FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.09.2025 klo 09:56:42 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 253
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal 2010/2011: Puolustuksen puheenvuoro, kapteenin joutsenlaulu?  (Luettu 478411 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #525 : 20.08.2010 klo 15:07:37

Uutinen
"He's a no-brainer on a free transfer," Redknapp said. "He's never asked for big money here. The chairman's agreed a one-year contract with him and the wages are more than reasonable."


Jos Redknappin sanat Gallasista pitävät paikkaansa, niin ilmeisesti Gallasin lähdön syyt ovatkin jossain paljon syvemmällä, kuin vain sopimuksen pituudessa tai palkkapyynnössä. Tai sitten Gallas on vain ryhtynyt hattu kourassa kiertelemään, kun mistään ei irronnutkaan odotusten mukaista sopparia, mutta Arsenaliin ei ollut kuitenkaan nöyryyttä palata. Eipä sillä, että läheskään kaikki fanit olisivat enää Gallasia kovin mielellään ottaneet vastaankaan.
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #526 : 20.08.2010 klo 15:26:24

Lainaus
Sitä paitsi, johan tässä sellaiset viisi vuotta on oltu tilanteessa, jossa yhdellä tai kahdella "korkean profiilin täsmähankinnalla" oltaisiin ihan tosissaan taisteltu mestaruudesta, mutta jos sopivia pelaajia ei managerin mielestä löydy, niin sitten niitä ei löydy.

Kyllä huippupelaajia löytyy jos on valmis maksamaan. David Luiz, Subotic, Zapata, Frey, Neuer, Lloris ja Adler mainitakseni pari pelaajaa jonka kintereillä on Arsenalin lisäksi olleet monet muutkin huippuseurat. Ainiin mistä me kannattajat voidaan tietää ovatko he oikeasti tarpeeksi hyviä hintaansa nähden? Ei voidakkaan. Tuskin kukaan voi absoluuttisesti sanoa kenestä tulee hitti ja kenestä ei, mutta bisnestä se jalkapallobisneskin on. Riskejä on välillä otettava menestyäkseen. Tosin ymmärrän kyllä että nuo siirtokuviot eivät ole yksiselitteisiä juttuja ja taustalla voi olla tuhat asioita sotkevaa yksityiskohtaa. Silti tuntuu omituiselta ettei ketään esimerkiksi yllä mainituista olisi joukkueeseen saatu sopivalla rahatukulla.

No täytyy toivoa että Wenger on juonitellut Arsenalin hyviin asemiin siirtoikkunan viimeisille hetkille ja tuo lopulta jengiin ne kaivatut laatuvahvistukset. Chelshitin ja Manuren valtakausi alkaa jo maistumaan puulta. Kaiken lisäksi nyt on vielä City ja Spurskin hyppimässä silmille.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #527 : 20.08.2010 klo 19:58:44

Tämän päivän ottelunalustuspuheissa ei tullut ihmeellisempiä tietoon. Cesc, Song ja Djourou palaavat kokoonpanoon, mutta Denilson ei vielä ole kunnossa. Nasrin loukkaantumisen pituus jopa lyheni: nyt Wengerin veikkaus oli kolme viikkoa. Gallasin mainetta mulkerona kuulemma liioitellaan ja lähdössä oli kysymys lähinnä ajoituksesta, eli kun Billy ei päättänyt jäämisestään tiettyyn hetkeen mennessä, kääntyi Wenger muiden eli Koscielnyn puoleen. Ai niin ja Paul Scholes on mainettaankin parempi pelaaja, parhaita Englannissa, mutta tällä on myös pimeä puoli :D

Squillacin suhteen ollaan vasta "alussa", mitä sitten ikinä tarkoittaakaan, mutta yleisesti siirtotilanteesta mainittiin, että keskuspuolustajatilanne on hankalampi, koska sillä osastolla on numeromääräisesti vajausta. Vaikka Wenger kiertelee maalivahtikysymystä parhaansa mukaan, mainitsi tämä kuitenkin samaan syssyyn, että veskarien suhteen tilanne on helpompi, koska "we are not short of numbers". Käytännössähän tämän voi tulkita siten, että veskaria kyllä yritetään myös tuoda sisään parantamaan laatua, mutta keskuspuolustaja-asia on pakko saada ratkottua, koska miehiä ei vain ole tarpeeksi sillä osastolla.
Icarus666

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa


Vastaus #528 : 20.08.2010 klo 21:50:11

Mahtaakohan Van Persie olla avauksessa?
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #529 : 20.08.2010 klo 21:51:49

Mahtaakohan Van Persie olla avauksessa?

Tuskin.
arse17

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #530 : 20.08.2010 klo 23:48:59

Mahtaakohan Van Persie olla avauksessa?

Van Persieta tuskin vielä laitetaan avaukseen puolikuntoisena, Chamakh kummiskin pelannut suht hyvin. Veikataan avausta:

-----------------Chamakh-----------------
AA------------------------Mozart/Walcott
------Wilshere/Mozart----Diaby-----------
-------------------Song------------------
Gibbs------Verma------Djourou------Eboue
----------------Almunia-------------------



piatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal & Fiorentina


Vastaus #531 : 20.08.2010 klo 23:59:42

Van Persieta tuskin vielä laitetaan avaukseen puolikuntoisena, Chamakh kummiskin pelannut suht hyvin. Veikataan avausta:

-----------------Chamakh-----------------
AA------------------------Mozart/Walcott
------Wilshere/Mozart----Diaby-----------
-------------------Song------------------
Gibbs------Verma------Djourou------Eboue
----------------Almunia-------------------

van P. kuulemma voi aloittaa, toivotaan kuitenkin että Chamakh kirmaa. Jos kaveri ei ole 100%ssa kunnossa ehdottomasti sitten varovainen alku.

Toivoisin seuraavaa avausta:

-----------------Chamakh-----------------
AA--------------------------------Walcott
-------------Mozart----Diaby-------------
------------------Song-------------------
Gibbs------Verma------Djourou------Sagna
----------------Almunia-------------------

Olisihan tuo jo asteen parempi kuin viime pelissä. Tässä pelissä voisi olla saumat antaa Wilsherelle täydet 90 min, koska vastus on kauden heikoimpia ja kotipeli. Blackpool kuitenkin osoitti avauskierroksella että ei ihan leikitellen saa leikkiin lähteä. Wilsheren voisi heittää Mozartin tai jopa AA:n tilalle. AA oli viimeksi niin pa*ka, ja kuulemma jotain vaivaa ollut joten ehkä voisi aloittaa penkillä. Gibbsin nostaisin ehdottomasti avaukseen. Eboue sitten vaikka vaihdosta sisään, Sagnaan luotan enemmän alaspäin pelatessa ja kun Theo kirmaa ylhäällä niin mielummin näin päin.

Ja kyllä täytyy taas manata ihan sairaasti tuota Frimpongin kohtaloa. Ei todellakaan valju tason kaveri, mutta olisi luultavasti kalja cupissa, ja ehkä jossain sieniliiga matsissa sekä vähän jämä minuutteja muissa peleissä saanut. Tämän lisäksi noin nuorena olisi treenannut enemmän edustuksen mukana mikä olisi varmasti antanut hyvää kasvua kun motivaation pitäisi olla kohdillaan. Noh toivotaan että ei sitten ollut pelit tuossa. Preseason näytöillä oli ehdottomasti Eastmondia edellä omissa papereissani.

Eiköhän sieltä tule joku sekunda toppari sisään, kyllä taitaa olla kova luotto Koscielnyyn, itse vain epäilen että 1-2 vuotta tarvis vähän kasvattaa lihasta ennenkuin kaveri on oikeasti valmis pelaamaan ihan huipulla. Given kyllä kuumottais maaliin, tosin eiköhän se Schwarzer tule jos joku :/
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #532 : 21.08.2010 klo 00:10:13

Joo, Wengerin kommentien perusteella todennäköistä on, että Chamakh aloittaa kärjessä. Tosin uskon kyllä, että RvP sekä Cesc tulevat vaihdosta sisään. Song on varmaankin suoraan avauksessa samojen kommenttien perusteella.

Arshavinin voisi kyllä ihan suosiolla jättää parantelemaan (asenne?)vammojaan, jos ne kerran vaivaavat pelaamista niin paljon eivätkä näköjään lopu ikinä. Wilshere ja Rosicky sitten täyttäisivät Nasrin ja Arshavinin paikat, ei niin väliä kumpi korvaa kumman. Walcott sitten oikealla, koska on nyt joka tapauksessa Eboueta parempi laitamies. Ihan sama kumpi aloittaa oikeana laitapakkina, mutta Gibbs ehdottomasti vasemmalla kun on esiintynyt keskimäärin selvästi edukseen paikan avautuessa ja Clichy ei edelleenkän esitä mitään sellaista, että pitäisi olla selvä ykkösvalinta.

Pitää myös toivoa, ettei saippuahanska-Fabianski korvaa maalilla Almuniaa, vaikka jollain todennäköisyydellä huominen olisikin Almunian viimeinen esiintyminen Arsenal-paidassa ja motivaatio saattaa olla hieman kyseenalainen. Luottaisin siihenkin kuitenkin enemmän kuin Fabianskiin, sillä yksikin saippuointi pelin alussa voisi tehdä iltapäivästä aika hankalan, kun vastustajalla on valmiiksi henki päällä ja Arsun hyökkäyksen tärkeimmät pelaajat aika varmasti aloittavat vaihtopenkillä.
Arsufani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gunners, Three Lions


Vastaus #533 : 21.08.2010 klo 15:25:09

Noniin. Lomat lusittu ja nyt on aika ruveta tosissaan kirjoittelemaan tänne.

Hyvin täällä on analysoitu edellinen peli, joten siihen en syvemmin enää mene. Mutta ongelmat näyttävät olevan samat kuin edellisillä kausilla. Palloa pyöritellään ihan hyvin, mutta luovuutta ei tunnu löytyvän puolustuksen murtamiseen. Toki täytyy muistaa, että Hodari peluutti kymmennellä miehellä melkoista bussia ja kyllä Liverpoolin miehistöllä sitä puolustuslinjaa osataan pitää todella tiiviinä.

Kyllä tässä toivoisi kuitenkin vauhtia enemmän Arsenalin peliin. Hyökkäykset eivät lähde tarpeeksi nopeasti liikkeelle. Johtuiko edellisessä matsissa Diabysta ja muutenkin kokemattomammasta keskikentästä, mutta nopeita hyökkäyksiä ei kovin montaa nähty.

Vaikka sinänsä esityksestä jäi hieman vaisu maku, täytyy muistaa, että Arsenalin rivistöstä puuttui Song, Van Persie ja Cesc! Oikeasti kolme tärkeintä kaveria! Ja silti Anfieldilta tasuri. Joten itse olen tyytyväinen avaukseen.

Tänään maikkarilta matsi Blackpoolia vastaan ja vaikka nousijat olivat erinomaisia viime matsissa en usko, että salama iskisi kahta kertaa samaan paikkaan (Hull toissa kaudella). Kyllä Arsenen miehistöllä on todellinen näytönpaikka. Kauden ensimmäinen matsi kotiareenalla. Silloin EI voi löysäillä. Uskon, että Arshavin löysäilee siltikin, mutta uskoisin, että muut ovat todella terävänä.

Mahdollinen avaus:

-------------------Almunia-----------------------
Sagna-------Djourou-------Vermaelen-------Clichy
--------------------Song-------------------------
-----------Diaby-----------Wilshere---------------
----Walcott--------------------------Arshavin-----
-------------------Chamakh-----------------------

Uskoisin, että Van Persie ja Cesc aloittanee penkillä. Ja vaikka monet (itseni mukaanlukien) toivoisivat Gibbsiä vasemmalle, uskon Wengerin pitävän Clichyä (vielä) aloittavana pakkina.

Mielenkiinnolla odotan millaiseksi Wenkku muotoilee keskikentän. Eri variaatioita olisi monenlaisia. Keskelle Wilsheren paikalle voisi tulla Rotsi, mutta jotenkin tuntuu siltä, että Jack saa näyttöpaikkansa myös kotiyleisön edessä. Pakkaa voi vielä hämmentää Djourou. Jos ei ole kunnossa, niin Song putoaa toppariksi ja Diaby Songin paikalle. Tällöin Rotsi ottaa Diabyn paikan. Ja yksi mahdollisuus on myös se, että keskellä on Rotsi ja Wilshere. Ja eiköhän Cesc tule about vartin tänään pelaamaan.

Hyökkäyksessä Walcott pääsee aloittamaan ja jos tehoja ei synny, Eboue tulee hämmentämään Poolin puolustusta. Van Persie saa varmasti parikymmentä minuuttia peliaikaa.

Vaikka parin vuoden takainen Hull-matsi luo jonkinlaista pessimismiä puseroon, optimismi (ja realismi) kääntää kelkan kuitenkin tulosveikkauksessa selvästi Gunnersin puolelle. Veikataan 3-0.

C'mon Gunners!
Droogenstein

Poissa Poissa


Vastaus #534 : 21.08.2010 klo 16:27:44

Avaus:

-------------------Almunia-----------------------
Sagna-------Song-------Vermaelen-------Clichy
--------------------Diaby-------------------------
-----------Rosicky-----------Wilshere---------------
----Walcott--------------------------Arshavin-----
-------------------Chamakh-----------------------

piatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal & Fiorentina


Vastaus #535 : 21.08.2010 klo 17:11:14

Ei taaskaa vaikka kui hyviä paikkoja niin mitää tulosta. Saa nähdä miten käy. Chamakh pelannu kyl huonosti nyt.

E: ihme ettei Wilsheren? jalka menny poikki. Blackpool paljo parempi ylöspäi ku arsu =D

E2: Kannatti dissata, heti maali.
« Viimeksi muokattu: 21.08.2010 klo 17:14:43 kirjoittanut piatti »
Arsufani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gunners, Three Lions


Vastaus #536 : 21.08.2010 klo 19:54:41

Eihän tämän pelin perusteella kovin suuria juhlia kannata pistää pystyyn, mutta hyvä tietysti näin. Onnistumisia tuli laajalti ja varsinkin Theon hyvä peli, kruununa tietenkin kolme häkkiä nostaa hymyn korville. Nyt vain kädet kyynärpäitä myöten ristiin, että TW saa pelätä pitkän jakson ilman loukkaantumisia.

Luonnollisesti tässä matsissa todella moni Arsu-pelaaja näytti hyvältä, mutta eritysmaininnat voisi heittää Theon lisäksi Rosickylle, joka jakoi todella maukkaita passeja, sekä Arshavinille, joka ei ollutkaan löysä paska, vaan (todella) aktiivinen. Toki noin huonoa jengiä vastaan, Arshavinkin pääsi helpolla loistamaan. Nollapeliin pitää olla tietenkin tyytyväinen, sekä Chamakhin ensimmäiseen liigamaaliin.

Tässä matsissa ei vielä mitattu tasoa ollenkaan. Palataan asiaan seuraavan matsin jälkeen, kun nähdään miten vääntö sujui Läski-Sampan painikerhoa vastaan.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #537 : 22.08.2010 klo 00:09:29

Tyydytään yhtymään edelliseen pääpirteittäin ja jatketaan juttua omalta osalta.

Wilshere pelasi jo toisen pelin alempana keskikentällä, aika lailla samassa roolissa missä Denilsonia käytetään eli hieman ankkurin yläpuolella. Tästä tulee kyllä mieleen toissakauden kokeilut käyttää Nasria samalla pelipaikalla, eli ei nyt ollut täysi katastrofi, mutta kyllä tuosta huomaa, ettei ole se luontainen pelipaikka. Tosin kyllähän Wilshere menee sukille kuin puolustavat kk-miehet ja käyttää välillä melko ronskejakin otteita, joten voisi ihan hyvin olla tuolla pelipaikalla(kin) kelpo vaihtoehto, mutta niin lahjakas pelaaja, että se tuntuu jotenkin potentiaalin hukkaamiselta. Eikä Wilshere nyt niin hyvä (ainakaan vielä) tuolla paikalla ole, Poolin maalikin tuli tilanteesta, jossa ei saanut helppoa syöttöä kiinni.

Vaikea kyllä ymmärtää Wengerin jääräpäisyyttä olla vahvistamatta keskikenttää ihan oikealla puolustavalla kk-miehellä, kun Wilshereä ja Nasria on sitten koitettava äijien loppuessa kesken näin nopeasti. Parempia jengejä vastaan on varmaan jälleen ongelmissa jos jatkaa tuossa roolissaan. Toinen topparihankinta on nyt jo ihan sen takia pakollinen, että Song on siten ainakin lähes aina käytettävissä keskikentällä Diabyn kanssa, mikä on kyllä nykyisen ringin vaihtoehdoista selvästi paras (ja ainakin nyt omasta mielestäni ihan laadukas) kaksikko hyökkäävimmän kk-miehen alapuolella.

Toinen huomio oli se, että kun Chamakh ja RvP ovat samaan aikaan kentällä, se oli ainakin tänään Chamakh, joka teki keskelle tilaa RvP:lle ja siirtyi pelaamaan laidemmaksi. Voi olla, että tuota yritetään viikon päästä bodariapinoita vastaan ottelun alusta saakka, kun sama kokeilu Bendtnerin kanssa toi huomauttavaa apua keskikentällä painimiseen viime kauden alussa.
« Viimeksi muokattu: 22.08.2010 klo 00:12:05 kirjoittanut Tekniikka »
Jay Gooner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #538 : 22.08.2010 klo 11:49:24

Minusta Wilshere ei ole kovinkaan suuresti edukseen esiintynyt näissä kahdessa ekassa pelissä. Peruspeli on oikein hyvää (ei tarvitse mainita edes, että ikäisekseen) mutta virheitä tulee paljon ja eilenkin Blackpool meinasi päästä hyvään tilanteeseen Wilsheren epäonnistuttua pallon haltuunotossa. Vastaavastahan tosiaan tuli Liverpoolin maali viikko sitten. Puolustuspelaamisessa junnulla on vielä rutkasti opittavaa ja en mielelläni laittaisi enää ainakaan tuohon samaan rooliin kentälle, vaikka toki ehkä näitä "helpompia" joukkueita vastaan siinä kelvollisesti pärjääkin. Syöttötyöskentely ja pelin avaaminen on Wilsherella kuitenkin ihan hyvissä uomissa, hieman kun tuohon kokemuksen myötä tulee lisää malttia niin oikeasti kyseessä on aivan erinomainen pelaaja.

Muuten peli oli mielestäni todella hyvä ja kiva nähdä Walcottin onnistumisia, vaikka täällä moni on jo ollut valmis myymään pelaajan. Eipä toki yksi hyvä peli tee kenestäkään messiasta - uskon kuitenkin, että tällä kaudella kunnossa pysyessään Walcott pääsee helposti yli kymmeneen, ehkä jopa viiteentoista liigamaaliin. On nopeutensa ansiosta todella vaarallinen pelaaja ja yksi erittäin silmiinpistävä asia on, että Theo on todella valtavasti kehittynyt keskityksissä ja potkutekniikassaan, liekö sitten mediajutuissa perää ja Beckham antanut Walcotille oppitunteja. Theo antaa myös nykyään noita vapareita ja ainakin siinä Liverpool-pelissä Reina joutui näyttävästi venyttämään yhden vaparin kulmaksi.

Yhtä kaikki kauden alku on mielestäni ollut varsin lupaava ja jos nyt kliseisesti vältetään pahat loukkaantumissumat ja parin pelaajan verran saadaan lisää miehiä rivistöön niin ihan hyvä kausi voi olla tulossa.
Droogenstein

Poissa Poissa


Vastaus #539 : 22.08.2010 klo 11:57:59

Walcottista ei ole ehkä meille pelien ratkaisijaa kovia joukkueita vastaan, mutta Theo on oiva pelaaja rotaatioon ja juuri heikompia vastaan voi loistaakin ja tehdä sen yli 10 maalia. Kunhan tosiaan pysyy kunnossa.
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #540 : 22.08.2010 klo 12:15:43

Vakuuttavalla pelipäällä oli Arsenal. Vastustaja oli toki todella heikko, mutta jos tuollaiseen pelaamisen iloon äityvät Arsun pelaajat jatkossakin niin kyllä tulostakin tulee. Vähän näyttäisi siltä että Rosicky on vihdoin löytänyt uuden kevään, mikä olisi enemmän kuin tervetullutta. Kiitettävän arvosanan antaisin myös luonnollisesti Walcottille. Lisäksi edukseen esiintyi Arshavin ja Chamakh, Bendtnermäisistä hasseista huolimatta. Oli energinen ja sai onneksi lopulta maalinsa. Puolustus selvitti kevyen urakkansa mallikkaasti.
dennis10

Poissa Poissa


Vastaus #541 : 22.08.2010 klo 12:19:11

Vähän näyttäisi siltä että Rosicky on vihdoin löytänyt uuden kevään

Täältäkin päin iso peukku Rosickyn esitykselle.
J_Zanetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79


Vastaus #542 : 22.08.2010 klo 13:02:54

Walcottista ei ole ehkä meille pelien ratkaisijaa kovia joukkueita vastaan, mutta Theo on oiva pelaaja rotaatioon ja juuri heikompia vastaan voi loistaakin ja tehdä sen yli 10 maalia. Kunhan tosiaan pysyy kunnossa.

Miksi Walcottista ei olisi isojen pelien ratkaisijaksi? Mies on edelleen vasta 21-vuotias ja tehnyt urallaan maaleja esimerkiksi Barcelonaa ja Chelseata vastaan. Se, että tekee kolme maalia Blackpoolia vastaan ei tarkoita sitä, etteikö myös pystyisi tekemään maalia kovassa paikassa.

Esimerkiksi Fabregas alkoi vasta viime kaudella tehdä enemmän maaleja, osuen sekä tärkeissä, että vähemmän tärkeissä peleissä. Ehkä tällä kaudella on Walcottin vuoro "lisätä tehot mukaan peliinsä". Walcottin otteet tulevat kuitenkin ilman loukkaantumisiakin heittelehtimään paljon Fabregasia enemmän. Fabregasin haitari on välillä ok - loistava, Walcottilla surkea - loistava, eikä tälle trendille liene tulevan muutosta vielä tällä kaudella, jos koskaan.

Myös parilla muulla kaverilla olisi mahdollisuuksia nostaa selkeästi omaa peli ja tehotasoaan, kuten Nasri ja Bendtner, joista varsinkin jälkimmäisen potentiaalin saattaa hukkua jatkuviin loukkaantumisiin. Tanskalaisen kohdalla vielä puhutaan tästä auto-onnettomuudessa tulleesta mystisestä vammasta, joka heijastelee lantion seudulle. Tollaset jutut on pahimmillaan koko elämän kestäviä ongelmia. Toivotaan parasta.

Walcottille teki jokatapauksessa todella hyvää(kenelle ei tekisi) iskeä hattutemppu valioliigassa. Ennätys kaudellaan 2007-2008, poika teki yhteensä 7 maalia, joista 4 valioliigassa, joten hyvässä tahdissa ollaan. Viimekaudella maaleja syntyi 4.
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #543 : 22.08.2010 klo 13:04:48

Arsenal murjoi sarjanousijan 6-0 - pelaten n. tunnin miehen ylivoimalla. Yksi maali tuli tasakentällisin, yksi pilkusta ja 4 miehen ylivoimalla pelatessa. Todellisesta tasosta ei siis ole mitään tietoa, joten odotuksia ei kannata nostaa liian korkealle, vaikka Arsu näennäisesti pelasikin hyvin..
Droogenstein

Poissa Poissa


Vastaus #544 : 22.08.2010 klo 13:28:33

Miksi Walcottista ei olisi isojen pelien ratkaisijaksi? Mies on edelleen vasta 21-vuotias ja tehnyt urallaan maaleja esimerkiksi Barcelonaa ja Chelseata vastaan. Se, että tekee kolme maalia Blackpoolia vastaan ei tarkoita sitä, etteikö myös pystyisi tekemään maalia kovassa paikassa.

Kyllä, Walcottista voi olla isojen pelien ratkaisijaksi tulevaisuudessa. Toki toivon, että Walcott tekee sata maalia Chelsean, Munan ja Cityn verkkoon tai edes sen yhden tällä kaudella. Se, että tekee kolme maalia Blackpoolia vastaan on hyvä alku ja toivottavasti se tason nosto tapahtuu tänä kautena. Yhden pelin perusteella en lähde kuitenkaan elättelemään liikoja toiveita. Paljon on kuitenkin pitänyt tapahtua viime kaudesta.
probuster

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #545 : 22.08.2010 klo 13:37:26

Kyllä, Walcottista voi olla isojen pelien ratkaisijaksi tulevaisuudessa. Toki toivon, että Walcott tekee sata maalia Chelsean, Munan ja Cityn verkkoon tai edes sen yhden tällä kaudella. Se, että tekee kolme maalia Blackpoolia vastaan on hyvä alku ja toivottavasti se tason nosto tapahtuu tänä kautena. Yhden pelin perusteella en lähde kuitenkaan elättelemään liikoja toiveita. Paljon on kuitenkin pitänyt tapahtua viime kaudesta.

hattutemppu kotona antaa varmasti kaivatun itseluottamusbuustin tuleviin koitoksiin. Toivottavasti saa avauspaikan Blackburnia vastaan. Näkyi tuossa pelissä jälleen sitä tuttua Theoa eli viimeisellä kolmanneksella kun on liikaa aikaa pallon kanssa niin helposti syntyy väärä ratkaisu, syöttö kun pitäisi vetää ja vetoa kun saisi pistettyä syötöllä avopaikkaan, nooh mutta kun kolme maalia tekee niin vaikea alkaa kritisoimaan...

Wilshere oli kyllä pettymys, vaikka 18v vasta onkin niin todella paljon virheitä ja kovemmat joukkueet rokottavat armotta näistä. Ensi peliin Cesc Jackin tilalle avaukseen.
dennis10

Poissa Poissa


Vastaus #546 : 22.08.2010 klo 13:42:59

Miksi Walcottista ei olisi isojen pelien ratkaisijaksi?

Koska viimenen ratkaisu on edelleen 90% tilanteista täysin järjetöntä paskaa. Jos osaa juosta mutta peliäly ja pelinlukutaito on tasoa D-juniori. Tietenkin kyseessä on vielä nuori pelaaja ja käsittääkseni Theo on ruvennut harrastamaan ja pelaamaan jalkapalloa ihan tosissaan vasta 12-13-vuotiaana eli siinäkin mielessä tavallaan antaa tasotusta näille pelaajille jotka on ollut ohjatussa harjottelussa 5-6-vuotiaista saakka joten tulee varmasti vielä kehittymään peliäly osastolla . Pirun vaikeehan se on tietenki ruveta kritisoimaan pelaajaa joka tekee kolme maalia mutta kyllähän tossa elilisessäkin pelissä oli pari tilannetta jossa Theo ratkasullaan tuhos lähes varman maalin.  Minä en ainakaan usko hetkeäkään että Walcottista ikinä tulee ns. isojen pelien ratkaisija. Tokihan se olis todella loistava homma että tulis mutta huomattavan epätodennäköstä meikäläisen mielestä.

Perkeles muuten säikäytti eilen ku Rvp jäi pyörimään nurmelle reittään pidelleen. Toivotaan että jalka ei rupea kiukuttelemaan enempää.
Aapinen

Poissa Poissa


Vastaus #547 : 22.08.2010 klo 13:50:31

Terävimmälle huipulle ei Walcottilla tule koskaan olemaan mitään asiaa ja eiköhän sen pitäisi olla kaikille selvää. Roolipelaajana suoriutuu hyvin kun vastustaja antaa tilaa ja omien syötöt napsuvat kohdilleen, kuten eilen kävi. Kovimmissa peleissä vastustaja osaa tukahduttaa Arsenalin/Englannin pelintekemisen ja on jatkuvasti iholla ja tällöin Waltusta ei ole omalle joukkueelle paljon iloa kun sille syötetyt pallot päätyvät järjestään vastustajalle harhasyöttöjen ja epäonnistuneiden ohitusten takia. Oivallinen pelaaja siis tavallaan, mutta yltiöpäinen hehkutus eilisen takia on ihan täyttä paskaa.
kuuhasen lalli

Poissa Poissa


Vastaus #548 : 22.08.2010 klo 14:00:16

Arsenal murjoi sarjanousijan 6-0 - pelaten n. tunnin miehen ylivoimalla. Yksi maali tuli tasakentällisin, yksi pilkusta ja 4 miehen ylivoimalla pelatessa. Todellisesta tasosta ei siis ole mitään tietoa, joten odotuksia ei kannata nostaa liian korkealle, vaikka Arsu näennäisesti pelasikin hyvin..

6-0 kertoo kyllä tarpeeksi Arsenalin tämän hetkisestä tasosta, vaikka miehen ylivoimalla pelasikin lähes tunnin. Jos katsoit edes vähää alusta, niin Arsenal pelasi todella vakuuttavasti koko ottelun ajan. Peli olisi voinut päättyä yhtä hyvin yli 10-0.

Wilsheristä sen verran, että pojassa on kyllä loistavat ainekset tulla maailman parhaiksi pelaajiksi, mutta se oikea paikka taitaa kuitenkin olla enemmän hyökkäävämmässä roolissa. Blackpool pelissä pelasi mielestäni silti hyvin puolustavassa roolissakin, vaikka muutamia virheitä tulikin. Kovempia joukkueita vastaan ei taida sitten olla asiaa avaukseen, jos vain Cesc ym. ovat täydessä pelikunnossa.
piatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal & Fiorentina


Vastaus #549 : 22.08.2010 klo 14:32:15

Arsenal murjoi sarjanousijan 6-0 - pelaten n. tunnin miehen ylivoimalla. Yksi maali tuli tasakentällisin, yksi pilkusta ja 4 miehen ylivoimalla pelatessa. Todellisesta tasosta ei siis ole mitään tietoa, joten odotuksia ei kannata nostaa liian korkealle, vaikka Arsu näennäisesti pelasikin hyvin..

Muuten ei jaksais ees ottaa kiinni tälläseen provoon, mutta kyllähän jopa Lordie on täynnä ylistyksiä kun satoja-miljoonia-velkaa-jotta-saadaan-pokaaleita-omilla-junnuilla-barcelona pelaa jotain perus 12-20 maille sijoittuvaa La Liga:n joukkuetta vastaan. "Messin maagiset pari maalia" yms ylistyksiä. Mutta la ligassa kun joku 30 ottelua kaudesta on lähestulkoon läpihuuto pelejä niin sitä helposti lipsuu niistä hehkuttamaan.

 
Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 253
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa