FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.10.2025 klo 02:57:58 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Äänestys
Kysymys: Miten kauden alkua varjostanut kohu vaikuttaa joukkueen urheilulliseen suoritukseen tulevalla kaudella?
Sisuuntunut ja joukkue näyttää puskahuutelijoille sinivihreät pallit ja ylittää kaikki odotukset - 113 (21.2%)
Hiukan lisätsemppiä tästä tulee, kun yksi taistelu on jo voitettu - 38 (7.1%)
Ei vaikuta suuntaan tai toiseen - 18 (3.4%)
Keskittyminen on ollut vaikeaa ja se näkyy hiukan heikentyneenä suorituksena - 39 (7.3%)
Epävarmuus jää päälle koko kaudeksi ja henkinen lukko uhkaa suoritusta - 70 (13.1%)
No mestaruus nyt olisi saletti vaikka kuinka haittaisi - 37 (6.9%)
No putoaminen nyt on saletti vaikka kuinka tsemppaisivat - 218 (40.9%)
Äänestäjiä yhteensä: 528

Sivuja: 1 ... 350 [351] 352 ... 358
 
Kirjoittaja Aihe: Tampere United 2011 - Niin Wissiin  (Luettu 685754 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Keijo Koo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves + tamperelainen palloilu


Vastaus #8750 : 22.01.2013 klo 08:50:45

Mitä muuten puuhastelevat Pyhältö ja Bavautdin nykyään? Ovatko siirtyneet jo liikemaailmaan törttöilemään? Tai Pyhishän siellä ilmeisesti olikin mutta Bava.
TZagallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna


Vastaus #8751 : 22.01.2013 klo 14:59:21

Bavautdin ainakin vaikuttanee edelleen Tampesterissa, näin nimittäin miehen pari viikkoa takaperin Jankan Lidlissä ostoksilla.
Panchito Pistoles

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aina Tampere, ikuisesti United!


Vastaus #8752 : 22.01.2013 klo 16:13:08

Tuskinpa kyseiselle janarille töitä kovin helposti enää löytyy, ainakaan muutamaan vuoteen.
Ikävää, että nämä todelliset syylliset jäivät ilman sanktioita ja seura pistettiin matalaksi, kuka tästä kärsi? Pelaajat ja kannattajat.
Onneksi ei tarvitse enää murehtia, onhan TamU-K emoseuransa jäljillä jo kiitettävästi. Silti joskus synkkinä päivinä tulee mietittyä, missä emo-TamU olisi jos asiat olisi hoidettu toisin.
Juhana Jäähynkalastaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®


Vastaus #8753 : 23.01.2013 klo 10:55:16

Bavautdin ainakin vaikuttanee edelleen Tampesterissa, näin nimittäin miehen pari viikkoa takaperin Jankan Lidlissä ostoksilla.

KendoYanarointia ainakin harrastaa
http://www.pyynikinhaukat.net/wordpress/?page_id=318
https://www.facebook.com/PyynikinHaukat

ja Pyhältö ainakin tuolla pelaajakuvissa http://www.pyynikinhaukat.net/wordpress/?page_id=261
Balla

Poissa Poissa


Vastaus #8754 : 23.01.2013 klo 13:49:53

ja Pyhältö ainakin tuolla pelaajakuvissa http://www.pyynikinhaukat.net/wordpress/?page_id=261

Ja setä-Denizz 4 riviä alempana.
Boris Pugo

Poissa Poissa


Vastaus #8755 : 23.01.2013 klo 14:38:56

Miksei Sinikaartin jätkät tee invaasiota Haukkojen peliin? Joku jäynä voisi olla paikallaan? Vai eikö ole munaa?
Kolvorok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU


Vastaus #8756 : 24.01.2013 klo 21:50:31

Kenelläkään tietoa koska käsittely hovioikeudessa edes alkaa?? Saati koska päätöstä voisi odotella?

Tänään oli kuulemma radiossa mainittu että helmikuun aikana pitäisi olla käsittely.
Elukka

Poissa Poissa


Vastaus #8757 : 28.01.2013 klo 10:20:15

Aamulehdessä oli tänään pieni juttu. Hovioikeuden käsittely helmikuun lopulla (olisikohan ollu 20-21.päivä) ja päätöstä voi odotella maaliskuun puolella.
Balla

Poissa Poissa


Vastaus #8758 : 28.01.2013 klo 10:23:21

Aamulehdessä oli tänään pieni juttu. Hovioikeuden käsittely helmikuun lopulla (olisikohan ollu 20-21.päivä) ja päätöstä voi odotella maaliskuun puolella.

Lue: toukokuussa.
Stürmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.


Vastaus #8759 : 19.02.2013 klo 16:52:45


Kohta mennään:

Uutinen

TamU:n rahanpesujutun puiminen jatkuu hovioikeudessa

STT, Aamulehti.

Jalkapalloseura Tampere Unitedin rahanpesujuttua puidaan tällä viikolla Turun hovioikeudessa. Syyttäjä valitti Pirkanmaan käräjäoikeuden tuomiosta, jossa kaikki syytteet seuran johtoa vastaan hylättiin. Kyse on noin 300 000 eurosta, jotka TamU otti vastaan singaporelaiselta yritykseltä vuosina 2010–2011. Rahat käytettiin seuran velkojen maksuun. Rahojen on epäilty olleen peräisin vedonlyöntivilpistä. Käräjäoikeuden mukaan rikollisesta alkuperästä ei kuitenkaan ollut sellaista näyttöä, että rahanpesun tunnusmerkit olisivat täyttyneet.

Hovioikeus on varannut jutun suulliseen käsittelyyn tämän viikon keskiviikon, torstain ja perjantain. Tuomio annetaan todennäköisesti aikaisintaan maaliskuussa. Pirkanmaan käräjäoikeus hylkäsi keväällä 2012 kaikki syytteet törkeästä rahanpesusta Tampere United Oy:n toimitusjohtajaa Deniz Bavautdinia ja hallituksen puheenjohtajaa Harri Pyhältöä vastaa. Myös neljän muun hallituksen jäsenen syytteet tuottamuksellisesta rahanpesusta hylättiin.

ant

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #8760 : 19.02.2013 klo 19:46:09

Kuulemma huomenaamulla klo 7.40 on Tampereen radiossa asiaa Tampere Unitedista.
Moe
Vastaus #8761 : 20.02.2013 klo 10:37:33

Sattuiko kukaan kuuntelemaan? Mitä siellä jutusteltiin, tuleeko kuunneltavaksi internetseihin jne?
Kolvorok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU


Vastaus #8762 : 20.02.2013 klo 10:53:17

Sattuiko kukaan kuuntelemaan? Mitä siellä jutusteltiin, tuleeko kuunneltavaksi internetseihin jne?

Tässä varmaan oleelliset: http://yle.fi/uutiset/tampere_unitedin_rahanpesujuttua_puidaan_hovioikeudessa/6503697

Lainaus
Tampere Unitedin rahanpesujuttua puidaan hovioikeudessa
Käräjäoikeus katsoi seuran entisen johdon syyttömäksi. Urheiluoikeuden asiantuntija näkee käsittelyssä ennakkotapauksen luonnetta.

Tampere United Oy:n johdon rahanpesujutun käsittely alkaa tänään Turun hovioikeudessa. Pirkanmaan käräjäoikeus vapautti jalkapallojoukkueen entisen johdon syytteistä viime vuoden maaliskuussa, mutta syyttäjä oli tyytymätön ratkaisuun.

Suomessa ei ole juurikaan vastaaviin tapauksiin urheiluoikeudessa törmätty, sanoo Helsingin yliopiston urheiluoikeuden professori Antti Aine.

- Tapaus on onneksi harvinainen, mutta mielenkiintoinen. Siinä yhdistyy rikosoikeudellinen arviointi urheilun toimintaympäristöön. Siinä suhteessa tapauksella on varmasti ennakkopäätösarvoa. Vain yksittäisiä tapauksia, joissa on käsitelty samankaltaisia asioita, on ollut tuomioistuimissa. Viittaan tässä vaikkapa Porin jalkapalloa koskeneeseen tapaukseen.

TamUn johdon epäiltiin osallistuneen rahanpesuun ottaessaan vastaan 300 000 euroa singaporelaiselta yhteistyökumppanilta.

Pirkanmaan käräjäoikeuden hylkäsi TamUn johtoa vastaan esitetyt syytteet viime vuoden maaliskuussa. Hovioikeudessa asian käsittelyyn on varattu aikaa kolme päivää.
BEAT!!

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #8763 : 20.02.2013 klo 10:53:32

Sattuiko kukaan kuuntelemaan? Mitä siellä jutusteltiin, tuleeko kuunneltavaksi internetseihin jne?
Yritin koluta Areena mutten sieltä ainakaa löytäny mitään. Tampereen radion sivuilla oli puolestaan samat jutut mitä Aamulehdessä.
ode

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #8764 : 20.02.2013 klo 11:54:24

Huhujen mukaan Turun oikeustieteellisessä on tapauksesta ollut puhetta kovastikin ja käsittääkseni pari professoria on jo julistanut käsittelyn ajanhukaksi näytön riittämättömyyden takia.
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #8765 : 20.02.2013 klo 12:01:01

Huhujen mukaan Turun oikeustieteellisessä on tapauksesta ollut puhetta kovastikin ja käsittääkseni pari professoria on jo julistanut käsittelyn ajanhukaksi näytön riittämättömyyden takia.

TamU:n johto vetoaa tyhmyyteen ja tapahtuneen valossa on vaikea toisinkaan todistaa, vaikka reppukaartia lukuunottamatta kaikki tietävät rikoksen tapahtuneen. Oikeuden päätös ei tosin TamU:n kohtaloa muuta miksikään, koska sarjapaikka vietiin FIFA:n sääntöjen, ei Suomen lain rikkomisen takia.
Kolvorok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU


Vastaus #8766 : 20.02.2013 klo 12:23:17

TamU:n johto vetoaa tyhmyyteen ja tapahtuneen valossa on vaikea toisinkaan todistaa, vaikka reppukaartia lukuunottamatta kaikki tietävät rikoksen tapahtuneen.

Missäs se syytettyjen syyllisyys nykyään päätetään jos ei oikeudessa? Futisfoorumilla? Essson baarissa?
Onko sulla useinkin tapana väheksyä oikeuden päätöksiä silloin kun ne eivät sovi tulkintaasi todellisuudesta?

Oikeuden päätös ei tosin TamU:n kohtaloa muuta miksikään, koska sarjapaikka vietiin FIFA:n sääntöjen, ei Suomen lain rikkomisen takia.

Tuskin muuttaa, mutta syytteiden hylkääminen vie aika hyvin pohjaa päätökseltä jos kukaan ei syyllistynyt rikokseen (rahanpesuun) eikä sopupelejä pelattu.
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #8767 : 20.02.2013 klo 12:26:03


Tuskin muuttaa, mutta syytteiden hylkääminen vie aika hyvin pohjaa päätökseltä jos kukaan ei syyllistynyt rikokseen (rahanpesuun) eikä sopupelejä pelattu.


Et sitten edes lukenut viestiä, jota lainasit.
Kolvorok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU


Vastaus #8768 : 20.02.2013 klo 13:21:31

Et sitten edes lukenut viestiä, jota lainasit.

Joo, luin. Väittäisin että ankarimman mahdollisen rangaistuksen määrääminen epäilyttävän sopimuksen laatimisesta ja palloliiton maineen vahingoittamisesta vaikuttaa liioitellulta viimeistään siinä vaiheessa kun kenenkään ei todeta syyllistyneen rikokseen.

En toki odota palloliiton pyörtävän päätöstään, oli hovioikeuden tuomio mikä hyvänsä.


Muistutukseksi:

Palloliiton päätös: http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/veikkausliiga/uutiset.shtml/2011/04/1312935/tassa-kurinpitovaliokunnan-paatos-tamu-asiassa
Valitusvaliokunnan päätös: http://www.nettipoliisi.net/wp-content/uploads/2011/04/Valitusvaliokunta_Paatos3_2011.pdf

FIFAn pykälät joihin Palloliiton päätöksessä viitataan: http://www.fifa.com/mm/document/affederation/administration/01/06/30/78/statusinhalt_en_122007.pdf
Palloliiton pykälät joihin Palloliiton päätöksessä viitataan: http://www.palloliitto.fi/palloliitto/saannot-ja-maaraykset/rangaistusmaaraykset-straffbestammelser

EDIT: väärä linkki + parempi linkki
« Viimeksi muokattu: 20.02.2013 klo 13:41:12 kirjoittanut Kolvorok »
Balla

Poissa Poissa


Vastaus #8769 : 20.02.2013 klo 14:41:05

Minkä maineen?
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #8770 : 20.02.2013 klo 18:08:19

Kyllähän tässä on kaksi eri tapaysta, jotka toki sivuuttavt toisiaan. Toinen ratkaistiin lajin omien sääntöjen mukaisesti, toinen katsotaan hovioikeudessa. Ja päätökset ovat toisistaan riippumattomia.
ode

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #8771 : 20.02.2013 klo 18:26:52

Kyllähän tässä on kaksi eri tapaysta, jotka toki sivuuttavt toisiaan. Toinen ratkaistiin lajin omien sääntöjen mukaisesti, toinen katsotaan hovioikeudessa. Ja päätökset ovat toisistaan riippumattomia.
Näin, tuomioistuimessa käsitellään yksittäisten henkilöiden toimintaa, pöllöliitto saunoi itse seuran toiminta aiheenaan.
Man Pity

Poissa Poissa


Vastaus #8772 : 20.02.2013 klo 22:38:53

Kyllähän tässä on kaksi eri tapaysta, jotka toki sivuuttavt toisiaan. Toinen ratkaistiin lajin omien sääntöjen mukaisesti, toinen katsotaan hovioikeudessa. Ja päätökset ovat toisistaan riippumattomia.

Lajin säännöt eivät olleet kyseessä, koskapa TamUn rangaistus ei ole linjassa Juventuksen rangaistuksen kanssa.
Palloliiton säännöistä sen sijaan saattoi olla kysymys. Tulipahan taas sitten mieleen, että tuomion olisi pitänyt olla Mika Väyrysen eriävän mielipiteen mukainen.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #8773 : 20.02.2013 klo 22:48:37

Suomessa lajiss nimeltä jalkaapallo pelataan Palloliiton säännöillä.
Man Pity

Poissa Poissa


Vastaus #8774 : 20.02.2013 klo 22:52:35

Suomessa lajiss nimeltä jalkaapallo pelataan Palloliiton säännöillä.

Hallinnolliset säännöt eivät ole lajin säännöt.

 
Sivuja: 1 ... 350 [351] 352 ... 358
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa