FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
09.10.2025 klo 23:49:13 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 2 [3] 4
 
Kirjoittaja Aihe: Sopuilua?  (Luettu 9269 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #50 : 04.01.2007 klo 13:29:59


Tämäkin juttu alkaa yhä enemmän vaikuttaa lähinnä siltä, että hutkimalla kaikkea vähänkin epäilyttävää Veikkaus yrittää lähettää vedonlyöjille varoituksen siitä, että Veikkauksella ollaan hereillä. Jutussa haiskahtaa vahvasti se, että tässä on kyse myös pitkälti ennaltaehkäisevästä toiminnasta.


Sinänsä hyvä, jos nämä jutut pysyisivät mittasuhteissaan, mutta jeesustelujournalismin ansiosta tuulipukukansalle tämä menee perille erilaisena viestinä. Kahden viikon kuluttua viimeistään tosin jo vanha juttu.
jjs

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy


Vastaus #51 : 04.01.2007 klo 16:58:53

Lainaus käyttäjältä:  hs.fi
Poliisi epäilee WJK:n tappiota järjestetyksi

Kotimaisen sarjajalkapallon eri tasoilta putkahtelee toistuvasti epäilyjä järjestetyistä otteluista. Nyt on suurennuslasin alla reilun kahden vuoden takainen JJK:n ja Warkauden Jalkapalloklubin kohtaaminen kakkosessa kesäkuussa 2004.

JJK voitti odotetusti ottelun, mutta käry nousee liian suurista voittopoteista tämän tason kamppailuun. Nelosen IS-urheilu kertoi JJK:n ja Warkaus JK:n ottelun joutumisesta poliisitutkintaan.

Poliisin talousrikosyksikössä on useita otteluita tutkittavana ja JJK:n kamppailu on yksi niistä.

”Tutkimus valmistuu kaikkien osalta muutaman viikon aikana. Työ on loppusuoralla. Sen jälkeen se menee loppulausunnolle ja sitten syyttäjälle”, rikostarkastaja Ilkka Koskimäki sanoi.

JJK–WJK-ottelu oli pitkävedon kohteena kesällä 2004. JJK:n kerroin oli 1,65, eikä sitä voinut pelata ainoana kohteena. JJK:n otteluun oli pakko yhdistää muitakin otteluita, mutta sitä rikostarkastaja Koskimäki ei paljastanut, mitkä muut mahdolliset kamppailut olisivat tutkittavina.


JJK:n ottama 2–0-voitto tuotti yli 200 000 euron potin kohdetta pelanneille.

”Voitto pitää paikkansa”, Koskimäki sanoi. ”Me epäilemme, että on vaikutettu tai pyritty vaikuttamaan otteluiden lopputuloksiin.”

Kun Koskimäen johtama talousrikosyksikkö saa tutkintansa valmiiksi, aineisto menee syyttäjälle, joka puntaroi, onko aineistoissa tarpeeksi kohtia syytteiden nostamiselle.

”Huhuja on ollut paljon liikkeellä, ja siksi olemme varovaisia emmekä lähde ruotimaan asiaa enempää. Osa vihjeistä on ollut perättömiä”, Koskimäki sanoi.

Vedonlyöntimaailmaan taitavat kuulua villit huhut. ”Siltä vaikuttaa”, Koskimäki sanoi.


Veikkauksen taitopeliyksikössä tiedetään poliisitutkinnoista, mutta kommentit Veikkauksesta jäivät niukoiksi.

Warkaus JK:n joukkueenjohtaja Osmo ”Otto” Janhunen oli Jyväskylässä, kun JJK otti kohuvoittonsa.

”Todistajana minua on kuultu. En osannut edes arvata tai ajatella, että siinä olisi ollut jotain hämärää”, Janhunen sanoi.

”Minulta otettiin lausunto joulukuun alussa. Sanoin silloin samalla lailla”, Janhunen kertoi.

Warkaus JK:n kokoonpanosta puuttui kapteeni Esa Salminheimo ja maalilla pelasi kakkosmies  Mikko Savolainen. Salminheimo kärsi reisivammasta ja ykkösvahti Jorma Naakka oli toipumassa polvivammasta.

Naakka tosin pelasi edeltäviä otteluita WJK:n maalilla, muttei enää Jyväskylässä.

”En ollut katsomassa ottelua, mutta nyt jälkikäteen herättää epäilyksiä”, Warkaus JK:n puheenjohtaja Pekka Hahl sanoi.

Hahl ei ole ollut poliisikuuluisteluissa. Hän ja joukkueenjohtaja Janhunen korostivat, ettei seuraa vastaan ole syytteitä tai epäilyksiä, vain yksittäisiä pelaajia on kuulusteltu.

Janhusen on vaikea sulattaa puheita järjestetystä ottelusta. ”En usko nielemättä. Se oli tilastotappio minun mielestäni.”


Pertti ”Speedy” Nissinen valmensi Warkauden JK:ta kaudella 2004. Nissinen valmensi viime kesänä tamperelaista PP-70:tä. Seuran ottelut poistettiin Veikkauksen vedonlyönnistä kesän aikana liian suurien pelivaihtojen takia.

”Pelasimme JJK:ta vastaan 2004 parhaalla kokoonpanollamme. Parilla pelaajallamme oli jalkavamma. Joukkue oli niin tiukassa otteluruuhkassa että JJK oli siinä pelissä suosikki”, Nissinen kommentoi uutistoimisto STT:lle.

”Mitä viime kesän AC Oulu -peliin tulee, en ollut ottelussa edes PP-70:n valmentajana, vaan perheeni kanssa lomamatkalla Bulgariassa”.
Sudeetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Banzai, kukkahattu


Vastaus #52 : 04.01.2007 klo 18:38:38

Hesarin jutusta

"JJK voitti odotetusti ottelun, mutta käry nousee liian suurista voittopoteista tämän tason kamppailuun."

Käry nousee? Yleensähän sanonta kuuluu "savu nousee", vai onko yleissivistyksessäni aukko? Jos ei, niin kovin tarkoitukselliselta tuntuu tuo sananvalinta. ::)
IP1 2DA

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ITFC, FFC, ELO


Vastaus #53 : 04.01.2007 klo 19:03:44

Ei savua ilman tulta.
Miksiköhän sopupeliepäiltynä on sama henkilö kerta toisensa jälkeen?
Tulevalla kaudella Speedy ei ainakaan omia pelejä voi pelata. Junnuvalmentaja kun on, toistaiseksi.
moniveto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, JJK


Vastaus #54 : 04.01.2007 klo 19:09:28

Jutussa haiskahtaa vahvasti se, että tässä on kyse myös pitkälti ennaltaehkäisevästä toiminnasta.

Niin, jos halutaan ennaltaehkäistä Suomen jalkapallon maineen ja suomalaisen jalkapallokulttuurin ja samalla Veikkauksen oman pelivaihdon kehittyminen niin silloin ollaan oikeilla jäljillä  Ylos. Yleensäkin tommosten "epäilyjen" julkistamiselle ennenkuin on oikeasti asiasta mitään sanottavaa  :keskari:.

Lainaus
JJK voitti odotetusti ottelun, mutta käry nousee liian suurista voittopoteista tämän tason kamppailuun.

Tiedossa oli WJK:n otteluruuhka(ja mahdollisesti tietolähteet ovat voineet kertoa mm. ykkösmoken/-kärjen puuttumisen) ja kun yhtälöön lisätään vielä JJK:n edeltävät 4 ottelua, joista 3 voittoa ja tasuri. Miksei joku ammatti vedonlyöjä olisi tähän otteluun voinut ihan rehellisesti laittaakin normaalia selvästi isompia summia?
Haisee vähän siltä että tässä vain ja ainoastaan tuijotetaan pelivaihtoa ja sen suuruutta.
« Viimeksi muokattu: 04.01.2007 klo 19:15:45 kirjoittanut moniveto »
jjs

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy


Vastaus #55 : 04.01.2007 klo 19:48:39

Olennaista olisi myös tieto siitä, onko muut vedossa olleet vaihdelleet lapuittain ja onko pelattu koko summa saman yhdistelmän kautta.
keano10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #56 : 04.01.2007 klo 19:49:35

Savon Sanomissa aika kattava juttu koko spektaakkelista. Joskin siinäkin tuntuu olevan melko paljon "ilmaa"
Speedyhan on jo vuosia välittänyt pelivihjeitä Täysosuma palvelulle, sekä yhdelle muulle taholle. Mieshän tunnettiin pelivillityksistään jo varkauden aikoina, ja ilmoittamattomat matkat viikoksi etelään olivat tuttuja. Eniten hilpeyttä aiheuttavat kuitenkin farmari housujen lainaamiset jätkiltä, ennen kuin aina hävisi omille teilleen ;D Ylos vähän offtopic mutta menköön
keano10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #57 : 04.01.2007 klo 19:56:52

"olin yllättynyt, kun valmentaja ei nimennyt minua aloituskokoonpanoon, sillä olisin halunnut pelata, mutta hän totesi, että säästellään säästellään" Naakka muistaa.

Savon Sanomat 4.1.2007
moniveto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, JJK


Vastaus #58 : 04.01.2007 klo 20:46:02

"olin yllättynyt, kun valmentaja ei nimennyt minua aloituskokoonpanoon, sillä olisin halunnut pelata, mutta hän totesi, että säästellään säästellään" Naakka muistaa.

Savon Sanomat 4.1.2007

Jos näin on, niin sit alkaa jo haisemaan.
kinkladze

Poissa Poissa


Vastaus #59 : 04.01.2007 klo 20:55:01

Speedy  ;D Ylos
President

Poissa Poissa


Vastaus #60 : 05.01.2007 klo 00:36:25

Speedy  ;D Ylos

www.kups.fi sivuilla spämmätään:

"27.10.2006 Pertti Nissinen B-nuorten päävalmentajaksi
Kuopion Palloseuran B-nuorten SM-sarjajoukkue lähtee uuteen sarjakauteen uuden päävalmentajan johdolla. Kokenut liigapelaaja Pertti Nissinen on nimitetty joukkueen uudeksi päävalmentajaksi.
KuPS B aloittaa maanantaina harjoitukset uutta pelikautta varten Nissisen johdolla. Heikki Kankkunen toimii joukkueen kakkosvalmentajana. KuPS B aloittaa sarjakauden 2007 pelit SM-karsintasarjassa.

KuPS B sijoittui viime kaudella SM-sarjassa viidenneksi Anssi Pellikan valmennuksessa. Pellikka siirtyy KuPS-95-joukkueen valmennustehtäviin. Piirisarjassa pelaava KuPS B nuorempi - joukkue saa valmennuskolmikokseen Heikki Kärkkäisen, Heikki Tuhkasen ja Harri Ikosen..."


http://www.kups.fi/2005/index.php?we_objectID=1781
http://www.kaleva.fi/plus/juttu624707_page0.htm
« Viimeksi muokattu: 05.01.2007 klo 00:38:53 kirjoittanut President »
AndyLove

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool


Vastaus #61 : 05.01.2007 klo 00:46:25

Muuten kyllä, mutta kun kakkosen kohteita ei veikkauksen kautta pysty singlenä pelaamaan. Kyseinen asia mainittiin muuten jo aikaisemmin tässä topicissa, jos en väärin muista!!!  ::)

Jaa joo anteeks. Mutta onko tää kyseinen ottelu juurikin Veikkauksen listoilla pelattu?
moniveto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, JJK


Vastaus #62 : 05.01.2007 klo 02:24:06

Jaa joo anteeks. Mutta onko tää kyseinen ottelu juurikin Veikkauksen listoilla pelattu?

Ilmeisesti jaksoit vain "vähän alusta" jne?
vaihtopenkin vasenlaita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS


Vastaus #63 : 05.01.2007 klo 02:26:38

KuPS B:lle tulossa tappiollinen kausi kun Speedy puikoissa?  ;). Sääliksi käy Speedyä kun näitä ei voi veikata Tuoppi
Vuoden Vaihde

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OTP, AC Oulu, Djurgårdens IF


Vastaus #64 : 05.01.2007 klo 11:30:38

Jaa joo anteeks. Mutta onko tää kyseinen ottelu juurikin Veikkauksen listoilla pelattu?

No eihän sitä kukaan tiedä, mutta jos Veikkaus on jutussa asianomistaja (vai asianomainen) niin voishan sitä noin äkikseltään päätellä, että Veikkauksen listoilta on pelattu. Mutta mistäpä näitä tietää..eikä näitä kannata lukea näitä topicceja turhaan...
AndyLove

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool


Vastaus #65 : 05.01.2007 klo 16:53:55

Ilmeisesti jaksoit vain "vähän alusta" jne?

Ainakaan topicin aloittaneessa uutisessa ei veikkausta mainittu asianomistajaksi. Ja kyllähän poliisi voi pamputtaa vaikka mistä päin maailmaa vinkattaisiin, että nyt on ehkä sattunut vilunkipeliä Suomessa...
Elmslie Ender

Poissa Poissa


Vastaus #66 : 05.01.2007 klo 17:10:19

Lainaus käyttäjältä: moniveto
Ilmeisesti jaksoit vain "vähän alusta" jne?

Ainakaan topicin aloittaneessa uutisessa ei veikkausta mainittu asianomistajaksi.

MOT
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: UEFA+FIFA+SWI=3MAFIA


Vastaus #67 : 05.01.2007 klo 17:35:47

Alkuperäinen IS:n uutinen toissapäivältä (jota mtv3 lainasi, josta avausviestin lainaus) alkaa näin:

Nelosen
IS Urheilu-uutisten mukaan poliisilla on syytä epäillä, että kesäkuun
6. päivä 2004 pelatun Kakkosen itälohkon ottelun JJK Jyväskylä-Warkauden
Jalkapalloklubi lopputulos oli järjestetty, ja että Veikkaus Oy:tä
erehdytettiin vedonlyöntivoittojen saamiseksi.

Pitkävetokohteena ollut ottelu päättyi JJK:n 2-0-voittoon.

Alkuperäislähteitä käyttämällä pysyy parhaiten kärryillä.  ;)
President

Poissa Poissa


Vastaus #68 : 06.01.2007 klo 01:49:21

Speedy  ;D Ylos

Sama pelimies :-[
sienimies

Poissa Poissa


Vastaus #69 : 11.01.2007 klo 11:48:03

ketä rakuunien pelaajaa yritettiin lahjoa? kupsi siis vastassa 2004. kups voitti 2-1 pelin. samaan aikaan oli jjk-wjk peli myös,eli 6.6.2004.

jossain lehdessä on ollut aamulla mut en löytänyt.
jjs

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy


Vastaus #70 : 11.01.2007 klo 13:10:32

Josta tulikin mieleeni:

Olennaista olisi myös tieto siitä, onko muut vedossa olleet vaihdelleet lapuittain ja onko pelattu koko summa saman yhdistelmän kautta.

Ei tarvitse olla mahdoton ennustaja, jos jostain putkahtaa kolmas matsi vielä esille. Ehkä jopa sama lohko samana päivänä?
Pioneer

Poissa Poissa


Vastaus #71 : 11.01.2007 klo 14:14:43

ketä rakuunien pelaajaa yritettiin lahjoa? kupsi siis vastassa 2004. kups voitti 2-1 pelin. samaan aikaan oli jjk-wjk peli myös,eli 6.6.2004.

jossain lehdessä on ollut aamulla mut en löytänyt.

Etelä-Karjalan radion sivuilta uutinen:

Rakuunoiden pelaajalle tarjottiin lahjuksia

Lappeenrantalaisen jalkapalloseura Rakuunoiden maalivahdille tarjottiin vuonna 2004 3000:n euron lahjusta, jotta pelaaja olisi järjestänyt tappion Kupsia vastaan pelattavassa jalkapallo-ottelussa. Maalivahti kieltäytyi lahjuksista ja ilmoitti asiasta poliisille.

Seuran hallituksen puheenjohtaja Matti Rajantien mukaan vastaavia tapauksia ei ole tullut muita seuran tietoon ja asia on seuran osalta loppuun käsitelty.
« Viimeksi muokattu: 11.01.2007 klo 14:18:24 kirjoittanut Pioneer »
Eemeli Rummukainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #72 : 11.01.2007 klo 15:00:35

Maalivahti taisi olla Tatu Niskanen joka on pelaillut KuPS:ssakin? vai muistanko väärin?
IP1 2DA

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ITFC, FFC, ELO


Vastaus #73 : 11.01.2007 klo 15:05:32

Ja kuka entinen Valkeakosken Hakankin pelaaja asui Kuopiossa tuohon aikaan?
Piiri pieni pyörii ja silmukka kiristyy.  ???
Pioneer

Poissa Poissa


Vastaus #74 : 11.01.2007 klo 15:17:17

Maalivahti taisi olla Tatu Niskanen joka on pelaillut KuPS:ssakin? vai muistanko väärin?

Mitä todennäköisimmin Niskanen oli kyseessä, sillä Michail Slawuta oli jo lähtenyt Lahteen ja Tero Mäkäläinen liittyi Rakuunoihin myöhemmin tuolla kaudella. Aivan sataprosenttisen varma en kyllä ole, kun en ollut matsia katsomassa enkä pienestä selailusta huolimatta löytänyt tuon ottelun kokoonpanoja.

 
Sivuja: 1 2 [3] 4
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa