FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.03.2026 klo 05:06:04 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 40 [41] 42 ... 128
 
Kirjoittaja Aihe: Tottenham Hotspur 2010/2011 - The Quest Is Over, Time To Regroup!  (Luettu 275365 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Lihapiirakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle


Vastaus #1000 : 22.10.2010 klo 12:58:09

Pitääpäs naksutella kun tänään duunissa tuli vastaan Spurs pipoinen jamppa Espoon Karakaaressa Midpointin edessä.
Sut on nähty!
Boer
Vastaus #1001 : 22.10.2010 klo 13:09:12

Vuonna 2003, marraskuun ensimmäisenä päivänä suuntasin itse Lanelle ensimmäistä kertaa. Bolton voitti tuolloin 0-1, ja päällimmäisenä pelistä jäi mieleen Jässin huippupelastus Jonathan Blondelin yrittäessä avausmaaliaan Spursissa.

Tarkistin vanhoja maileja ja olinkin vuotta aiemmin, eli 19. Lokakuuta 2002. Liput peliin muuten hoidin niin, että katsoin Spursin sivuilta henkilökuntaosiosta jonkun myyntihenkilön nimen(Ticket Office Manager), sitten vain mailia [email protected] ja sain vastauksen:

"No problem e-mail over credit card details, names and addresses and I will forward on the tickets." Noin hoitui asia silloin ennen, tuskin enää....
« Viimeksi muokattu: 22.10.2010 klo 13:11:45 kirjoittanut Boer »
himpsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: THFC, HIFK


Vastaus #1002 : 22.10.2010 klo 14:33:58

Eipä sitten hyödytä huomisesta early kick-offista. Canal+1 näyttää Veikkausliigaa (MIFK-KuPS) joten Spursin matsiin liitytään vasta toisella puoliajalla. Samaan aikaan Canal+2:lta ja Extralta tulee kaksi eri tennisturnausta. Woot woot!
john white

Poissa Poissa


Vastaus #1003 : 22.10.2010 klo 14:42:23

Hehee, keskiviikkoinen mesta voidaan tosiaan kyseenalaistaa...

No.....tahallanin ehdotin sitä, kun tiesin taian muuten murtuvan ;)

Del Atletico
Vastaus #1004 : 22.10.2010 klo 17:08:08

Eipä sitten hyödytä huomisesta early kick-offista. Canal+1 näyttää Veikkausliigaa (MIFK-KuPS) joten Spursin matsiin liitytään vasta toisella puoliajalla. Samaan aikaan Canal+2:lta ja Extralta tulee kaksi eri tennisturnausta. Woot woot!

Taidan olla ainoa täällä jota tuo Veikkausliigan näyttäminen ei huomenna haittaa? ;)
Poble Sec

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barca, Riemu, JPS, MaPS Capitals, Torre Calcio


Vastaus #1005 : 22.10.2010 klo 20:23:45

Eipä sitten hyödytä huomisesta early kick-offista. Canal+1 näyttää Veikkausliigaa (MIFK-KuPS) joten Spursin matsiin liitytään vasta toisella puoliajalla. Samaan aikaan Canal+2:lta ja Extralta tulee kaksi eri tennisturnausta. Woot woot!

Sport kakkonen ja Extra ei saa enää näyttää Valioliigaa.
robinyari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs


Vastaus #1006 : 22.10.2010 klo 20:26:40

Eipä sitten hyödytä huomisesta early kick-offista. Canal+1 näyttää Veikkausliigaa (MIFK-KuPS) joten Spursin matsiin liitytään vasta toisella puoliajalla. Samaan aikaan Canal+2:lta ja Extralta tulee kaksi eri tennisturnausta. Woot woot!

Kannatan kyllä suomifutista ja muutenkin hyvä... MUTTA SAATANAN ÄPÄRÄAPINAT! Pitää aloittaa krapula - lauantai jonkun helfvetin striimin parissa, prkle!
journeyman

Poissa Poissa


Vastaus #1007 : 22.10.2010 klo 20:29:34

Taidan olla ainoa täällä jota tuo Veikkausliigan näyttäminen ei huomenna haittaa? ;)

No aattelin TPS-Lahti pelin väijyä Urholta ja pelätä Lahden vieraspisteitä. AC Oulun pelistä katson sitten lopputuloksen, kun TPS-Lahti on taputeltu. Ei riitä hermot seuraamaan ACOn peliä.

Uskon aika vahvasti Spursin voittoon, vaikka tiedän, että koskaan ei saa olla optimistinen Spursin suhteen tai oikeastaan minkään kannattamani joukkueen suhteen... Huomenna kuitenkin ACOn peli on huomattavasti tärkeämpi kuin Spursin, joten tottakai loogisesti katson TPS-Lahti pelin.
WHL

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #1008 : 23.10.2010 klo 10:22:00

Hyvää ja toimivaa streamia päivän matsiin?
himpsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: THFC, HIFK


Vastaus #1009 : 23.10.2010 klo 11:04:34

Eipä sitten hyödytä huomisesta early kick-offista.

Ainakin Molly Malone's Helsingissä näyttää ottelun Sky Sports 2-kanavalta. Todennäköisesti myös Aussie Bar Kampissa.
acidjazz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Everton


Vastaus #1010 : 23.10.2010 klo 11:39:31

Ainakin Molly Malone's Helsingissä näyttää ottelun Sky Sports 2-kanavalta. Todennäköisesti myös Aussie Bar Kampissa.

Jos joku tietää yhtä fiksuja paikkoja Tampereella niin ilmoitusta, kiitos!
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1011 : 23.10.2010 klo 16:25:14

Pahoittelut alkuun siitä, kun en taaskaan jaksanut puhtaaksikirjoittaa, vaan on listan muodossa.

1. puoliaika.
-Todella rauhallisella temmolla lähdettiin peliin. Oliko suunniteltua, ettei liike loppuisi kesken liian aikaisin? Lisää liikettä tarvitaan, jos tulosta aikoo saada aikaan. Ja kyllähän sitä sitten saatiin n. 10 minuutin kohdalla.
-Palaciokselle heti kortti, ei kestä kentällä loppuun asti, puoliajalla "pakko" ottaa vaihtoon.
-Vapari vei taas tappiolle. Ois ehkä voinut olla otettavissa Gomesin paremmalla sijoittumisella, mutta tällä kertaa näin, erittäin hyvin vedetty vapari joka tapauksessa Bainesiltä.
-Joka peli tuntuu tosiaan alkavan sillä, että vastustaja menee alussa johtoon. Tällä kaudella on kuitenkin usein noustu voittoon tappioasemasta, joten siinä on kyllä parannusta viime kauteen nähden.
-Tasoitus saatiin taas onneksi suht nopeasti, Howardin virheen avustuksella.
-Laitoja ei paljoakaan käytetty, molemmat Bale ja Lennon tarvitsisivat enemmän palloja, nyt jäivät vähiin. Bale oli tosin usein kahden miehen vartioinnissa.
-Crouchin tilalle vois vaihtaa Pavlyuchenkon, vaikka mies oli koko ajan tilanteissa mukana, niin ei kyllä oikein saanut mitään aikaan. Puoliajan ihan lopussa oli erinomainen paikka, mutta sen sähläsi suoraan päin maalivahtia.
-Rauhallisen alun jälkeen peliin tuli kyllä enemmän vauhtia ja oli ainakin ajoittain suht viihdyttävää peliä katsella, vaikka todelliset maalipaikat jäivätkin melko vähiin.
-Ei mitään hätää kyllä ole ollut, puolustus on toiminut ihan riittävän hyvin, ei Everton ole päässyt paikkoihin juurikaan. Mukana on kyllä ollut epävarmojakin hetkiä, joten parannettavaakin löytyy.
-Vaikka Tottenham on ollutkin joukkueista lähempänä maalintekoa, niin hyökkäyssuuntaan jäi silti petrattavaa useammallekin osa-alueelle.
-Puoliajalla vois vaihtaa pois kaksikon Palacios ja Crouch, tilalle Sandro ja Pavlyuchenko.

2. puoliaika.
-Palacios pois ja Sandro tilalle oli ainakin täysin oikea vaihto, Palacios oli kortin kanssa vielä turhempi pelaaja kuin muuten ja punaisen uhka oli ihan todellinen.
-Crouch jatkoi siitä mihin jäi, eli epäonnistui hyvässä paikassa, tällä kertaa laukaus ohi maalin huonon potkukontaktin jälkeen.
-Seuraavaan 20 minuuttiin ei oikein mitään tapahtunut, sitten vaihto Lennon Vaihto Pavlyuchenko, ja heti perään Crouch taas tuhlasi hyvän paikan huonolla viimeistely-yrityksellä. Vaihdon myötä kentälle jäi kaksi kärkeä, Bale siirtyi oikealle ja vdV vasemmalle. Teoriassa ainakin hyökkäävä vaihto, mutta olikohan silti oikea vaihto? Mielestäni ei.
-Taaskaan ei vähään aikaan tapahtunut mitään sen erikoisempaa, ihan sitten lopussa oli enemmän vauhtia ja joitain puolittaisia paikkojakin, mutta niitä ei saatu käytettyä hyväksi. Toinen puoliaika ei kyllä ollut yhtä hyvätasoinen kuin ensimmäinen.

Yleistä:
-Väsymys näkyi varsinkin ottelun alussa turhan rauhallisessa yrittämisessä ja Bale ei kyllä ollut ihan parhaimmillan, eikä ihme, niin paljon mies teki töitä keskiviikkona. Kyllä sen kolmannenkin vaihdonkin olisi voinut käyttää tuomaan lisää energiaa kentälle.
-Vaikka puolustus ei nyt täysin vakuuttava ollutkaan, niin kyllähän Everton saatiin pidettyä pois vaarallisista maalintekopaikoista oikeastaan koko ottelun ajan, joten sinänsä puolustuspelaaminen oli ihan onnistunutta. Nollapeli meni tällä kertaa erikoistilanteen takia.
-Vaikka maalintekopaikkoja ei mitenkään älyttömästi ollut, niin oli niitä Spursilla selvästi enemmän kuin Evertonilla, joten kyllähän tästä jää lopulta väkisinkin se mielikuva, että taas menetettiin kaksi pistettä "turhaan".

Pelaajista:
-Kaboul oli kyllä mielestäni suht vakuuttava taas kerran. Kaboul-Gallas toimi yhdessä ainakin paremmin kuin Bassong-Gallas, tosin vastustaja ja ottelu olivat aivan erilaiset, joten sinänsä vertailu ei ehkä ole ihan reilu.
-Sandro pelasi taas ihan hyvin, ei pitäisi Palacioksella olla nykyvireessään asiaa kentälle jatkossa, vaikka äiti kuinka pyytelisikin.
-Balen rajaheitto oli jo lähes Delap-tason heitto ainakin yhden kerran. Siinäkin sitten yksi lisäase jatkossa? Muuten pelaamisessa näkyi tosiaan mielestäni väsymys jonkin verran.
-Modricilta ehkä kauden paras peli, teki paljon töitä, pari ihan hyvää kaukovetoyritystä, syötöissä ja vetotarkkuudessa vielä on parannettavaa, mutta tosiaan pelasi kyllä paremmin kuin yleensä viime aikoina. Suunta siis ylöspäin.
-Lennon ei päässyt oikein peliin mukaan missään vaiheessa. Parin hyvin ottelun jälkeen palattiin taas siis aiemmalle tasolle. Vai oliko kyse vain väsymyksestä?
-VdV voisi mielestäni jopa pysyä enemmän ylhäällä, kun on vapaassa roolissa "toisena hyökkääjänä", nyt tuli välillä turhankin alas hakemaan palloa.
-Crouchin maalintekoyritykset olivat kyllä järkyttävää katseltavaa kerta toisensa jälkeen, parempi viimeistelijä olisi tehnyt ratkaisevan/t maalin/t. Ainakin kotiotteluissa vois jatkossa laittaa avaukseen Pavlyuchenkon, ja sitten Defoen, kun on taas pelikunnossa.

Tietääkö muuten joku, mikä on Huddlestonen tilanne? Tuli kesken pois viime pelin, olisko jotain pientä loukkaantumisongelmaa? Defoe on ilmeisesti kuntoutumisaikatauluaan selvästi edellä ja saattaa jopa olla mukana jo kahdessa viimeisessä mestarien liigan alkulohkopelissä, olisi kyllä erittäin tervetullut vahvistus, jos etuajassa toipuu. Oikeastaan innolla odotan sitä kuinka peli toimii, kun kentällä on "kärjessä" kaksikko vdV-Defoe. Dawsonin paluu sen sijaan tuntuu viivästyvän yhä lisää, olisi kyllä ehdottomasti käyttökelpoinen vahvistus hänkin.
D4

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #1012 : 26.10.2010 klo 11:23:38

Nostetaanpas tämä nyt ylös, kun oli jo toiselle sivulle päässyt valahtamaan.

Mr. Lilywhite voisi vaikkapa laittaa raporttia lauantain vierailustaan Lanella.

Itselle jäi pelistä, ts., siitä puolesta tunnista, jonka C+ suvaitsi näyttää, aika vaisu kuva. Pallonhallinta oli periaatteessa Spursilla, mutta hyvät maalipaikat loistivat poissaolollaan. Taktisista kuvioista on pakko ihmetellä Balen peluutusta oikeassa laidassa Lennon Vaihto Pav -vaihdon jälkeen...aivan hukkaan meni Bale ottelun loppupuolella, ja väittäisin, että vdV toisaalta olisi oikealla ollut Balea vaarallisempi, joten miksi näin päin?
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1013 : 26.10.2010 klo 12:28:33

Bongani Khumalon ostamisesta on tehty esisopimus. 23-vuotias (täyttää 24 tammikuussa) toppari siirtyy näillä näkymin Spursiin tammikuussa n. 1,5 miljoonalla punnalla. Pelasi MM-kisoissa kaikissa kolmessa Etelä-Afrikan ottelussa ja on käynyt koeajalla Tottenhamin mukana syksyn aikana. Aika tuntemattomasta pelaajasta on kyse, mutta eipä hintakaan ole kovin korkea.

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/teams/t/tottenham_hotspur/9032478.stm
Speirs

Poissa Poissa


Vastaus #1014 : 26.10.2010 klo 13:38:09

Liverpool peli ei ole näkojään vielä loppuunmyyty. Huomenna menee guest saleen ja torstaina alkaa 9.30 general. Onko kokemusta, että onko mitään jakoja saada generalista lippuja jos on skarppina aamulla vai hulahtaako loput liput varmasti kun guest sale alkaa?

Kiitos avusta.
Edmundo

Poissa Poissa


Vastaus #1015 : 26.10.2010 klo 14:51:36

Bongani Khumalon ostamisesta on tehty esisopimus. 23-vuotias (täyttää 24 tammikuussa) toppari siirtyy näillä näkymin Spursiin tammikuussa n. 1,5 miljoonalla punnalla. Pelasi MM-kisoissa kaikissa kolmessa Etelä-Afrikan ottelussa ja on käynyt koeajalla Tottenhamin mukana syksyn aikana. Aika tuntemattomasta pelaajasta on kyse, mutta eipä hintakaan ole kovin korkea.

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/teams/t/tottenham_hotspur/9032478.stm

Mabizela vol. 2?
Hammersmith

Poissa Poissa


Vastaus #1016 : 26.10.2010 klo 18:32:05

Huhut Gary Cahillin siirtymisestä ovat ilmeisesti laantuneet?
jalmari.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kpv, huuhkajat, tottenham


Vastaus #1017 : 26.10.2010 klo 20:39:05

Huhut Gary Cahillin siirtymisestä ovat ilmeisesti laantuneet?

Ja hyvä niin!!
Spursinizer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: in arsene we trust... NOT!


Vastaus #1018 : 26.10.2010 klo 20:55:14

Liverpool peli ei ole näkojään vielä loppuunmyyty. Huomenna menee guest saleen ja torstaina alkaa 9.30 general. Onko kokemusta, että onko mitään jakoja saada generalista lippuja jos on skarppina aamulla vai hulahtaako loput liput varmasti kun guest sale alkaa?

Kiitos avusta.
Everton-peliin sai ainakin kaks vierekkäistä lippua general salesta, kun oli skarppina heti puol kympiltä aamulla netissä. Jos ei onnista niin myöhemmin kannattaa aina palailla tarkkailemaan tilannetta, jos on tullut palautuksia, sitenkin on tullut liput joskus saatua viikko general salen alkamisen jälkeen.

Lauantain matsi tuli tosiaan katseltua paikan päällä. Ennen peliä tuli käytyä olusella sekä Spurs storessa, jossa Darren Anderton oli tavattavissa kirjansa promoamisen yhteydessä. Sieltä tuli ostettua yksi opus nimmarilla mukaan ja poseerauskuvat tietty. Iso ja lämmin oli Darrenin käsi ja terveiset tuli sanottua Suomesta. Matsiin katsomopaikat oli länsipuolen pääkatsomon alakerran laidasta, joten ekalla puoliajalla pääsi läheltä seuraamaan Balen kirmausta. On se kyllä kova jätkä juoksemaan ja yleisö eli mukana hyvin - joka nousun jälkeen kaikui Bale, Bale, Bale -huudot. Huutoja sai lisäksi tuomari wanker-tyyliin, kun Crouch oli monta kertaa pötköllään boksin sisällä hyökkäysten päätteeksi. Ei kyllä todellisia rankipaikkoja ollut yksikään, mutta huudoillakaan ei lopulta missään vaiheessa pilkkua saatu. Baines painoi toiseen päätyyn komean vaparimaalin ja melko nopeasti tuli kuittaus, kun Crouch pudotti VDV:lle, joka pääsi niittamaan puolesta metristä tyhjiin. Muuten VDV surffaili välillä alimpana ja välillä ylimpänä miehenä. Vapaa rooli tuntui välillä hämmentävän Modricia ja muita ja vähän hakusessa oli ukkojen paikat. Lennonkin kävi välillä ihan lähellä Balea näiden hyökkäysalueen pyörittelyjen aikana. Toivottavasti peli tuosta lutviutuu paremmin uomiinsa.

Toka puoliaika olikin sitten täysin Spursin hallussa eikä Everton päässyt yhtä Cahillin kaukovetoa lukuunottamatta kunnon paikkoihin. Turhauttavaahan sitä peliä oli seurata, kun hyökkäykset päätyi vain yleisön huokauksiin. Crouch tuhri pari avopaikkaa, ohi ja päin veskaria ja sen myötä yleisö manasi myös häntä. Jostain syystä brittiyleisö ei hirveästi Assou-Ekotosta tykkää, sen lisäksi Gallasille tuli alkuesittelyssä vaisuimmat aplodit. Keanelle puolestaan edelleen runsaimmat, vaikka ukkoa ei ole juurikaan kentällä nähty. Bale ja VDV sitten toisiksi kovimpina suosikkeina. Molemmathan on nyt nimetty ehdolle kuukauden pelaajiksi, joten toivotaan että osuu kohdille. Ehkä jakavat samaan tapaan kuin Keane ja Berba huhtikuussa 2007.

Matsin jälkeen tunnelma oli kaikilla lähellä tappiofiiliksiä, vaikka hetkellisesti noustiin kolmanneksi liigassa. Yleinen turhautuminen hyökkäystehoihin näkyi ja puhutti. Mestarien liigan väsymyksen piikkiin moni tän esityksen laittoi kuten täällä foorumillakin on todettu. Balen juoksuissa se näkyi vasta toisen puoliajan lopulla, mutta silloin hän joutuikin vaihdon takia väärälle laidalle. Matsia oli kyllä kuitenkin todella mahtava katsella paikan päällä, joten hiukan jo polttelee uus reissu ehkä jopa keväälle. :) COYS!
leijonanharja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #1019 : 26.10.2010 klo 21:20:57

pistin visaa vinkumaan ja lähen chelssipeliin 12 joulukuuta! muita lähtijöitä? pubitunnelmia vois haistella ennen/jälkeen matsin..
Lihapiirakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle


Vastaus #1020 : 27.10.2010 klo 17:35:19

Tällä hetkellä ajateltuna ei haittaa muuten yhtään tuo kalja cupista tippuminen.
Spurs saa kaivatun viikon levon ennen ManU -matsia. Mikäs loukkaantuneiden tilanne tällä hetkellä on?
Onko ketään tulossa lähiaikoina takaisin kokoonpanoon?
robinyari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs


Vastaus #1021 : 27.10.2010 klo 18:42:53

Lainaus
Crouchin maalintekoyritykset olivat kyllä järkyttävää katseltavaa kerta toisensa jälkeen, parempi viimeistelijä olisi tehnyt ratkaisevan/t maalin/t. Ainakin kotiotteluissa vois jatkossa laittaa avaukseen Pavlyuchenkon, ja sitten Defoen, kun on taas pelikunnossa.

Täällä on aika lailla kritisoitu Crouchinhon otteita, ja välistä ihan syystäkin. Maalinteko on ollut ajoittain vaikeaa.

Pitää nyt kuitenkin puolustaa miestä: Oletteko huomanneet että kaikki (käsittääkseni, ihan kaikki, korjatkaa jos olen väärässä) Van der V:n maaleista on tehty Crouchin esityöstä? Minulle on ihan sama pistääkö pallon maaliin kärki vai keskikenttäpelaaja, pääasia että maaleja syntyy. Ja kaverit on selkeästi löytäneet toisensa. Lisätään vielä, että Crouchilla on tapana iskeä tärkeitä maaleja, tyyliin viime vuoden City - voitto kauden lopussa.

Tämä ei tarkoita ettenkö soisi Defoen tulevan takaisin ja Pavlunkin saavan enemmän peliaikaa...
Cyan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, AIK


Vastaus #1022 : 28.10.2010 klo 09:35:07

Kellään tietoa Dawsonin tilanteesta? Physioroomin mukaan "no return date", onko paluu viivästymässä pahastikin? Miestä tarvittaisiin ehdottomasti takaisin puolustukseen.
john white

Poissa Poissa


Vastaus #1023 : 28.10.2010 klo 11:34:43

Kellään tietoa Dawsonin tilanteesta? Physioroomin mukaan "no return date", onko paluu viivästymässä pahastikin? Miestä tarvittaisiin ehdottomasti takaisin puolustukseen.


Lainaus
"Michael will be back as quickly as anyone can be. He's such a fantastic pro and as soon as he's got a chance of being anywhere near, he'll push himself, but he's still quite a way off at the moment."

eli ilmeisesti joskus marraskuun loppupuolella takaisin.



Muuten ....toivottavasti Joulupukki tuo minulle tämmäisen kirjan

http://jeffmayshbooks.co.uk/

« Viimeksi muokattu: 29.10.2010 klo 09:26:04 kirjoittanut john white »
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #1024 : 29.10.2010 klo 19:06:10

Täällä on aika lailla kritisoitu Crouchinhon otteita, ja välistä ihan syystäkin. Maalinteko on ollut ajoittain vaikeaa.

Pitää nyt kuitenkin puolustaa miestä: Oletteko huomanneet että kaikki (käsittääkseni, ihan kaikki, korjatkaa jos olen väärässä) Van der V:n maaleista on tehty Crouchin esityöstä? Ja kaverit on selkeästi löytäneet toisensa. Lisätään vielä, että Crouchilla on tapana iskeä tärkeitä maaleja, tyyliin viime vuoden City - voitto kauden lopussa.

Toki, onhan miestä tullut kehuttuakin, kun siihen on ollut aihetta, tuon ottelun esityksellä ei ollut. Crouch on tosiaan tehnyt, ainakin ajoittain, hyvää työtä muuten kuin maalien muodossa, mutta kyllä hyökkääjän pitäis maalejakin pystyä tekemään, ainakin kun paikkoja tulee, nyt yritykset olivat täysin onnettomia. Crouchin edellinen liigamaali taitaa juurikin olla se kevään osuma Cityä vastaan. Pitää ottaa huomioon myös se, ettei siellä kärjessä ole annettu edes mahdollisuutta muille kuin Crouchille (käytännössä Pavlyuchenkolle) silloin kuin vdV on pelannut "toisena kärkenä". Eihän sitä tiedä toimiiko muut vaihtoehdot paremmin vai ei, jos ei edes kokeilla.

Minulle on ihan sama pistääkö pallon maaliin kärki vai keskikenttäpelaaja, pääasia että maaleja syntyy.

Näinhän se toki on. Nyt kuitenkin tilanne on se, että maalinteko on ollut todella vaikeaa alkukaudesta liigapeleissä. 11 maalia 9 ottelussa on vähemmän kuin mitä toivoisi, kotiotteluissa on tehty 6 maalia 5 pelissä (puolet tuli Wolvesia vastaan), tuon saldon varsinkin olettaisi olevan parempi. Tähän kun lisätään se, ettei puolustus tunnu pystyvän pitämään nollaa, niin kyllä tehoja tarvittaisiin enemmän. Siksi kotiotteluissa voisi mielestäni kokeilla Pavlyuchenkoa, kun lähtökohtaisesti palloa pidetään vastustajaa enemmän. Tuon luulisi sopivan paremmin Paville kuin Crouchille. Vierasotteluissa puolestaan pitäisin Crouchin yhä kärjessä. Nämä siis siihen asti, kunnes Defoe on taas pelikunnossa.

Nyt on tulossa tiukka putki pelejä, viisi peliä 15 päivässä. Jonkunlaista rotaatiota on pakko käyttää, jos tuosta aiotaan kunnialla selvitä. Saa nähdä miten se onnistuu, kun normaalisti Harry ei juurikaan pelaajia ole kierrättänyt. Kranjcarkin saattaa jo ehkä päästä avaukseen, ensimmäistä kertaa tällä kaudella. :)

Seuraavana pelinä on lauantain iltaottelu (19:30) vieraissa ManU:a vastaan, vastaavissa otteluissa on viimeisten vuosien aikana nähty aika kummallisiakin tapahtumia. Yleensä jotain tuntuu menevän Tottenhamin kannalta pahasti pieleen jollain tavalla, joten tasapelipistekin olisi erittäin hyvä tulos. Tietysti kun alkukaudesta on menetetty pisteitä otteluista, joissa ei ois pitänyt niitä menettää, niin yllätysvoitto tekisi hyvää noiden pistemenetysten paikkaamiseksi. Olishan se muutenkin jo korkea aika ManU voittaa, kun tilastoja katselee. Viimeiset kymmenen kautta ovat tuoneet yhden voiton, viisi tasapeliä ja 18 tappiota, liigassa saldo on 1-4-15, tuo ainoa voitto on kotiottelusta kauden 2000/2001 päätöskierrokselta. Viimeisestä kymmenestä vieraspelistä liigassa on irronnut kaksi pistettä ja edellinen vierasvoitto ManU:a vastaan on vuodelta 1989 (kauden 1989/1990 liigaottelu). Veikataan vaikka tulokseksi 2-3, Gomesin tekemän voittomaalin tullessa seitsemännellä annetuista viidestä lisäaikaminuutista, kun "until we score" -karma iskee takaisin. ;)

Kuten oletettua viime pelin perusteella, niin Huddlestone on tosiaan loukkaantuneena, nilkkavamma kysymyksessä, tarkempaa tietoa ei ole. Huomenna ovat sivussa loukkaantumisten takia Huddlestonen lisäksi Woodgate, Dawson, King, Corluka, O'Hara ja Defoe. Puolustukseen ei siis taaskaan hirveästi vaihtoehtoja ole, kolme topparia pelikunnossa sentään. Vaikka Harry onkin puhunut mahdollisuudesta lepuuttaa Balea tiistaita varten, niin jotenkin siihen on vaikea uskoa, olettaisin avauksen olevan jotenkin näin: Gomes; Hutton, Gallas, Kaboul, Assou-Ekotto; Lennon, Modric, Sandro/Palacios/Jenas, Bale; vdV; Crouch. Jos Balea tosiaan lepuutetaan, niin luultavasti Modric siirtyy vasemmalle ja keskustaan laitetaan kaksi puolustavaa keskikenttämiestä (Sandro/Palacios/Jenas).

 
Sivuja: 1 ... 40 [41] 42 ... 128
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa