonkinlaista lupaviidakkoa varmaan pitäisi käydä läpi Suomi tuntien. En nyt voi uskoa, etteikö ajatusta jollakin Klubin puoleltakin olisi päähän tullut. Yritettiinhän siellä jo hetki myydä jotain pillimehuja, mutta ei napannut tuulta alleen. Näitä voisi tehdä kerralla kunnolla (eli ne pöydät ja oikeat tuotteet myyntiin). e: Mä pistän toivoni noihin Seinäjoen ja Vaasan stadioneihin. Oletettavasti siellä tehdään näitä asioita kunnolla ja Klubi ei vain yksinkertaisesti enää pysty jäämään kelkasta. Parhaat kehittämismahdollisuudet on silloin yksinkertaisesti otettava käyttöön.
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.03.2016 klo 15:42:10 kirjoittanut copa de kybä »
|
|
|
|
|
Nimimerkitön
Poissa
Suosikkijoukkue: Kontrollipallo. Kontrolloidut hankinnat.
|
 |
Vastaus #5006 : 04.03.2016 klo 15:56:16 |
|
Ja jonkun muutaman penkin poisottaminen ja parin askelman rakentaminen nyt ei ihan hirveä operaatio olisi, jos jotain haluaa tehdä. Kaipa tää lähinnä on viitsimiskysymys, kun jonkinlaista lupaviidakkoa varmaan pitäisi käydä läpi Suomi tuntien.
Näinpä.
|
|
|
|
Schmeichel
|
 |
Schmeichel
Vastaus #5007 : 04.03.2016 klo 16:58:32 |
|
Töissä siis neljä henkilöä per kioski. Henkilöstökulut neljästä tunnista (lyhyempää työvuoroa ei saa teettää) ~480€. Jos kebua myydään hintaan 7€ ja kate olisi perus 70%, jäisi tuotteesta käteen 5€. Kun 96 sämpylää on myyty, on henkilöstökulut jo katettu. Helppoa.
Meinasitko toimitilojenkin olevan ilmaisia? 
|
|
|
|
Hiiritin
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #5008 : 04.03.2016 klo 17:20:53 |
|
Meinasitko toimitilojenkin olevan ilmaisia?  Vuokra ei taida kuulua henkilöstökuluihin.
|
|
|
|
UKKI
Poissa
|
 |
Vastaus #5009 : 04.03.2016 klo 18:29:29 |
|
Vuokra ei taida kuulua henkilöstökuluihin.
Juuri näin. Laitoin vain nopeasti esimerkin pelkistä henkilöstökuluista. Vuokraa tuolla tuskin on, vaan tietty prosentti liikevaihdosta. Mutta kulu sekin tietysti. Eikä ne tuohon jää.
|
|
|
|
En tykkää
Poissa
Suosikkijoukkue: 1907
|
 |
Vastaus #5010 : 05.03.2016 klo 12:35:59 |
|
e: Mä pistän toivoni noihin Seinäjoen ja Vaasan stadioneihin. Oletettavasti siellä tehdään näitä asioita kunnolla ja Klubi ei vain yksinkertaisesti enää pysty jäämään kelkasta. Parhaat kehittämismahdollisuudet on silloin yksinkertaisesti otettava käyttöön.
Mutta eihän nuo stadionit edes kilpaile Sonskin kanssa. Helsingissä kilpaillaan muun paikallisen tarjonnan kanssa ja esimerkiksi jääkiekkoa ollaan 40v perässä, ensimmäinen jäähalli nousi joskus 66 tjsp ja toiminta kehittyi uudelle tasolle areenan myötä ysärin lopussa ja nyt jo toinenkin seura on rakentamassa omaa modernia areenaa. Sonski vastaa nykykunnossaan ehkä juuri ja juuri tuota ensimmäistä jäähallia, bollis vastasi suunnilleen jäästadionia joka oli ennen jäähallia. Jalkapalloa pelatiin jo 1900-luvun alussa ja Klubilla oli aikanaan 20-luvulla jo suunnitelmia oman stadionin rakentamiseksi mutta välttävät olosuhteet saatiin vasta Hjalliksen avulla 2000-luvulla ja kunnolla omaksi kodiksi se saatiin ihan viime vuosina. Katsotaan nähdäänkö 30-40 vuoden päästä Stadissa moderni jalkapallostadion paraatipaikalla tai edes realistiset suunnitelmat sellaisen rakentamiseksi, tähän vielä päälle toinen vastaava kuten jääkiekossa, toivon mutta epäilen vahvasti. Ottelutapahtumaa kehittämällä sonski voisi silti olla ihan erinomainen ja ainutlaatuinen paikka seurata fudista, pitäisi vaan olla uskallusta olla edelläkävijä
|
|
|
|
sauhunen
Poissa
Suosikkijoukkue: juhlan robben
|
 |
Vastaus #5011 : 05.03.2016 klo 19:32:19 |
|
Juuri näin. Laitoin vain nopeasti esimerkin pelkistä henkilöstökuluista. Vuokraa tuolla tuskin on, vaan tietty prosentti liikevaihdosta. Mutta kulu sekin tietysti. Eikä ne tuohon jää.
Itsekin ihmettelin miksi alkuperäinen kirjoittaja hahmotteli neljä henkeä sellaiseen toimintaan joka hoituisi aivan hyvin ja toimivasti kahdella. Ja katso, laskelmat näyttävät hetkessä jo paljon paremmilta.
|
|
|
|
UKKI
Poissa
|
 |
Vastaus #5012 : 05.03.2016 klo 20:49:29 |
|
Itsekin ihmettelin miksi alkuperäinen kirjoittaja hahmotteli neljä henkeä sellaiseen toimintaan joka hoituisi aivan hyvin ja toimivasti kahdella. Ja katso, laskelmat näyttävät hetkessä jo paljon paremmilta.
Juuri näin. Yleisesti ihmisillä on vähän vääristynyt kuva tuosta yrittämisestä ravintola-alalla. Ajatellaan, että tehdään ensiluokkanen tuote, nopea ja asiantunteva palvelu ja myydään sitä halvalla. Jengiä tulee ovista ja ikkunoista. Ihan varmasti tuleekin, mutta jotain kai pitäisi jäädä käteenkin. Tämä pätee koko alaan, ei vain tähän Sonera keskusteluun. Mutta ei se Sodexo siellä ole futiskulttuuria kasvattamassa, ne on siellä takomassa taaloja.
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #5013 : 05.03.2016 klo 21:21:53 |
|
Nyt kun tuota luin niin meinaatte että joku kioskimyyjä tienaa 20€/tunti?
|
|
|
|
Epeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Runkkaan Lupille
|
 |
Vastaus #5014 : 05.03.2016 klo 21:29:48 |
|
Nyt kun tuota luin niin meinaatte että joku kioskimyyjä tienaa 20€/tunti?
Et sitten ole kuullut palkan sivukuluista? Edit: siis sunnuntaisin.. 
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.03.2016 klo 21:56:31 kirjoittanut Epeli »
|
|
|
|
|
#T#
Paikalla
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #5015 : 05.03.2016 klo 22:07:07 |
|
Finnair Stadium Sonera Stadium - ulkoa katsoen kaikin puolin komea futispyhättö.
Käyttäjän kannalta totuus on kuitenkin hieman karumpi. En ole eläessäni tavannut ketään, joka olisi kovinkaan tyytyväinen stadionin käytännöllisyyteen tai palveluihin. Tässä Olivier Lemarchandin, Ritva Kokkolan ja Thomas Seehanin piirtämässä Klubin kotiareenassa ei ilmeisesti ole kaikkea mietitty täysin loppuun katsojan näkökulmasta. Jos ulkona on lämmintä kymmenisen astetta, tarkoitaa se käytännössä sitä, että katsomossa tuntuisi olevan viisi astetta miinusta ja perkeleenmoinen tuuli. Katsomo voisi olla lähempänä kenttää, ääni katoaa ties minne ja nurmea ei pystytä kasvattamaan, koska aurinko ei paista tarpeeksi montaa tuntia sisään stadionille. Makkaraa ei ole, ainoastaan paskoja hodareita, jotka maksavat noin 6,80 euroa kappale. Kaljajonot ovat niin pitkiä, että hauskemmallakin huuliveikolla hymy hyytyy moneen otteeseen. Tähän kun vielä lisätään myhäilykerhon höntsääminen kotitasureita kyläjoukkueita vastaan, niin enpä ihmettele fanien ärtyisyyttä.
Onhan tästä jauhettu ja valitetettu, mutta nythän esimerkiksi Ägä palkattiin Helsinki Stadion Management Oy:n kehitysjohtajaksi ja lausunnot antavat lupauksia tulevasta muutoksesta, millaista se voisi olla?
Pitkä lainaus 7 vuoden takaa, mutta mikään ei ole muuttunut.
|
|
|
|
pyry
Poissa
Suosikkijoukkue: Start 09.08.1942
|
 |
Vastaus #5016 : 05.03.2016 klo 22:15:21 |
|
Klubilla oli aikanaan 20-luvulla jo suunnitelmia oman stadionin rakentamiseksi
Mielenkiintoista, jäänyt tuntemattomaksi tällainen detalji. Osaatko sanoa onko aiheesta jossain lisää, olisi kiinnostavaa lukea enemmän?
|
|
|
|
Bajella
Poissa
Suosikkijoukkue: Bergkamp on kendoyanari
|
 |
Vastaus #5017 : 05.03.2016 klo 22:15:55 |
|
Jos menisin tästä Puotilan pizzaan (tavallisesti 4 janaria töissä) ja pyytäisin niin monta kebabia, kuin ehtivät 15 min tauon aikana tekemään, niin veikkaan, että lopputulos on lähellä n. kymmentä kebua. Tällä matematiikalla jos 5000 katsojaa tilaa tauolla Dönerin, tarvitaan myyntipisteitä Sonskille 500 kpl. (Tämä siis toki kärjistys, toteutuksessa on paljon varaa optimoinnille)
Tää oli se alkuperänen selitys miksei kebua vois myydä finskillä. Nyt se on liian kallista. Kysytään ensin paikalliselta kebuyrittäjältä kannattaako. Veikkaan et olis useempiakin tulijoita.
|
|
|
|
UKKI
Poissa
|
 |
Vastaus #5018 : 05.03.2016 klo 23:46:05 |
|
Nyt kun tuota luin niin meinaatte että joku kioskimyyjä tienaa 20€/tunti?
About 30€/tunti on työntekijän kustannukset työnantajalle keskimäärin. Kioskimyyjä tietenkin on halvempi, tämä minun virhe.
|
|
|
|
DE3
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #5019 : 06.03.2016 klo 00:03:51 |
|
Tällä hetkellä Sonskulla työskentelevät myyjät eivät ole työsuhteessa Sodexoon vaan johonkin vuokratyöfirmaan. Palkan sivukuluihin voidaan siis lisätä vielä tuon parittajapuljun osuus, joka on käsittääkseni joka tunnilta ainakin yhtä paljon kuin työläiselle samassa ajassa maksettava palkka.
Lisäksi myyjille ei voida maksaa alle neljän tunnin palkkaa, vaikka todellisuudessa tavallisen ottelutapahtuman puitteissa työvuoro kestää vain noin kolme tuntia.
|
|
|
|
En tykkää
Poissa
Suosikkijoukkue: 1907
|
 |
Vastaus #5020 : 06.03.2016 klo 01:11:52 |
|
Koko idea paremmasta tarjonnasta vaatii ajatusmaailman muutosta, ei saa ajatella oheismyyntiä ensisijaisesti tulonlähteenä vaan osana onnistunutta ottelutapahtumaa niin että sitä pyöritetään tarvittaessa vaikka seuran toimesta nollatuloksella. Aivan varmasti tuosta jotain pientä jää kuitenkin aina käteen. Yksi vaihtoehto voisi olla tilojen antaminen "ilmaiseksi" jotain tiettyä provikkaa vastaan niin että taattaisiin laadukkaiden ja kohtuuhintaisten purtavien ja virvokkeiden saatavuus ja jos kukaan ei jostain syystä halua tuolla kiskaa pyörittää niin junnujen papat ja mammat asialle ja myyntitulot asianosaisille jengeille. Pohjimmainen ajatus on siinä että (suomessa) ainutlaatuinen ottelutapahtuma houkuttelee pitkässä juoksussa selvästi enemmän kävijöitä itse otteluun ja sitä kautta lipputuloja sekä isompia summia sponsoreilta. Klubi tuskin nykyisilläkään sopimuksilla saa mitään merkittävää rahaa ainakaan päätyjen ja itäkatsomon oheismyynnistä tai sen järjestäjältä, lounasrafla saattaa jotain tuottaa. Mielenkiintoista, jäänyt tuntemattomaksi tällainen detalji. Osaatko sanoa onko aiheesta jossain lisää, olisi kiinnostavaa lukea enemmän?
Korjaus vuosiin, Klubi suunnitteli omaa kenttää ja huoneistoa 10-luvulla ja perusti rahaston 1916, sopivampana sijaintina pidettiin lauttasaarta. Kuten kaikki kuitenkin tietävät olivat tulevat vuodet melko vuoristoisia koko maan osalta ja hanke sitten kaatui tai hukkui jonnekkin. Seurahuoneisto saatiin lopulta 1920-luvun puolivälissä liisankadulta krunasta mutta sekin lähti alta jo seuraavana vuonna. Seuraavaa huoneistohanketta viriteltiin 30-luvulla bolliksen alueellae mutta rahaa ei ilmeisesti saatu kerättyä tarpeeksi. En usko että aiheesta on juuri enempää tietoa missään eikä kukaan aikalaista ole enää asiasta kertomassa, suomifutiksen dokumentoinnin tason tietäen uskoisin että kaikki paperitkin tuolta ajalta on poltettu jonkun seurakihon takassa sytykkeinä.
|
|
|
|
Jarkka
Poissa
|
 |
Vastaus #5021 : 06.03.2016 klo 01:18:02 |
|
About 30€/tunti on työntekijän kustannukset työnantajalle keskimäärin. Kioskimyyjä tietenkin on halvempi, tämä minun virhe.
Paljonko on kebabyrittäjän tai hänen ravintolassa työskentelevän sukulaisensa keskituntikustannus?
|
|
|
|
UKKI
Poissa
|
 |
Vastaus #5022 : 06.03.2016 klo 08:00:50 |
|
Paljonko on kebabyrittäjän tai hänen ravintolassa työskentelevän sukulaisensa keskituntikustannus?
Yks pita ja kybä hanskaan.
|
|
|
|
Markkamiljonääri
Poissa
|
 |
Vastaus #5023 : 06.03.2016 klo 16:14:19 |
|
Junnujen vanhemmat talkoilla pyörittämään makkarapisnestä ja voitot lyhentämättöminä suoraan junnuille.
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #5024 : 06.03.2016 klo 16:47:08 |
|
Junnujen vanhemmat talkoilla pyörittämään makkarapisnestä ja voitot lyhentämättöminä suoraan junnuille.
OY?
|
|
|
|
|
|