FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
09.10.2025 klo 11:46:57 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Äänestys
Kysymys: 16 joukkueen sarjajärjestelmä?
Kyllä!
Nykyinen on hyvä
Joku muu

Sivuja: 1 ... 15 [16]
 
Kirjoittaja Aihe: 16 joukkueen kaksinkertainen sarja  (Luettu 26231 kertaa)
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta.
ExtraJack

Poissa Poissa


Vastaus #375 : eilen kello 18:48:41

Mielenkiintoista nähdä joskus tulevaisuudessa, jos/kun Ykkösliigassa pelaavat HJK:n, KuPS:n, Ilveksen, SJK:n, ACO:n, Jaron, VPS:n ja Interin akatemiat sekä näiden lisäksi pari todellista seuraa - sanotaan nyt vaikka Haka ja TPS.

Ykkösliiga on sen verran kallis sarja, että ei sinne kaikki halua nousta. Nykyinen Ykkönen riittää tasoksi monen reservijoukkueen tarpeisiin. Esimerkiksi KuPS:n akatemia ei halunnut nousta ylemmäksi.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #376 : eilen kello 19:22:09

Ykkösliiga on sen verran kallis sarja, että ei sinne kaikki halua nousta. Nykyinen Ykkönen riittää tasoksi monen reservijoukkueen tarpeisiin.

Mikä tekee Ykkösliigasta merkittävästi kalliimman kuin Ykkösestä?
ExtraJack

Poissa Poissa


Vastaus #377 : eilen kello 20:22:02

Mikä tekee Ykkösliigasta merkittävästi kalliimman kuin Ykkösestä?

Ykkösliigassa joutuu joukkueeseen panostamaan enemmän, mikä on tietysti kalliimpaa. Ykkösessä voi isomman alueen joukkue pärjätä hyvin juniorijoukkueella. Ykkösliigassa tuo ei enää riitä. Käpa on esimerkiksi nyt menossa karsimaan ja oli selvällä erolla yhdeksäs, mutta pidän erittäin epätodennäköisenä, että Käpa tippuisi.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #378 : eilen kello 20:25:01

Ykkösliigassa joutuu joukkueeseen panostamaan enemmän, mikä on tietysti kalliimpaa.

Miksi, jos sinne kerran pystyi nousemaan halvalla joukkueella? Eikö sillä samalla voi yrittää pärjätä, tai jos ei pärjää, sitten pääsee seuraavaksi kaudeksi takaisin sinne Ykköseen.

Ykkösliigassa on joukkueita alle satasen pelaajabudjeteista alkaen. Ei siellä ole mikään pakko peluuttaa kallista joukkuetta.
ExtraJack

Poissa Poissa


Vastaus #379 : eilen kello 20:50:59

Miksi, jos sinne kerran pystyi nousemaan halvalla joukkueella? Eikö sillä samalla voi yrittää pärjätä, tai jos ei pärjää, sitten pääsee seuraavaksi kaudeksi takaisin sinne Ykköseen.

Ykkösliigassa on joukkueita alle satasen pelaajabudjeteista alkaen. Ei siellä ole mikään pakko peluuttaa kallista joukkuetta.

Näiden akatemioiden tarkoitus on kuitenkin kasvattaa pelaajia ylemmäs. Ykkösliigassa näiden nuorten pelaajien pitää olla astetta laadukkaampi ja osan jopa vanhempia kuin Ykkösessä, että taso riittää siellä pelaamiseen. Jollain 24-25 vuotiailla pelaajilla, jotka eivät välttämättä ole yhtään sen kalliimpia, niin niiden kanssa siellä pärjääminen olisi helpompaa, mutta eihän sellaisten peluuttaminen ole akatemiajoukkueilla järkevää.
Limppu6

Poissa Poissa


Vastaus #380 : eilen kello 20:52:29

Jep. On vaan eri määrä väkeä paikalla ilmoitettuun lukemaan nähden monella paikkakunnalla.

Tammelassa on tainnu väkeä vielä riittää ihan hyvin. Ja Veritaksella kans ainakin viime pelissä. Muualla onkin sitten kasvanu erot todellisen ja ilmoitetun välillä 20 vuoden takaisiin mittoihin, ellei mennyt jo ohikin.

Jan Waldenin huippukaudet oli näille am-ketjuilla parasta aikaa, ja se on palaamassa Ylos

En usko, että poikkeaa aikaisemmasta mitenkään. Tai voi olla, että joskus on oikeasti kusetettu myydyissä lipuissa. Huonoilla keleillä ei tulla niin helposti peliin, vaikka olisi kausikortti, työpaikan kausikortti, ilmaislippu ym. Huonoilla keleillä ollaan sisätiloissa katsomassa peliä. Ainakin Tammelassa ja Seinäjoella on lämpimiä sisätiloja joista voi katsoa peliä. Nämä ei näy sinun kuvakaappauksissa katsomosta. Pelkästään tuulisella sateella katetuihin katsomoihin voi sataa korkeallekin. Alarivien katsojat siirtyvät ylemmäksi seisomaan stadionin kulmiin, päätyyn tai sivulle. Taas näyttää kuvissasi olevan paljon tyhjiä penkkejä. Ei tarvitse olla edes sadetta, jos on kylmä ja tuulee, niin tekee mieli vaihtaa paikkaan jossa ei tuule. Tammelassa on aina paljon yleisöä kulmissa tai päädyssä seisomassa katsomon takana. Myös Kultaisessa Ilveksessä on paljon katsojia joiden penkki on tyhjänä. Epäilen myös Mersu-klubilla monen pysyvän sisätiloissa koko pelin ajan.
Limppu6

Poissa Poissa


Vastaus #381 : eilen kello 20:59:01

Mielenkiintoista nähdä joskus tulevaisuudessa, jos/kun Ykkösliigassa pelaavat HJK:n, KuPS:n, Ilveksen, SJK:n, ACO:n, Jaron, VPS:n ja Interin akatemiat sekä näiden lisäksi pari todellista seuraa - sanotaan nyt vaikka Haka ja TPS.

Mikä seura nousisi Veikkausliigaan ja mikä karsisi liigapaikasta, jos kauden päätteeksi Haka ja TPS miehittäisivät jumbosijat eli toisen pitäisi pudota suoraan Ykköseen ja toisen tulisi karsia Ykkösliiga-paikastaan jotain Ykkösjengiä vastaan?

Tietysti Haka nousisisi suoraan liigaan ja TPS karsisi liigaan, koska muut yläpuolella olevat joukkueet eivät voi nousta. Heikoimmat reservit tippuisi ja karsisi ykköseen. Ainoa poikkeus olisi, jos saman joukkueen reservi olisi nousemassa ja emoseura tippumassa. Silloin vaihtaisivat sarjaa. Reservin pelatessa seuraavalla kaudella ylempänä.
Foulke

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: que sera sera


Vastaus #382 : eilen kello 21:05:04

Liigan joukkuemäärää pitäisi pienentää kymmeneen jos jotain pitää tehdä. Ei sinne nyt tarvita neljää uutta persaukista joukkuetta pilaamaan talouttaan ja laskemaan yleistä tasoa. Mistä tarpeeksi laadukkaita pelaajia? Taso ja kiinnostavuus tippuu kuin lehmän häntä. Plus ei ole tarpeeksi hyviä olosuhteita kehittämään toimintaa sille tasolle mitä sen liigassa pitäisi olla. Hohhoijaa.
Näätäkeisari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa


Vastaus #383 : eilen kello 21:07:54

Ykkösliigassa joutuu joukkueeseen panostamaan enemmän, mikä on tietysti kalliimpaa. Ykkösessä voi isomman alueen joukkue pärjätä hyvin juniorijoukkueella. Ykkösliigassa tuo ei enää riitä. Käpa on esimerkiksi nyt menossa karsimaan ja oli selvällä erolla yhdeksäs, mutta pidän erittäin epätodennäköisenä, että Käpa tippuisi.

Voihan sieltä tulla OLS vastaan, ja sitten katsotaan miten KäPa pärjää Veikkausliigan kymmenettä vastaan.
Limppu6

Poissa Poissa


Vastaus #384 : eilen kello 21:07:56

Miettikää, jos olisi 16 joukkueen liiga, niin paska HJK olisi voittanut edellisenä kautena  ja tällä kaudella liigan. Heikommat maalaiset joukkueet on paskat housussa, kun Pukit ja Ringit tulee vastaan. Tavoitteena vaan saada pelin jälkeen näiden nimikirjoitus. Sitten HJK on häpäisemässä Suomea mestareiden polulla, kun vastustajat eivät olekaan Kotkan ja Tepsin tasoisia. Näinä kahtena kautena HJK on ollut hyvissä asemissa runkosarjan jälkeen ja sen jälkeen kohdattaisiin kaksi kertaa Suomen 13-16 parhaat joukkueet. HJK voittaisi jokaisen pelin vähintään 3 maalilla muiden kärkijoukkueiden menettäessä välillä pisteitä. Nyt yläloppusarjassa HJK ei voita ketään ja ei ole mitään vaaraa, että HJK olisi mestareiden polulla häviämässä monta kertaa.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #385 : eilen kello 22:19:23

Näiden akatemioiden tarkoitus on kuitenkin kasvattaa pelaajia ylemmäs. Ykkösliigassa näiden nuorten pelaajien pitää olla astetta laadukkaampi ja osan jopa vanhempia kuin Ykkösessä, että taso riittää siellä pelaamiseen.

Taidat vähän yliarvioida Ykkösestä nousevien jengien ja Ykkösliigan alapuolikkaalla olevien jengien tasoeroa :)

Ei ole mitään syytä yrittää olla nousematta. Toki kun ei ole nousemassa, voi aina sanoa, ettei olisi halunnutkaan.
Toffo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #386 : eilen kello 23:29:40

Mistä tarpeeksi laadukkaita pelaajia? Taso ja kiinnostavuus tippuu kuin lehmän häntä. Plus ei ole tarpeeksi hyviä olosuhteita kehittämään toimintaa sille tasolle mitä sen liigassa pitäisi olla.

Juuri näin. Miten näitä argumentteja ei ole vielä kukaan tuonut esille?

Vai kävelinkö vaan suoraan ansalankaan ???
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #387 : eilen kello 23:35:44

Vai kävelinkö vaan suoraan ansalankaan ???

Kyllä. Oikeastihan 8 joukkueen liigakin olisi liikaa. Siinä olisi Vepsu ja Jaro tämän hetken taulukon perusteella mukana. Surullistahan sellainen olisi.
onc

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.


Vastaus #388 : tänään kello 00:09:30

Mihin se "taso" ja kiinnostavuus tippuu, kun nytkin ollaan ihan pohjalla. Kauhean korkealta ei ainakaan tiputa. Yleisömäärät putoaa muutamalla sadalla, voi ei. Pelin taso ei kestä vertailua mihinkään varteenotettavaan sarjaan, joten mihinkäs se taso siitä putoaisi. Samaa paskaa se olisi, useammalla paikkakunnalla vaan. Ja ne olosuhteet ovat tainneet kehittyä parhaiten liigassa pelaavilla seuroilla aka liigastatuksella, mutta odotellaan divareissa ihmeitä.

Ja mikä on se mystinen tarpeeksi laadukas liigapelaaja? Onko liigassa yhtään tarpeeksi laadukasta joukkuetta tai pelaajaa? Oma mielipide on, että liigassa on tällä hetkellä noin 6 tarpeeksi (=välttävän) laadukasta joukkuetta. Oikeasti 5, mutta gnistanin voitto lupista nostaa sen listalle ihan huvin vuoksi. Pelaajia löytyy ehkä samat puolentusinaa, jotka voisivat pärjätä esim. Ruotsin pääsarjassa. Keskikastin ja häntäpään porukoissa toki.

Jos menen kadulta kyselemään, niin taitaa koko pääsarja ja kaikki sen pelaajat olla ihan paskoja monen mielestä. Ei siinä auta sarjakokojen muutokset suuntaan tai toiseen. Pienentää nyt ei kannata turhanpäiten ja haaskata aikaa vääjäämättömän edessä. Ja se laajentaminen olisi ilmeisesti liian rohkea teko, niin ei kannata ees yrittää.

Pistetään kiinni vaan, viimeinen samuttaa valot.
Limppu6

Poissa Poissa


Vastaus #389 : tänään kello 00:58:19

Mihin se "taso" ja kiinnostavuus tippuu, kun nytkin ollaan ihan pohjalla. Kauhean korkealta ei ainakaan tiputa. Yleisömäärät putoaa muutamalla sadalla, voi ei. Pelin taso ei kestä vertailua mihinkään varteenotettavaan sarjaan, joten mihinkäs se taso siitä putoaisi. Samaa paskaa se olisi, useammalla paikkakunnalla vaan. Ja ne olosuhteet ovat tainneet kehittyä parhaiten liigassa pelaavilla seuroilla aka liigastatuksella, mutta odotellaan divareissa ihmeitä.

Ja mikä on se mystinen tarpeeksi laadukas liigapelaaja? Onko liigassa yhtään tarpeeksi laadukasta joukkuetta tai pelaajaa? Oma mielipide on, että liigassa on tällä hetkellä noin 6 tarpeeksi (=välttävän) laadukasta joukkuetta. Oikeasti 5, mutta gnistanin voitto lupista nostaa sen listalle ihan huvin vuoksi. Pelaajia löytyy ehkä samat puolentusinaa, jotka voisivat pärjätä esim. Ruotsin pääsarjassa. Keskikastin ja häntäpään porukoissa toki.

Jos menen kadulta kyselemään, niin taitaa koko pääsarja ja kaikki sen pelaajat olla ihan paskoja monen mielestä. Ei siinä auta sarjakokojen muutokset suuntaan tai toiseen. Pienentää nyt ei kannata turhanpäiten ja haaskata aikaa vääjäämättömän edessä. Ja se laajentaminen olisi ilmeisesti liian rohkea teko, niin ei kannata ees yrittää.

Pistetään kiinni vaan, viimeinen samuttaa valot.

Vahvasti eri mieltä. Nyt on kaikkien aikojen kiinnostavin ja kovatasoisin liigakausi. Viisi joukkuetta taistelee mestaruudesta, vaikka kautta on jäljellä enää 6 kierrosta. Väitän, että nykyinen kausi on kaikkien aikojen kovin kärjen osalta. Yhtenäkään kautena ei ole noin kovaa 5-6 joukkuetta ollut.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #390 : tänään kello 01:55:21

Vahvasti eri mieltä. Nyt on kaikkien aikojen kiinnostavin ja kovatasoisin liigakausi. Viisi joukkuetta taistelee mestaruudesta, vaikka kautta on jäljellä enää 6 kierrosta. Väitän, että nykyinen kausi on kaikkien aikojen kovin kärjen osalta. Yhtenäkään kautena ei ole noin kovaa 5-6 joukkuetta ollut.

Tai sitten liigan taso on liian pienten sarjojen pitkän vaikutuksen takia laskenut jo niin alas, että enää vain 5 seuraa pystyy pelaamaan siedettävällä tasolla. Ainakin Vepsu oli tällä kaudella miljoona kertaa heikompitasoinen kuin kahdella edeltävällä kaudella. Myös Haka, KTP, Jaro, MIFK ja AC Oulu olivat aivan totaalisen paskoja :(

Kärjen tasossakin näkyi europelien perusteella lähinnä heikentymistä aiempiin vuosiin verrattuna. Kärki lienee tänä vuonna tasainen juuri siksi, ettei liigassa ole tällä kaudella enää lainkaan europeleissä hyvin pärjäävää joukkuetta :(

KuPS-Ilves 0-3 ja Inter-KuPS 0-3 -tulokset kertovat ennen kaikkea juuri siitä, ettei taso ole tasaisen kova vaan enemmänkin ailahteleva. Yksikään joukkue ei ole tänä vuonna niin kova, että olisi pystynyt pitämään tasonsa koko ajan edes auttavasti kovana :(
« Viimeksi muokattu: tänään kello 02:18:38 kirjoittanut Pelle-Wermanni »
onc

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.


Vastaus #391 : tänään kello 02:22:38

Vahvasti eri mieltä. Nyt on kaikkien aikojen kiinnostavin ja kovatasoisin liigakausi. Viisi joukkuetta taistelee mestaruudesta, vaikka kautta on jäljellä enää 6 kierrosta. Väitän, että nykyinen kausi on kaikkien aikojen kovin kärjen osalta. Yhtenäkään kautena ei ole noin kovaa 5-6 joukkuetta ollut.
Kenen mielestä kiinnostavin? Ja vaikka olisikin tasaisin ja kiinnostavin, niin millä mittarilla siitä tulee kovatasoisin? Sen perusteella, että kukaan ei ole ollut toistaan merkittävästi parempi? Sen perusteella, että KuPS pelasi Dritan kanssa 1-1?

Sarjan tasaisuus ei ole millään mittarilla osoitus sarjan yleisestä ja vertailukelpoisesta tasosta, vaikkapa muiden maiden sarjoihin vertailtaessa. Se että Veikkausliigan kärjessä on 5-6 jengiä, ei tarkoita sitä, että ne olisivat hyviä tasoltaan verrattuna vaikkapa Allsvenskanin joukkueisiin. Tasainen kärkitaistelu ei ole siis mikään yksiselitteinen takuu joukkueiden korkeasta tasosta. Jokainen 5-6 joukkuetta siellä kärjessä voi tietysti olla keskenään pienin tasoeroin suhteessa toisiinsa, mutta samalla se yleinen taso niiden kesken voi olla ihan paska.

Vaikka kolmosdivarissa nousutaisto olisi viiden jengin kesken todella tasainen, niin se ei tee siitä tasaisesta kilpailusta vielä automaattisesti tasokasta. Kiinnostava se sarja voi silti olla.

Se että jostakusta sarja tuntuu kiinnostavalta ja sitä kautta tuntuu tasokkaalta, on hyvin subjektiivinen kokemus eikä kerro asian todellisesta luonteesta yhtään sen enempää.

Mistä toki päästään siihen, että loppujen lopuksi sillä todellisella abstraktilla tasolla ei olekaan mitään merkitystä! Uskotteko kotona? Koska sarja voi olla kiinnostava muillakin perusteilla kuin sen mystisen tason kautta mitattuna.

16 joukkueen sarjassa voisi ihan yhtä hyvin olla se 5-6 joukkueen tasainen mestaruustaisto. Samalla voisi olla hyvin tasainen 5-6 joukkueen keskikastin vääntö. Lisäksi voisi olla vielä ennätystasainen 5-6 joukkueen putoamiskamppailu!

Aiettä olisi tasaista ja todella tasokasta. Olisi varmasti kaikkien aikojen kiinnostavin kausi!
« Viimeksi muokattu: tänään kello 02:45:08 kirjoittanut onc »
Siipipuolustaja

Poissa Poissa


Vastaus #392 : tänään kello 08:54:19

Ainoa tapa saada dataa sarjan tasokkuudesta on europelit (ja pienemmässä määrin miten Suomesta siirtyvät pelaajat pärjäävät ulkomailla) ja niiden perusteella Suomen taso suhteessa muihin viimeisen 20 vuoden aikana ei ole ainakaan noussut. Todennäköisesti Suomen absoluuttinen taso on noussut, mutta niin se on noussut kaikkialla muuallakin ja monen maan osalta paljon enemmän kuin täällä.

Suhteellisesta tasosta tai joukkuemäärästä riippumatta Suomen pääsarjan ei pitäisi koskaan olla tasainen, vaan HJK:n pitäisi olla Bayern/PSG/Celtic-tason asemassa niin kauan kun täällä ei ole yhtäkään oikein ison massikeisarin namusetäseuraa. Mestaruustaisto on viime vuosina kestänyt kalkkiviivoille saakka, koska HJK on ollut PASKAA ja 10x peräkkäisen mestaruuden ja ympärivuotisien kausien (€uropelit jatkuvat vähintään helmikuulle) sijaan todellisuus on ollut jotain muuta.

Eli liigaa on supistettu ja tulokset eivät ole olleet positiivisia, joten ainoa jäljelle jäävä looginen vaihtoehto on liigan laajentaminen ja 16 joukkueen kaksinkertainen sarja vaikuttaa helpoimmin toteutettavalta ratkaisulta, eikä tuon sanomiseen edes tarvitse käyttää niitä lukuisia perusteluja isomman sarjan hyödyistä vaikkapa näkyvyyden tai olosuhteiden parantamisen osalta.
blackhawk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Suomi, Everton


Vastaus #393 : tänään kello 09:12:32

Veikkausliigan mestaruustaistelussa on mukana näin monta joukkuetta vain siksi, että HJK ei ole päässyt lähelläkään sitä tasoa mitä heidän resursseillaan pitäisi.

Toisaalta se voi olla sarjalle myös hyväksi. Tasoa mitataan suhteessa vastustajaan eikä kova taso välttämättä tee sarjasta kiinnostavaa.

 
Sivuja: 1 ... 15 [16]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa