Dirk Kuyt
Paikalla
Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla
|
 |
Vastaus #650 : 16.08.2025 klo 08:41:18 |
|
Suomi on jääkiekkomaa, mutta siinäkin lajissa Ruotsi on paljon menestyneempi Ruotsissa kaupungit joissa jääkiekko on ykkönen ovat yleensä sellaisiin Seinäjoki, Mikkeli, Rovaniemi, Jyväskylä jne kokoluokkiin sijoittuvia Jönköpingejä ja Luulajia, kun taas Tukholmassa, Malmössä ja Göteborgissa löytyy kyllä suosittuja kiekkojoukkueita, mutta onhan DIF/AIK kannattajalle noiden seurojen futissektio ihan eri tavalla tärkeä, Göteborgissa kendojengi on suosittu, mutta suosittuja futisjengejä on neljä, Malmössä kendomuovi häviää suosiossa huippusuositulle futisjengille jne. Lisäksi lätkä on Ruotsissa ymmärtääkseni Suomea leimallisemmin sellaisten pikkuporvarillisten nuuskahuulien peli siinä missä futis on koko kansan peli. Väkilukuero kuitenkin pitää Ruotsin silti vahvana kiekkomaana näilläkin lähtökohdilla. Eikä väkilukukaan kaikkea selitä, jotkut väestöltään Suomea pienemmät Kroatia ja Slovenia ovat kendoa lukuunottatta Suomea parempia melkein kaikissa muissa relevanteissa pallopeleissä.
|
|
|
|
jariporttila
Poissa
Suosikkijoukkue: Hjk
|
 |
Vastaus #651 : 16.08.2025 klo 09:10:11 |
|
Suomi ei saanut yhtään mitalia viime olympialaisissa. Kaikki muut pohjois-maat saivat 8-10 mitalia, eli Ruotsi, Norja ja Tanska. Parista edellisistä olympialaisista ennen Pariisia, oli muutenkin Suomi saanut vaan yhden pronssin. Ruotsi on ollu 16 kertaa futiksen MM-kisoissa ja saanut yhden hopean ja kaksi pronssia. Ruotsi on myös menestynyt olympialaisten futiksessa. Sieltä on tälläkin hetkellä pelaaja, josta maksettiin 65 miljoonaa. Miksi Suomen kallein ei taida olla edes 5 miljoonaa arvoltaan?
|
|
|
|
Homer
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #652 : 16.08.2025 klo 10:53:46 |
|
No en nyt pitäisi kovin suurena ongelmana syöttöpelin opettamista 5 vs. 5 -peleissä? Varmaan jossain Barcelonassakin tuota opetetaan. Huomattavasti kehittävämpää kuin se, että yksi pelaaja kikkailee kaikkien ohi. Toki ohittamistaitojakin pitää opetella, mutta onhan tuollaisella harjoituksella iso merkitys.
Vähän kyllä samoilla linjoilla. Junnujen peleissä ja erityisesti harkkapeleissä voitaisiin junnuja vaatia puolessa peleistä keskittymään 1 vs 1 tilanteisiin ja toisissa sitten 1-2:n kosketuksen syöttöihin. Muuten uskon monilajisuuteen: talvella vaikka koripallo on parempi kuin pelkkä tekemättömyys. Koriksessa oppii hyppäämisen ajoitusta.
|
|
|
|
törömömmö
Poissa
Suosikkijoukkue: Aina laadukkaan keskustelun puolella.
|
 |
Vastaus #653 : 16.08.2025 klo 11:22:45 |
|
Mä oon miettinyt pääni puhki miten Ruotsilla on niin paljon menestystä jalkapallossa ja suomella niin vähän. Mitä täällä tehdään erilailla? Allsvenskanissa yleisökeskiarvo on yli 10000, Veikkausliigassa 3114. Suomi on jääkiekkomaa, mutta siinäkin lajissa Ruotsi on paljon menestyneempi
Lukemalla tämän topikin, Veikkausliigan taso -topikin sekä Suomalainen juniorivalmennus vaatii ryhtiliikettä -topikin pääset sellaisten itseruoskinta-analyysien syövereihin, että varmasti vastaukset pohdintoihisi löytyvät. Sitten vaan pitää päättää onko lopullisena syynä kaikki mainittu, vain osa siitä, vaiko itseruoskinta.
|
|
|
|
idänihme
Poissa
Suosikkijoukkue: suurseura
|
 |
Vastaus #654 : 16.08.2025 klo 13:30:58 |
|
Vähän kyllä samoilla linjoilla. Junnujen peleissä ja erityisesti harkkapeleissä voitaisiin junnuja vaatia puolessa peleistä keskittymään 1 vs 1 tilanteisiin ja toisissa sitten 1-2:n kosketuksen syöttöihin.
Muuten uskon monilajisuuteen: talvella vaikka koripallo on parempi kuin pelkkä tekemättömyys. Koriksessa oppii hyppäämisen ajoitusta.
Ehkä isompi ongelma kuin se opetetaanko syöttämistä vai ohittamista on että Suomessa aina innostutaan siitä. Yhdestä mallista jolla kuvitellaan helpoiten /nopeiten saavutettavan menestystä. Sitten vielä opastetaan kaikki seurat seuraamaan tätä mallia eikä kannusteta toisinajatteluun. Saattaisi olla ihan hyväkin että meillä olisi muutama kilpailevaa ajatusmaailmaa omine hyvine ja huonoine puolineen, jotka sitten ohjaisivat erilaisten pelaajien kehitykseen eri seuroissa. Pelaajamateriaalin puutteethan maajoukkuetasolla on nyt lähes päinvastaiset kuin 25-10 vuotta sitten. Oli vähän oireellista kun aikanaan palkattiin Mixu suoraan viideksi vuodeksi maajoukkueen peräsimeen (josta ekat 3 ilman tulosvastuuta) samalla käytännössä julistaen että seuraavat 5 vuotta maajoukkueessa ei nähdä hyökkääviä laitapelaajia (tuolloin kun oli ihan ok topparitilanne ja lähemmäs kymmenen varsin hyvää keskikentän keskustan/kymppipaikan pelaajaa). Voi vaan kuvitella miten tuo motivoi suurin piirtein Riven U21 ikäluokkaan osuneita laitapelaajia kun tiesi ettei maajoukkueeseen ole asiaa alle kolmekymppisenä. Nythän sellaisia Suomen tasolle hyviä pelaajatyypiltään laitahyökkääjäksi sopivia pelaajia on jälleen niin paljon että mietitään miten heitä saisi 3-4 kentälle.
|
|
|
|
törömömmö
Poissa
Suosikkijoukkue: Aina laadukkaan keskustelun puolella.
|
 |
Vastaus #655 : 16.08.2025 klo 14:10:37 |
|
^What he said. Ehkä ongelma on liiallinen ongelmakohtien pohdinta.
|
|
|
|
Triangelikostaja
Paikalla
|
 |
Vastaus #656 : 16.08.2025 klo 14:34:08 |
|
Mä oon miettinyt pääni puhki miten Ruotsilla on niin paljon menestystä jalkapallossa ja suomella niin vähän. Mitä täällä tehdään erilailla? Allsvenskanissa yleisökeskiarvo on yli 10000, Veikkausliigassa 3114. Suomi on jääkiekkomaa, mutta siinäkin lajissa Ruotsi on paljon menestyneempi
Noh, muutamia helppoja selittäviä tekijöitä ainakin: 1. Selvästi enemmän poika / mies harrastajia. Suomessa jalkapallo on suosituin urheilulaji, mutta korostuneesti tytöissä. Lisäksi jalkapallo on selvästi suosituin urheilulaji, niin ne nuoret lahjakkaat valitsee jalkapallon pääsääntöisesti eikä jääkiekkoa niin kuin usein Suomessa. Sitä en tiedä, miksi historiallisesti jääkiekko on Suomessa ykköslaji eikä jalkapallo. 2. Paljon enemmän rahaa kotimaassa, niin nuori voi rohkeammin ajatella, että kotimaassa voi pelata jalkapalloa ammatikseen, jopa ykkösdivisionaassa. 3. Varmasti parempaa valmennusta keskimäärin, koska esim. jääkiekossakin ovat valmennuksessa edellä.
|
|
|
|
Höyrypää
Poissa
|
 |
Vastaus #657 : 16.08.2025 klo 15:52:35 |
|
Täälä taas pohditaan että syötelläänkö 5vs5 peleissä junnuna vai kannustetaanko haastamaan. Hoh-hoijaa. Sehän nyt selvä, että maailman kilpailluimmassa lajissa, täytyy treenata kaikkea. Ei voi olla heikkouksia...kehityskohteita kylläkin. Ei tämä ole organisaation luoma ongelma tämä vähäisten huippupelaajien määrä. Tämä on lajikulttuurin ongelma. Suomi-futiksessa Ei ole koskaan ymmärretty mitä harjoittelu tarkoittaa. Siis huippu-urheilu harjoittelu...muunlaisella harjoittelulla, neppailulla, ei Suomen rajojen ulkopuolella pelata. Summa summaarum...kun sen oivaltaa 10v ja allekin, että joukkueharjottelu 8-10h viikossa on puolet...ja sama määrä omatoimista pallotekniikkaa/fysiikkaa ja sitä kun jatkaa 10v niin kehitystä tapahtuu....toki pitää tietää, mitä tehdä milloinkin⚽️🤗
|
|
|
|
suomiveto
Paikalla
|
 |
Vastaus #658 : 18.08.2025 klo 11:49:28 |
|
Niin siis jos jos 5v5-vaiheesta lähtien (eli jollekin 6-vuotiaalle) opetetaan korostuneesti ratkaisemaan tilanne syöttämällä, niin missähän kohti sitten se edes teoriassa voi oppia ohittamista? Ja jos mietitään sitten samojen 6-vuotiaiden harjoituksia niin kummalla tavalla pallokosketuksia tulee enemmän, syöttämällä vai kuljettamalla?
Tuon ikäisille opetetaan kyllä ihan kaikkia perustaitoja. Eli syöttöjä, laukauksia, pallon kanssa kuljettamista, harhautuksia. Tämän lisäksi on kyllä 1vs1 tilanteita.
|
|
|
|
Käännös
Poissa
|
 |
Vastaus #659 : 18.08.2025 klo 20:06:30 |
|
Suomessa Haaland olisi ollut jääkiekkoilija tai koripalloilija. Suomenruotsalaisena mahdollisesti käsipalloilija. Ruotsilla vähän samaa vikaa, mutta ei samassa määrin ja Norjassa joukkuepelin ykkösoletus on, että olet futaaja ja jääkiekko on jo vähän eksoottisempi verrattuna meihin.
Viime vuonna oli hyvin lähellä, että meillä olisi stanley cup finaalissa kymmenkunta suomalaista pelaajaa. Samat kun olisi valinnut fudiksen, niin me oltaisiin oletusarvoisesti aina arvokisoissa mukana.
Tuo on vaan sellainen asia, ettei sille mitään mahda ja kansakunnan ylpeyden kannalta varmasti parempi, että pelaavat lätkää ja eikä fudista jos vähänkin objektiivisesti asiaa katsoo.
|
|
|
|
Käännös
Poissa
|
 |
Vastaus #660 : 18.08.2025 klo 20:13:02 |
|
Täälä taas pohditaan että syötelläänkö 5vs5 peleissä junnuna vai kannustetaanko haastamaan. Hoh-hoijaa. Sehän nyt selvä, että maailman kilpailluimmassa lajissa, täytyy treenata kaikkea. Ei voi olla heikkouksia...kehityskohteita kylläkin. Ei tämä ole organisaation luoma ongelma tämä vähäisten huippupelaajien määrä. Tämä on lajikulttuurin ongelma. Suomi-futiksessa Ei ole koskaan ymmärretty mitä harjoittelu tarkoittaa. Siis huippu-urheilu harjoittelu...muunlaisella harjoittelulla, neppailulla, ei Suomen rajojen ulkopuolella pelata. Summa summaarum...kun sen oivaltaa 10v ja allekin, että joukkueharjottelu 8-10h viikossa on puolet...ja sama määrä omatoimista pallotekniikkaa/fysiikkaa ja sitä kun jatkaa 10v niin kehitystä tapahtuu....toki pitää tietää, mitä tehdä milloinkin⚽️🤗
Musta tuntuu, että tämä joukkuepeli vs. yksilönkehitys aihe on kopioitu lätkän puolella jossa se meidän peli opetetaan selkärankaan, että olisi mahdollisuuuksia pärjätä mm-tasolla joukkueena. Väittäisin, että fudiksessa on enemmän hajontaa miten pelaajia koulutetaan (ja siis silti itsekin pelkään, että monessa huippujoukkueessa syöttelyä ylikorostetaan, koska se on se reitti missä aita on matalin ja sillä on helpoin saavuttaa hyvä tulos).
|
|
|
|
|
|