Nigel Kugelschfeir
Paikalla
|
 |
Vastaus #9375 : 02.10.2025 klo 10:16:10 |
|
Halukkaat voi laittaa jo myös maalivahtivalmennukseen tuossa iässä. Ne oppii nopeasti. Ainakin meillä on se on eniten kehittynein osa-alue vaikka sitä on vain kaksi kertaa kuussa.
|
|
|
|
|
Jortsukka
Paikalla
|
 |
Vastaus #9376 : 02.10.2025 klo 10:20:23 |
|
Kiitos todella nopeista vastauksista! Onko teillä antaa mitään harjoitteita noihin yllä oleviin neuvoihin? Pyrin netistä katsomaan videoita yms mutta ne alkaa olemaan aika loppuun kahlattu jo
Osta Horst Weinin Developing Youth Football Players-kirjan, niin pääset aika hyvään alkuun tuon ikäisten harjoituksissa. Teknisiin harjoituksiin netti sitten täynnä esim. coerver/ballmastery juttuja, jos itse ei keksi. Jos joku ei Horstin kirjaa vielä omista, niin siitä voisi lähteä jokainen aloitteleva valmentaja liikkeelle. Kirja on toki jo ns. vanha, mutta edelleen selvästi paras kaupallinen teos lasten valmennukseen. Samalla myös harjoituspankki jossa valtava määrä harjoitteita eri teemoihin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.10.2025 klo 10:22:35 kirjoittanut Jortsukka »
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #9377 : 02.10.2025 klo 10:58:19 |
|
Osta Horst Weinin Developing Youth Football Players-kirjan, niin pääset aika hyvään alkuun tuon ikäisten harjoituksissa. Teknisiin harjoituksiin netti sitten täynnä esim. coerver/ballmastery juttuja, jos itse ei keksi.
Näissä maltti on valttia. Eli riittävän pieni kokoelma harjoitteita ja riittävän pitkään niitä toistetaan/tai jatketaan niistä. Ja siksi jaksotus on hyvä. Seuralta nämä ohjelmat, harjoitepankit ja harjoitusten rakenteet olisi hyvä löytyä. Harjoitteita on kuitenkin miljoonaa erilaista ja jotta on järkevä kokonaisuus pitkässä pelissä ja kehitystä tukemassa, niin alkaa hyvin helpoilla. Toistoa pienillä variaatioilla siksi, että saa rastit käyntiin nopeasti ja löytyy rutiini. Lapsilla menee uuden harjoitteen oppimiseen aikaa eikä kannata tuhlata aikaa harjoitusten opettamiseen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.10.2025 klo 11:01:42 kirjoittanut ginikettu »
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Paikalla
|
 |
Vastaus #9378 : 02.10.2025 klo 11:06:00 |
|
Seuralta nämä ohjelmat, harjoitepankit ja harjoitusten rakenteet olisi hyvä löytyä.
Tämä. Samoin seuran pitäisi kouluttaa valmentajat. Ikinä ei pistäisi yhelläkään valmentajalla olla se tilanne, että löydään vaan valmentajankassi olalle ja sanotaan, että hoida homma. Ja valitettavan usein se tilanne on juuri tämä.
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #9379 : 02.10.2025 klo 11:07:02 |
|
1h30 min harkat
10 min tekniikka (ball mastery) 5 min koordinaatio 20 min (1v0 maalinteko) / 1v1 / 2v2 / 2v1 (erilaisia harjoitteita, tilanteenvaihtoharjoitteet on parhaita) 20 min 2v2 / 3v3 / 3v2 (erilaisia harjoitteita, tilanteenvaihtoharjoitteet on parhaita) 20 min 3v3 / 4v4 / 5v5 (loppupeli, turnauksena mieluiten) 15 min kamppailua ja voimaa + liikkuvuusjuttuja eläinliikkeinä
Tuo maalintekoharjoittelu ilman vastustajaa on vähän niin ja näin, mutta laukomista tulee suomalaiselle junnulle joka tapauksessa liian vähän, niin siihen kannattaa kenttäaikaakin hiukan käyttää.
Tuon ikäisille tämä vaikuttaa yhden ryhmän harkoilta missä on ehkä liikaa ohjelmaa yhteen kertaan. Jos on apuvalkkuja niin niitä kannattaa käyttää jotta saadaan eri rasteille riittävän pienet ryhmät eikä aikaa mene jonotuksiin.
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #9380 : 02.10.2025 klo 11:59:44 |
|
Mahdotonhan tällaseen on vastata kun ei tiedä mitään taustatietoa ryhmästä.
|
|
|
|
|
Jortsukka
Paikalla
|
 |
Vastaus #9381 : 02.10.2025 klo 12:05:04 |
|
Näissä maltti on valttia. Eli riittävän pieni kokoelma harjoitteita ja riittävän pitkään niitä toistetaan/tai jatketaan niistä. Ja siksi jaksotus on hyvä. Seuralta nämä ohjelmat, harjoitepankit ja harjoitusten rakenteet olisi hyvä löytyä.
Harjoitteita on kuitenkin miljoonaa erilaista ja jotta on järkevä kokonaisuus pitkässä pelissä ja kehitystä tukemassa, niin alkaa hyvin helpoilla. Toistoa pienillä variaatioilla siksi, että saa rastit käyntiin nopeasti ja löytyy rutiini. Lapsilla menee uuden harjoitteen oppimiseen aikaa eikä kannata tuhlata aikaa harjoitusten opettamiseen.
Varmasti joo hyvä jos seuralta löytyisi, mutta harvalta seuralta löytyy. Horst Weinilta löytyy tuosta kirjasta erinomainen harjoituspankki ja se on vielä hyvin jaoteltu opetettavien taitojen mukaan. Onko se täydelinen kirja, ei, mutta varmasti paras valmentajaopus mitä tehty tuon ikäisille mikä on kaikkien saatavilla. Voiko Suomessa jollain seuralla olla parempi pankki? Varmasti voi, mutta kaikki eivät noihin pääse käsiksi. Tämänkin takia siis juuri Weinin kirja on hyvä lähtöteos valmennukseen, että siinä on käyty monta asiaa lävitse että miksi tehdään jotain ja miten. Harjoituksista suoraan kuvat, korjaavat tekniset harjoitteet, jne. Esim. HJK:n nykyinen valmennuslinjahan perustuu hyvinkin vahvasti Horstin oppeihin, toki johdettuna esim. Ekkonon teknistaktisesta taidon opettamisen pilkkomisesta. Mutta Horst on varmasti ollut isoin vaikuttaja lasten jalkapallovalmennukseen maailmalla ja esim. La Masia kehittyi valtavasti Horstin kautta. Oletan siis että nyt seuralta ei apuja löydy ja silloin muualta joutuu tietoa etsimään. Siihen lähteeksi Horst Weinin kirja on selvästi paras alkuteos jalkapallovalmennukseen lapsille, koska siinä on perusteet miksi tehdään ja miten tehdään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.10.2025 klo 12:07:15 kirjoittanut Jortsukka »
|
|
|
|
|
RPA
Poissa
|
 |
Vastaus #9382 : 02.10.2025 klo 15:46:18 |
|
Jos joku muuten haluaa kyseistä opusta PDF:nä niin laita YV.
|
|
|
|
|
Nuorenanätti
Poissa
|
 |
Vastaus #9383 : 02.10.2025 klo 16:16:57 |
|
Minä myös kehotan lukemaan Horst Weinin kirjan. Se ei ole vain harjoituapankki vaan ennemmin harjoituafilosofia.
Muistanko oikein, että muuan ilvesläinen junnuvalmentaja kyseli uransa alkuaikoina FF2:lta vinkkejä hyvistä valmennuskirjoista ja sai silloin vastaukseksi Horst Weinin: Developing Youth Football players?
Voin muistaa väärinkin.
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #9384 : 02.10.2025 klo 16:34:44 |
|
Joo. En ole lukenut, mutta nähnyt.  Lähinnä huolestuttavaa jos on laajempi ongelma, ettei seurat tarjoa valmentajille materiaaleja ja rakenteita mille rakentaa.
|
|
|
|
|
Jortsukka
Paikalla
|
 |
Vastaus #9385 : 02.10.2025 klo 16:43:48 |
|
Joo. En ole lukenut, mutta nähnyt.  Lähinnä huolestuttavaa jos on laajempi ongelma, ettei seurat tarjoa valmentajille materiaaleja ja rakenteita mille rakentaa. On, todella iso ongelma, mutta siis tiedän monia suurseurojakin joissa ei ole mitään valmista materiaalia aloittaville valmentajille. Sitten on myös paljon seuroja on joissa on valmennuslinja, mutta mitään ei noudateta.
|
|
|
|
|
SuomenLamine
Poissa
|
 |
Vastaus #9386 : 02.10.2025 klo 17:41:03 |
|
Kiitos kaikille. Pitää ottaa tuo kirja kokeiluun. Haaste on tässä se että taitotasot ovat tosi isot ja toiselle joku harjoite on liian helppo ja kaverille se voi olla hyvin vaikea. Taso ryhmiin jakaminen olisi yksi vaihtoehto mutta niin kuin sanoin apukäsiä ei löydy (vanhemmat nakkaa muksut treeneihin ja lähtee pois). Meitä on kaksi vastuu valmentajaa vain ja ryhmän koko pyörii 20-30 välillä ja tähän porukkaan mahtuu jos minkälaista tapausta. Osa selvästi pakotetaa treeneihin eikä niitä kiinnosta pätkääkään ja homma menee täysin pelleilyksi johon sitte osa lähtee mukaan. Huoh.....
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #9387 : 02.10.2025 klo 18:41:22 |
|
Kiitos kaikille. Pitää ottaa tuo kirja kokeiluun. Haaste on tässä se että taitotasot ovat tosi isot ja toiselle joku harjoite on liian helppo ja kaverille se voi olla hyvin vaikea. Taso ryhmiin jakaminen olisi yksi vaihtoehto mutta niin kuin sanoin apukäsiä ei löydy (vanhemmat nakkaa muksut treeneihin ja lähtee pois). Meitä on kaksi vastuu valmentajaa vain ja ryhmän koko pyörii 20-30 välillä ja tähän porukkaan mahtuu jos minkälaista tapausta. Osa selvästi pakotetaa treeneihin eikä niitä kiinnosta pätkääkään ja homma menee täysin pelleilyksi johon sitte osa lähtee mukaan. Huoh.....
Tuo on mielestäni liian iso ryhmä tuon ikäisiä kahdelle ellei liki kaikki ole hyvin innostuneita ja treenit iltapäivästä. Illalla seiskalta alkaen tuon ikäisille on monelle jo aika myöhä. Valmentajan kurista on kuitenkin paljon kiinni. Ei huutamisesta. Yksi valkku ketä arvostan todella paljon sai haastavammatkin lapset kuriin selkeillä säännöillä. Jos häiritsee niin hetkeksi pois harjoitteesta. Systemaattinen linja toimi hyvin ja toki muutenkin se pääsi hyvin lasten kanssa samalle aaltopituudelle ja oli kiinnostunut heidän jutuista. Keskimäärin omaan silmään tuon ikäisille olisi hyvä 6-8 lasta per rasti. Ja kuka tahansa voi pitää pelirastia. Tyyliin alkuun kun lapset juoksevat rastille: "liivilliset tuonne maaliin, liivittömät tuonne, peli käyntiin" pallo menee ulos eka tuo kentälle ja jos kestää yli 5sek niin "uusi pallo!". Jos pitää ohjeistaa niin peli hetkeksi seis ja sitten ohjeistusta. Eli ei anna aikaa alkaa härvätä tai odota kaikkia. Mutta tosiaan seurasta kiinni mikä on linjaus ja toimintamalli. Tuo vaan kuulostaa aika isolta määrältä kahdelle.
|
|
|
|
|
turkistarhaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Munsala IK
|
 |
Vastaus #9388 : 02.10.2025 klo 18:53:46 |
|
Mutta tosiaan seurasta kiinni mikä on linjaus ja toimintamalli. Tuo vaan kuulostaa aika isolta määrältä kahdelle.
Sama. Jos on ihan superinnokkaita ja kiinnostuneita niin 10 per koutsi menee juuri ja juuri mutta optimi on tosiaan tuo 6-8. Itse olen joskus yksin joutunut vetämään jotain 16-20 tuonikäistä niin on kyllä mehut ihan pois sen jälkeen eikä treeni kyllä millään ollut kovinkaan laadukas vaikka jaoin porukan 4 ryhmään (kaikilla oma alue joka rajattu tötsillä ja siellä minimaalit yms) ja vedin treenejä keskeltä. Mutta noin yleisesti jonkinlainen rakenne voisi olla esim. -Alkulämpö+fysiikka (viestikisoja, eläinliikkeitä jne) -Minä ja pallo -Maalinteko (tähän kyllä tarvisi vanhempia keräilemään edes palloja) -1v1 -2v2 -Loppupelit Mutta kyllä tuo 2 koutsilla on haastavaa saada toimimaan, etenkin jos on useampi sellainen jotka härväävät omiaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.10.2025 klo 18:58:22 kirjoittanut turkistarhaaja »
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #9389 : 02.10.2025 klo 19:08:04 |
|
Mutta kyllä tuo 2 koutsilla on haastavaa saada toimimaan, etenkin jos on useampi sellainen jotka härväävät omiaan.
Niin ja mitä enemmän lapsia per ryhmä, niin sitä enemmän jonotusta ja odotusta. Seurauksena enemmän härväystä.
|
|
|
|
|
Alaraajavamma
Poissa
|
 |
Vastaus #9390 : 02.10.2025 klo 19:33:32 |
|
Annetaan myös jotain toivoa, jos mistään ei millään löydy lisää apukäsiä valmennukseen. Tuolla pelaaja/valmentaja suhteella tekisin itse jotenkin näin: 10% jotain alkulämpöä, jonka saa käyntiin helposti ja kaikki tietää heti mistä on kyse (vaikka pallohippa - yksi ilman palloa ja yrittää potkia muilta pallon alueen yli ja voittaja on se kenellä viimeisenä pallo) 30% missä tehdään asioita niin, että kaikilla on oma pallo (tai ehkä joskus pari tai kolmikko) ja asiat tehdään rivissä jonkunlaisena lempeänä kisana 60% erilaisia pelejä joissa ehdottomasti tasoryhmät ja kannattaa kokeilla joskus törkätä pahimpia härvääjiä sinne kovimpiin peleihin
Henkilökohtaiseen tekniikan tai minkä tahansa kehittämiseen ei kovin helpolla pysty, jos yhdellä vetäjällä on pahimmillaan 15 lasta joilla isot taso- ja motivaatioerot. Tämä kannattaa tuoda ilmi jossain vanhempien keskusteluryhmässä, koska kai se nyt edes muutamalle jotain merkkaa, että oppiiko se lapsi siellä mitään.
|
|
|
|
|
SuomenLamine
Poissa
|
 |
Vastaus #9391 : 02.10.2025 klo 19:42:06 |
|
Annetaan myös jotain toivoa, jos mistään ei millään löydy lisää apukäsiä valmennukseen. Tuolla pelaaja/valmentaja suhteella tekisin itse jotenkin näin: 10% jotain alkulämpöä, jonka saa käyntiin helposti ja kaikki tietää heti mistä on kyse (vaikka pallohippa - yksi ilman palloa ja yrittää potkia muilta pallon alueen yli ja voittaja on se kenellä viimeisenä pallo)
30% missä tehdään asioita niin, että kaikilla on oma pallo (tai ehkä joskus pari tai kolmikko) ja asiat tehdään rivissä jonkunlaisena lempeänä kisana 60% erilaisia pelejä joissa ehdottomasti tasoryhmät ja kannattaa kokeilla joskus törkätä pahimpia härvääjiä sinne kovimpiin peleihin
Henkilökohtaiseen tekniikan tai minkä tahansa kehittämiseen ei kovin helpolla pysty, jos yhdellä vetäjällä on pahimmillaan 15 lasta joilla isot taso- ja motivaatioerot. Tämä kannattaa tuoda ilmi jossain vanhempien keskusteluryhmässä, koska kai se nyt edes muutamalle jotain merkkaa, että oppiiko se lapsi siellä mitään.
Hyviä vinkkejä tulee. Kiitos niistä. Eniten harmittaa tässä touhussa se kun muutamat sanotaan 3-4 pelaajaa osaa pilata muiden treenit omalla käytöksellä. Miten teillä muilla? Montako pelaajaa ja valmentajaa on per joukkue? Jotenki tuntuu että meillä tuo ryhmä koko on aika iso verrattuna muihin alueen joukkueisiin. Toki tekee paljon se että täällä.aika vähä muuta harrastettavaa on. Esim ei ole.lätkää, sählyä yms
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.10.2025 klo 19:45:01 kirjoittanut SuomenLamine »
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #9392 : 02.10.2025 klo 21:13:52 |
|
Hyviä vinkkejä tulee. Kiitos niistä. Eniten harmittaa tässä touhussa se kun muutamat sanotaan 3-4 pelaajaa osaa pilata muiden treenit omalla käytöksellä. Miten teillä muilla?
Miten on säännöt sovittu/esitetty vanhempainkokouksessa? Niistä voisi olla hyvä kommunikoida vanhemmillekin mutta etenkin lapsille, että jos häiritsee niin siinä vie muilta harjoitusaikaa ja siksi jos häiritsee niin kentän laidalle odottamaan hetkeksi. Tms. Ongelma tosiaan on isoissa ryhmissä (etenkin myöhäisissä treeneissä korostuu), että on niin helppoa alkaa härvätä omiaan tai siihen voi olla joku muukin syy - itsetunnosta lähtien.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.10.2025 klo 21:16:08 kirjoittanut ginikettu »
|
|
|
|
|
Nipale
Poissa
|
 |
Vastaus #9393 : 03.10.2025 klo 07:26:42 |
|
Eniten harmittaa tässä touhussa se kun muutamat sanotaan 3-4 pelaajaa osaa pilata muiden treenit omalla käytöksellä.
Varsin tuttu tilanne.. Paras tapa päästä tästä eroon olisi saada jotenkin lisää apukäsiä treeneihin ts vanhempia. Toki parempi olisi että saisitte omasta seurasta 14+ vuotiaan mukaan treeneihin taskurahakorvauksella. Vanhemmathan yleensä eivät halua osallistua valmennus tai muihin vapaaehtoistoimiin, mutta ehkä niitä saa paremmin houkuteltua mukaan treeneihin kun harjoitukset ja harjoitteet on suunniteltu riittävän helpoiksi ja selkeiksi etukäteen. Paras olisi että nämä harjoitteet pystyttäisiin käymään näiden vapaaehtoisten kanssa läpi täysin lasten treenien ulkopuolella koska treenien aikana saattaa mennä helposti sähellykseksi ja se mitä jalkapallosta tietämättömälle selität paperille niin ei tunnu aina onnistuvan vanhemmilta sen paremmin kuin lapsiltakaan. esim kerran olin omasta mielestäni tehnyt todella helposti ymmärrettävän treenin.tötsistä neliö ja keskelle pelaaja ilman palloa, syöttö neliön sisään ja sivuilta kaksi pelaajaa ottamaan palloa pois ja pallollinen yrittää päästä neliöstä pois. Jossain vaiheessa katselin että mitähän tuolla tapahtuu... Omassa päässäni olin pitänyt mitaasuhteita itsestään selvänä eli se neliö olisi semmonen 5x5m. No en tätä erikseen sanonut niin sitten ihmettelin että mitä treeniä tuolla oikein vedetään niin siellä oli semmonen 20 x 20m neliö tehtynä.
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #9394 : 03.10.2025 klo 07:43:33 |
|
Vanhemmathan yleensä eivät halua osallistua valmennus tai muihin vapaaehtoistoimiin, mutta ehkä niitä saa paremmin houkuteltua mukaan treeneihin kun harjoitukset ja harjoitteet on suunniteltu riittävän helpoiksi ja selkeiksi etukäteen. Paras olisi että nämä harjoitteet pystyttäisiin käymään näiden vapaaehtoisten kanssa läpi täysin lasten treenien ulkopuolella koska treenien aikana saattaa mennä helposti sähellykseksi ja se mitä jalkapallosta tietämättömälle selität paperille niin ei tunnu aina onnistuvan vanhemmilta sen paremmin kuin lapsiltakaan.
Näin. Klubin kaupunginosissa on nappuloilla pääsääntöisesti 1 vastuuvalkku ja vanhemmat apuvalkkuina ja mun mielestä ne ovat kaikki olleet tosi hyviä - toki seura tarjoaa myös vapaaehtoisille koulutusta, mutta enemmän vastuuvalkku on aktiivinen toimija. Mutta homma toimii siten, että vastuuvalkku ennakkoon kertoo rastit ja mitä niissä tehdään ja mitä huomioidaan - laittaa esim kuvina. Ennen treenejä kentällä käy läpi apuvalkkujen kanssa kuka tekee mitäkin ja laittaa rastit kuntoon. Harkat on siis alkulämmöt, 3 rastia (fyysinen, tekninen, peli - keskustelun aloittajan ryhmäkoolle aika sopiva), loppupaltsu (kaikkien valkkujen palaute). Vastuuvalkku valvoo toimintaa tai useimmiten vetää teknistä rastia. Pelirasti on helppo kenen tahansa vanhemman vetää. Tuo on yksi malli ja toinen yleinen on se missä aloittaja on eli 2 valkkua, vaikka selvästi olisi tarvetta +1. Jojon ja vastuuvalkun tehtävä on saada motivoitua ja sitoutettua vanhempia mukaan joukkueen arkeen.
|
|
|
|
|
Laeski
Paikalla
|
 |
Vastaus #9395 : 03.10.2025 klo 08:28:48 |
|
Hyviä vinkkejä tulee. Kiitos niistä. Eniten harmittaa tässä touhussa se kun muutamat sanotaan 3-4 pelaajaa osaa pilata muiden treenit omalla käytöksellä. Miten teillä muilla? Montako pelaajaa ja valmentajaa on per joukkue? Jotenki tuntuu että meillä tuo ryhmä koko on aika iso verrattuna muihin alueen joukkueisiin. Toki tekee paljon se että täällä.aika vähä muuta harrastettavaa on. Esim ei ole.lätkää, sählyä yms
Kannattaa tehdä lasten kanssa yhdessä säännöt jota noudatetaan, silloin niihin on helpompi vedota kun laitetaan härväävä poika hetkeksi vetämään happea sivurajalle. Tota härväystä ei kannata yhtään tehdä vaan alusta asti pistää härvääjät sivuun niin siihen kyllä opitaan. Ongelma on sitten tämä 50 shades of härväys eli mikä härvääminen on semmoista että siitä laitetaan sivuun, esimerkiksi jollain lapsilla on mahdotonta pysyä rivissä viivalla eli vähän tapauskohtaisuutta näihin. Ylipäätänsä kaikki nyt kaikki riviin ja käydään läpi mitä tehdään minimiin vaan heti treenit käyntiin ja pikkuhiljaa lisää sääntöjä harjoitteeseen.
|
|
|
|
|
bupa dukta
Poissa
Suosikkijoukkue: Hiki on jätkän deodorantti.
|
 |
Vastaus #9396 : 03.10.2025 klo 08:44:01 |
|
Täällä aiheuttaa päänvaivaa loppu-osio. Kenttävuoron jälkeen on 15min jossa voi tehdä mitä milloinkin. Pienemmällä määrällä hyvä vaikka jotain tekniikkaa hioa. Sitten kun mennään 20+ lapsimäärään niin helpoin olisi juosta, venytellä tai tehdä kuntopiiriä. Alla on kuitenkin 1h 15min aika aktiivista juoksua, joten ei siinä varmaan ole järkevää juosta viivoja kieli vyön alla. Näkisin että loppuverkkahölkkä ja kuntopiiri olisi hyvä 10-12v lapsille. Ongelmana tässä että kuntopiiriä ei saa lapsia millään tekemään. Ajattelin että pitäiskö vaan ottaa halukkaat tekemään kuntopiiriä ja ne jotka eivät ole valmiita kuntopiiriä tekemään niin saavat lönkötellä kenttää ympäri. Hirveän turhauttavaa yrittää tuota kuntopiiriä tehdä kun iso osa sluibailee. En tiedä kannattaako tollasta väkisinkään tuputtaa. Ei ole kilpatoimintaa kuintenkaan.
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Paikalla
|
 |
Vastaus #9397 : 03.10.2025 klo 09:04:13 |
|
Kiitos kaikille. Pitää ottaa tuo kirja kokeiluun. Haaste on tässä se että taitotasot ovat tosi isot ja toiselle joku harjoite on liian helppo ja kaverille se voi olla hyvin vaikea. Taso ryhmiin jakaminen olisi yksi vaihtoehto mutta niin kuin sanoin apukäsiä ei löydy (vanhemmat nakkaa muksut treeneihin ja lähtee pois). Meitä on kaksi vastuu valmentajaa vain ja ryhmän koko pyörii 20-30 välillä ja tähän porukkaan mahtuu jos minkälaista tapausta. Osa selvästi pakotetaa treeneihin eikä niitä kiinnosta pätkääkään ja homma menee täysin pelleilyksi johon sitte osa lähtee mukaan. Huoh.....
Jos nyt ihan suoraan sanon, niin 20-30 8-9v lasta kahdella valmentajalla on lähes tekemätön paikka, jos tavoitteena on muutakin kuin järjestää lapsille iltahoitopaikka, että vanhemmat saavat omaa aikaa. Jos en väärin muista, niin Palloliiton suositus on tuon ikäisillä max. 8 lasta per valmentaja ja teillä on pahimmillaan tuplat. Jos ei vanhemmista löydy apuja, niin sitten seuran vanhempia junioreita ja maksatte heille ohjaamisesta. Ja niitä apukäsiä pitää nimenomaan vaatia. Pakon edessä niitä yleensä tuppaa löytymään, jos valmentajat ilmoittavat, että he eivät jatka, jos tilanne ei muutu. Jos vaan hiljaa tyydytte kohtaloonne, niin sitten saatte kyllä varmasti jatkossakin kahdestaan rimpuilla. Tuo härväys tulee vähenemään refleksinomaisesti, jos valmennusresurssit saadaan kuntoon ja porukkaa voidaan jakaa pienempiin ryhmiin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.10.2025 klo 09:06:52 kirjoittanut Kossi Agassa »
|
|
|
|
|
|
|
Nipale
Poissa
|
 |
Vastaus #9399 : 03.10.2025 klo 09:14:54 |
|
Täällä aiheuttaa päänvaivaa loppu-osio. Kenttävuoron jälkeen on 15min jossa voi tehdä mitä milloinkin. Pienemmällä määrällä hyvä vaikka jotain tekniikkaa hioa. Sitten kun mennään 20+ lapsimäärään niin helpoin olisi juosta, venytellä tai tehdä kuntopiiriä. Alla on kuitenkin 1h 15min aika aktiivista juoksua, joten ei siinä varmaan ole järkevää juosta viivoja kieli vyön alla. Näkisin että loppuverkkahölkkä ja kuntopiiri olisi hyvä 10-12v lapsille. Ongelmana tässä että kuntopiiriä ei saa lapsia millään tekemään. Ajattelin että pitäiskö vaan ottaa halukkaat tekemään kuntopiiriä ja ne jotka eivät ole valmiita kuntopiiriä tekemään niin saavat lönkötellä kenttää ympäri. Hirveän turhauttavaa yrittää tuota kuntopiiriä tehdä kun iso osa sluibailee. En tiedä kannattaako tollasta väkisinkään tuputtaa. Ei ole kilpatoimintaa kuintenkaan.
Pidin aikoinaan lihaskuntoa / loppujuoksut ensin pakollisina (11-12v) ja sitten kun homma oli alkoi olemaan tervanjuontia pitää, niin vaihdettiin homma vapaaehtoiseksi jotta niiden kanssa jotka jää saataisiin homma kunnolla tehtyä. Kuukauden jälkeen oli treeneissä olleista 20-25 tekemässä loppuhöntsiä 4-6. Siinä vaiheessa totesin että ei muuten kiinnosta muakaan enää valmennushommat.
|
|
|
|
|
|
|
|