Toni Polster
Poissa
|
 |
Vastaus #975 : 01.02.2026 klo 11:15:48 |
|
Tähän kun saadaan oletettavasti myytävien Jukkolan ja Söderbäckin myyntirahoilla täsmävahvistus tai kaksi niin hyvä on tilanne.
Leo Wallan siirron vahvistuttua tuli mieleen josko toisen tai jopa molempien kohteena olisi Sirius...
|
|
|
|
|
Jeyl
Poissa
|
 |
Vastaus #976 : 01.02.2026 klo 11:16:17 |
|
Se että joku käy Ilves/2:n tai harkkapeleissä on varmaan Ilvekselle ”se ja sama”. Jos joku näiden takia ostaa kausarin niin hyvä, mutta varmaan enemmän ihmisiä /2:n peleissä Tammelassa auttaa edes vähän kuittaamaan kuluja (oheismyynti).
Eiköhän noi lisäpalvelut kausarissa ole lähinnä perustelemassa vähän venytettyä hintaa kuin kattamassa näiden kuluja.
Itsehän käyn kaikissa Ilveksen (kakkosen ja naisten edustuksen) peleissä tammikuusta/joulukuuhun johon vain kerkeän.
Kakkosen peleissä aloin käymään ku niihin pääsi 2€/lippu lamminpäänkentällä kun omisti edarin kausarin mutta en jättäny niitä enää välistä sen jälkeen kun ne kuuluivat edarin kausariin. Mielestäni on ollu siistiä käydä katsomossa kun Skyttä, Haalara, Stjopin, Jukkola, Tiitinen, Kumpu, Turkki, Tulehmo, Paavola, Hytönen, Laine jne jne jne ovat ottaneet ensimmäisiä miestenpelejä alleen ja arvailla kenestä voisi olla edutuksessa hyötyöä tai ehkä jopa uraa ulkomailla.
Sepityksistä eteenpäin. Olen omassa kuplassani argumentoinut yksittäisiin peleihin kausarin vaihtoa perhelippuihin siten että yhdellä aikuisen kausarilla saa yhden aikuisen lipun ja voi ostaa (esim) 1-2 5€ arvoista lasten lippua. (Myös kiekkoo samaa, vaikka en itse niitä pelejä katso)
Mielestäni markkinointia pitäisi suunnata enemmän lasten/nuorten ”kouluttamiseen” käymään peleissä koska siellä nämä taistelut jatkossa käydään. Itse käyn edelleen ~1kerran vuodessa katsomossa isäni kanssa kiekkoa kun joulun ympärillä olen kotikotona käymässä. Se ei ole paljon mutta eipä kiekkoa tule muuten seurattua.
|
|
|
|
|
Jämpti
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mansefutis
|
 |
Vastaus #977 : 01.02.2026 klo 11:17:54 |
|
Leo Wallan siirron vahvistuttua tuli mieleen josko toisen tai jopa molempien kohteena olisi Sirius...
Olisi kyllä Söderbäckille hyvä paikka 
|
|
|
|
|
onc
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.
|
 |
Vastaus #978 : 01.02.2026 klo 11:19:58 |
|
Onpas täällä kireä tunnelma, vaikka kausi on lähtenyt käyntiin hienolla kolmen voiton putkella ja Jaroa vastaan peli oli parhaimmillaan suorastaan dominoivaa. Merkkejä on, että moni pelaaja on ottanut isoja askelia, Pettersson on odotetun hyvä ja uusi pelitapa kun loksahtaa uomiinsa niin saadaan varmaan se paras taso pysymään paremmin yllä.
Tähän kun saadaan oletettavasti myytävien Jukkolan ja Söderbäckin myyntirahoilla täsmävahvistus tai kaksi niin hyvä on tilanne.
Mulle jäi Pettersson mieleen ok/hyvistä suorituksista ylöspäin, mutta puolustussuuntaan oli ainakin molemmissa päästetyissä maaleissa tavallaan mukana ollen vähän hukassa ja liian lepsu. Gnistan pelissäkin oli mielestäni se, jolla oli parissa hetkessä ongelmia 1v1 tilanteissa puolustuspäässä. Jaron erikoistilannemaalissa oli lopulta lähin maalintekijää puolustanut pelaaja, mutta ei tainnut olla silti Petterssonin vartioitava mies. Noh jäi mieleen silti. Tätä kulmaa edeltäneessä tilanteessa pakitteli turhaan boksiin asti ja antoi liian vapaan vetopaikan Jaron pelurille, Saulilta tuli aika kova palaute tuosta. Ehkä Kumpukin sai siitä pienen osan. Voi olla, että kattelen kieroon ja on kohtuutonta toivoa pientä skarppausta puolustuspelaamiseen. Ja vaikka nyt tuli annettua kritiikkiä, niin ei Pettersson(kaan) siis huono ollut. Raymond ja Rale veti kyllä kovan matsin. Varsinkin Reiska näytti ihan uudestisyntyneeltä. Nuorison pelaamista oli kiva seurata ja muutenkin kentällä oli useampi onnistuja. Peli näyttää ja tuntuu raikkaalta, lisätty suoraviivaisuus on hyvästä ja prässit tehdään kunnolla loppuun asti. Erinomainen asenne ja tekemisen meininki paistaa pelistä telkkarinkin välityksellä.
|
|
|
|
|
minävaa
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #979 : 01.02.2026 klo 11:42:50 |
|
Kausari- ja lippukeskusteluun en jaksa enää palata sen enempää kuin toteamalla, että toki sitoutuneesta porukasta voi imeä viimeisetkin rahat, jos näin haluaa kiittää uskollisuudesta. Pysyn kuitenkin edelleen sanojeni takana siinä, että päädyssä on nuorta porukkaa, joilla ei ole ihan hirveästi sitä ylimääräistä, mihin korottaa. Monet ovat viimekin kaudella tulleet kausareita lainaamalla tai irtolipuilla, kun kausariin ei ole ollut varaa edes tuota 121 € ja monelta meni nytkin se 16.1. päivämäärä ohi, koska juuri sillä hetkellä ei siihen venynyt. Paljon järkevämpää se olisi muutenkin täyttää pääty kausareilla ääriään myöten ja luoda fomoa kuin, että päädyn koko ja aktiivisuus vaihtelisi suuresti pelistä toiseen. Ei siitä sen enempää. Jos ette usko tietojani päädyn maksukyvystä tai näette järkeväksi rahastaa päädyllä eikä kasvattaa sitä, niin ei voi mitään. Olen minäkin jääräpäinen näissä näkemyksissäni ja argumentointi asiasta olisi yhtä tyhjän kanssa.
Itse kentällä tapahtuvista asioista: erittäin positiiviset fiilikset peli-ilmeestä. Jokainen antaa kaikkensa ja etenkin ekalla puoliajalla Jaro oli paikoitellen isoissakin vaikeuksissa, kun Ilves tuplaamalla tai jopa triplaamalla pelaajan sai pallon ylhäällä takaisin. Etenkin täälläkin isosti kehuttu Raymond loisti tässä ylhäältä pallon anastamisessa.
Paria maaliin johtanutta nukahtamista lukuun ottamatta - ja samaa mieltä oncin kanssa siitä, että Petterssonin piikkiin menivät - ei puolustus herättänyt suurempia huolia. Väisäselle erityispisteet. Mies näyttää ja kuulostaa kapteenilta. Pohdin jo aiemmin, että hänelle voisi nauhan antaa, kun Virtasen tontti ei ole satavarma enkä muutenkaan pidä maalivahtikapteeneista konseptina yhtään.
Hyökkäys oli ihanan suoraviivaista ja siitä kuuluu mielestäni tämän kehutun vasemman laidan lisäksi isosti pisteet myös Hytöselle, Tiitiselle ja Popolle. Popolta pari erittäin komeata pitkää puolen vaihtoa ja Tiitiseltä tuli koko ajan upeita kendosyöttöjä läpi laidoille tai keskelle. Hytöseltä hyvää aktiivista juoksua koko ajan linjan taakse ja näytti vähän siltä, mitä toivoinkin häneltä viime kaudella. Olin pitkään Hytösen puolesta puhuja, mutta menetin hieman uskoa loppukautta kohden. Joskos sittenkin hänessä olisi sitä jotain.
Edit: Vielä se, että vähän turhan hidas alku ja toine puoli ei ollut aivan yhtä kovaa ajoa kuin ensimmäisen jälkimmäinen puolisko, mutta silti hyvää peliä silloinkin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.02.2026 klo 11:46:32 kirjoittanut minävaa »
|
|
|
|
|
onc
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.
|
 |
Vastaus #980 : 01.02.2026 klo 13:41:31 |
|
Futishuhut.com @futishuhut TPS neuvottelee Ilveksen kanssa 19-vuotiaan laitapuolustajalupaus Eetu Turkin lainasta ensi kaudeksi. Vielä lauantaina Liigacupissa Ilvestä edustanut vasenjalkainen Turkki toisi kaivattua leveyttä Palloseuran laitapuolustajaosastolle. #FCTPS #Ilves #Veikkausliiga
Kuulostaisi positiiviselta lainalta, ja on paremmat saumat saada pääsarjatason peliminuutteja Turussa. Kauden verran kasvua ja kehitystä pelaajana liigassa, niin hyvä tulee. e. Tepes topaasissa ovat epäileväisiä, mutta näkevätpä vielä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.02.2026 klo 13:43:45 kirjoittanut onc »
|
|
|
|
|
Jeyl
Poissa
|
 |
Vastaus #981 : 01.02.2026 klo 14:44:58 |
|
Futishuhut.com @futishuhut TPS neuvottelee Ilveksen kanssa 19-vuotiaan laitapuolustajalupaus Eetu Turkin lainasta ensi kaudeksi. Vielä lauantaina Liigacupissa Ilvestä edustanut vasenjalkainen Turkki toisi kaivattua leveyttä Palloseuran laitapuolustajaosastolle. #FCTPS #Ilves #Veikkausliiga
Kuulostaisi positiiviselta lainalta, ja on paremmat saumat saada pääsarjatason peliminuutteja Turussa. Kauden verran kasvua ja kehitystä pelaajana liigassa, niin hyvä tulee. e. Tepes topaasissa ovat epäileväisiä, mutta näkevätpä vielä. Koivuniemi jo siellä on ollu testissä eikö tainnu tps kannattajat siitäkään tykätä
|
|
|
|
|
Limppu6
Paikalla
|
 |
Vastaus #982 : 01.02.2026 klo 15:55:53 |
|
Ralen rooli oli aika mielenkiintoinen. Vaihtoi paikkaa Raymondin kanssa kuten täällä on mainittu. Tuollaisia vaihtoja voi pelin tiimellyksessä tulla, mutta tuo vaihto suoritettiin pelin ollessa poikki maalipotkun takia. Sinänsä ihan hyvä, jos joutuu laittamaan pitkän maalipotkun, niin Rale ja Hytönen kaksikko on taistelemassa ykkös- ja kakospallosta. Myös muutamassa maalipotkussa Rale tippui kolmanneksi toppariksi Petterssonin ollessa 30m ylempänä samassa tasossa raymondin kanssa. Tätä kolmen topparin linjaa ei montaa sekuntia kuitenkaan käytetty ja rale siirtyi pikku hiljaa laitapakiksi. Toki laitapakkinakin pelasi vähän alempana kuin Pettersson.
Muuten Ilveksen peliin on tullut aika paljon suoraviivaisuutta ja pystyyn juoksuja. Näitä pystyyn juoksuja tuli monelta pelaajalta. Näytti jopa vähän Interin peliltä. Ilves ei taida tällä kaudella tehdä mitään 30 syötön jälkeisiä maaleja, vaan ratkaisua haetaan aika nopeasti. Pallonhallintaa ei välttämättä voiteta jokaisessa pelissä tällä tavalla pelaten. Myös vastustaja saa paikkoja, kun Rantasen aikaan heikko vastustaja ei meinannut päästä puolenkentän yli pallon kanssa. Jaro pelissä olleet hyökkäyspään pelaajat sopivat tuohon pelitapaan hyvin, mutta en oikein näe hyvänä tuota pelitapaa, jos kärjessä on kolmikko Lämmi, Riski ja Veteli. Hytönen ja Raymond sopivat tuohon pelitapaan hyvin, kun hakeutuvat juoksupalloihin hyvin. Tiedä sitten miten käy, kun vastustajalla on nopeampi ja fyysisempi puolustuslinja. Akiniemi olisi luultavasti tähän pelitapaan sopinut paremmin, kun edellisen kauden hieromiseen.
Hyvin pitkälti samaa mieltä täällä nosrtetuista onnistuneista pelaajista. Amoo on itsellekin vähän vielä kysymysmerkki. Alku oli heikko, mutta pelin aikana paransi ja selkeästi tuntui saavan itseluottamusta. Amoo vaan taitaisi sopia paremmin Rantasen syöttelypeliin. Pieni pettymys on Lehtosen kuvaus erityylisestä keksikenttäpelaajasta. Tuntuu, että vahvuudet ja heikkoudet ovat aika lailla samat kuin muillakin keskikenttäpelaajilla. Tulehmo ei ole pelannut yhdessäkään pelissä, vaikka vain Lämmi ilmoitetaan loukkaantuneeksi. Onko kenelläkään tietoa mistä johtuu Tulehmon pelaamattomuus. Onko sama vamma vai onko tullut uusi vamma tai sairaus.
Bamban saatua peliluvan mietin jopa samanlaista kuviota oikealle laidalle kuin nyt on vasemmalla laidalla. Eli kaksi laitapakkia hoitaa homman. Bamba oli linkatun pelin perusteella (En pystynyt katsomaan peliä kokonaan heinäsirkkojen sirityksen takia.) aika nopea ja ehkä vahvuudet enemmän hyökkäyspäässä. Sopisi tämän perusteella paremmin WB:ksi tai laitakeskikentäksi. Bamban tullessa voisi jopa kokeilla kolmen topparin linjaa, kun Raymond ja Bamba olisvat sopivat WB:t.
|
|
|
|
|
Limppu6
Paikalla
|
 |
Vastaus #983 : 01.02.2026 klo 17:35:39 |
|
Eli siis haluat, että Ilves saa vähemmän tuloja kausikorttimyynnistä? Boldattuun, tunnetustihan maailman oikeudenmukaisimmat ja rehdeimmät jampat huutavat itse ääneen omaa oikeudenmukaisuuttaan ja rehtiyttään!  En oikein ymmärrä miksi luulet minun haluavan Ilveksen saavan vähemmän tuloja kausarimyynnistä ja minun haluamisellani ei ole mitään merkitystä, kun en päättävässä asemassa ole Ilveksen suhteen. Toinen asia on se kiinnostaako ketään muuta haluanko Ilveksen saavan vähemmän kausarituloja. Luultavasti ei ja tämä keskustelu voitaisiin käydä privana, jos se sinua kiinnostaa. Jos tällä nyt viitattiin siihen riisuttuun ja halvempaan kausariin, niin ei se tosiaankaan vähennä kausarituloja. Se voi jopa lisätä, jos seura niin haluaa. Voi myös vähentää tai pysyä samassa. Riippuu täysin siitä paljonko seura halventaa riisuttua kausikorttia nykyisestä ja millä hinnalla myy lisäpalvelut. Luulisi sinun nyt tämän tietävän itsekin, kun osaat plus-, miinus- ja jopa jakolaskuja. En jaksa pistää esimerkkejä millä summilla tienattaisiin enemmän ja millä vähemmän. Muuten oma mieleipide lisäpalveluiden hinnasta pitäisi mennä kysynnän mukaan eikä kulujen. Jos liigacupin/harjoituspelit kiinnostavat kausarin ostaneita ja niistä ollaan valmiit maksamaan, niin hinta kovemmaksi kuin kakkosen peleille jotka eivät niin paljoa kiinnosta ja kausikorttilaiset eivät niistä ole paljoa valmiit maksamaan. Tuohon kausarien lisäpalveluun voisi jopa lisätä lipun yhteyteen kuuluvan kaljan ja makkaran tjmv. Tämä myytäisiin vähän halvemmalla, kun stadionilla ostettu, kun näitä ei kuitenkaan 100% käytetä. Moni voi huudella, mutta harvempi ehdottelee itselle tappiollista diiliä joista muut hyötyvät.
|
|
|
|
|
Limppu6
Paikalla
|
 |
Vastaus #984 : 01.02.2026 klo 17:54:36 |
|
Millä logiikalla jokainen kausarin ostanut haluaa käydä jokaisessa Veikkausliigapelissä, mutta ei esim. Liigacupin pelissä? Kävijämääristä näkee ihan suoraan että tietyt pelit kiinnostavat huomattavasti enemmän kuin toiset. En näe mitään syytä miksi "kausarilaiset" olisivat poikkeus tähän kaavaan, että heitä kiinnostavat kaikki pelit yhtäläisesti. Olisiko oikeudenmukaisinta ja reiluinta että kausarissa olisi sellainen vaihtoehto, että voi ruksittaa mitkä pelit (ja/tai niiden puoliajat) haluaa nähdä? Tai vähintäänkin sellainen vaihtoehto että "haluan nähdä 10 peliä" ja voi sitten "lennosta" jättää menemättä vähemmän kiinnostaviin otteluihin, esim. sään perusteella.
Lähtökohtaisesti Ilveksen veikkausliigapelien kausikortin ostaja haluaa käydä Ilveksen veikkausliigapeleissä. Jos ei halua, niin ei kannata ostaa kausikorttia. Osa kausikortin ostaneista haluaa myös käydä liigacupin peleissä, mutta suurin osa ei. Jos joku haluaa vain katsoa kärkipelit tai vain hyvän kelin pelit, niin kausikortti ei ole järkevä ostos. Kannattaa ostaa silloin irtolippu näihin peleihin. Voi olla, että joku ostaa kausarin ihan vain tukimielessä, mutta ei hän ole valittamassa, että maksan monta sataa ja en käy yhdessäkään pelissä. Toinen voi ostaa kausarin helppouden ja hyvän paikan takia, vaikka ei kaikkiin peleihin pääsisi, mutta se on hänen oma valintansa. Voisi ostaa irtoliput ja päästä halvemmalla. Ei olisi oikeudenmukaista ruksittaa pelejä tai puoliaikoja. Kausari on tuote johon kuuluun kaikki pelit, jos haluat 10 pelin lippuja, niin jotain voucher hommia on välillä myynnissä tai voit ostaa näihin 10 peliin yksitäislipun. Toisen puoliajan lipun voisi ostaa vasta pelin ollessa käynnissä mikäli stadionilla on tilaa. Uskon sinunkin ymmärtävän mikä ero kausareissa on veikkausliigapeleillä ja harjoituspeleillä. Tai ainakin suurimman osan täällä ymmärtävän sen. Mikäli et vielä ymmärtänyt, niin jatketaan privana. Turha täyttää foorumia keskustelulla joka ei johda mihinkään.
|
|
|
|
|
Wanha Uggo
Poissa
|
 |
Vastaus #985 : 01.02.2026 klo 21:04:39 |
|
Kesää kohti!
Tässä nyt kun tuota eilistä sulatteli niin tuli muutama ajatus mieleen mistä palstatoverien ajatuksia kuulisin. Ennen kuin menen niihin niin se mikä jäi kirjoittamatta eiliseltä oli se että yllätyin myös siittä että Jaron peli näytti yllättävän valmiilta näin kun helmikuu on alkanut. Jaro tappellee ylemmän loppusarjan paikasta tulevana kesänä kun pelaajat oppivat tuntemaan toisensa.
Ajatukseni tässä kohtaa kautta miltä kokoonpano voisi näyttää kesän alussa oletuksena että meidän tähdet saadaan myytyä. Ryhmitelmänä käytän eilistä.
Riski (Hyvönen) Raymond Veteli Kanga (Kilo) (Lämmi) (Tulehmo) (Stjopin)
Popo Tiiti (Amoo) (Multala)
Rale Sauli Tatu Petterson (Turkki) (Kumpu) (Bamba) (Wallius)
Virtanen (Kirka)
Sitten vielä ne muutamat nuoret ketkä pyörivät mukana Suvanne ja ne pari kärkeä. Kuulen jo tänne miten väki huutaa että miten Stjopin on vasta kolmanta paikalleen... No viime kesän jälkeen toivoin että hänelle näytetään videolta miten hän haahuilee puolustuksessa ottamatta ketään. Eilen kulmasta hänen mies teki maalin. Kun hyökätessä laidalla saa pallon niin 8/10 vetää liinat kiini ja kääntyy keskelle. Tulehmon pari peliä nähneenä niin uskon vahvasti että tulee olemaan iso yllätys monelle kuinka laadukas ja taitava nuori sieltä tulee. Laitoin kaikille vain yhden paikan vaikka voihan olla että Pete petterson on vaikka Saulin vierellä topparina ja bamba juoksee oikeeta laitaa mutta näin nyt alkuun ajatuksia.
|
|
|
|
|
Avaruuskakku420
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #986 : 01.02.2026 klo 21:04:58 |
|
Lutuuria! Tamukit ja mouhot voivat vain unelmoida tällaisesta.
|
|
|
|
|
lake79
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, Pahalampi
|
 |
Vastaus #987 : 02.02.2026 klo 00:02:55 |
|
Futikseen kesällä sitten sama homma kiitos. Matkaan vaikkapa Yliopistolta.
|
|
|
|
|
Julkea bulbul
Paikalla
Suosikkijoukkue: TamU (JJK)
|
 |
Vastaus #988 : 02.02.2026 klo 09:08:17 |
|
Lutuuria! Tamukit ja mouhot voivat vain unelmoida tällaisesta.
Kendon suosiosta?
|
|
|
|
|
GERP
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta Käsi
|
 |
Vastaus #989 : 02.02.2026 klo 10:16:22 |
|
Futikseen kesällä sitten sama homma kiitos. Matkaan vaikkapa Yliopistolta.
Kannatettava ehdotus. Monelle varmasti uusi elämys niin yliopiston kuin jalkapallo-ottelun osalta.
|
|
|
|
|
Avaruuskakku420
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #990 : 02.02.2026 klo 10:18:04 |
|
Kendon suosiosta?
Kannattajakulttuurista.
|
|
|
|
|
faarao_
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #991 : 02.02.2026 klo 10:25:00 |
|
Kannattajakulttuurista.
TamUn kannattajakatsomostahan ne teidänkin molempien lajien kannattajaryhmät ovat (valitettavasti) saaneet alkunsa. Ilmeisesti tämä on sen verran kipeä fakta, että tuollaisen seurakulttuurin juhlapäivänkin jälkeen pyörii vain tamukit ja mouhot mielessä.
|
|
|
|
|
minävaa
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #992 : 02.02.2026 klo 10:30:38 |
|
TamUn kannattajakatsomostahan ne teidänkin molempien lajien kannattajaryhmät ovat (valitettavasti) saaneet alkunsa. Ilmeisesti tämä on sen verran kipeä fakta, että tuollaisen seurakulttuurin juhlapäivänkin jälkeen pyörii vain tamukit ja mouhot mielessä.
No niin, äpärälapsi, keskitypäs löytämään uusia aktiiveja setien tilalle ennen kuin toimintanne ottaa viimeisen hengenvetonsa. Siitä samaa mieltä, että ihan turhaa keskittyä joihinkin pikkusiin soriin kengänpohjissa oman yhteisön juhlinnan yhteydessä.
|
|
|
|
|
Avaruuskakku420
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #993 : 02.02.2026 klo 10:32:56 |
|
TamUn kannattajakatsomostahan ne teidänkin molempien lajien kannattajaryhmät ovat (valitettavasti) saaneet alkunsa. Ilmeisesti tämä on sen verran kipeä fakta, että tuollaisen seurakulttuurin juhlapäivänkin jälkeen pyörii vain tamukit ja mouhot mielessä.
Source: Trust me, bro.
|
|
|
|
|
lake79
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, Pahalampi
|
 |
Vastaus #994 : 02.02.2026 klo 11:14:26 |
|
Yleisen someulinan määrästä oli erittäin onnistunut tempaus. Uutta tulille vaan.
|
|
|
|
|
harkkapilli
Poissa
|
 |
Vastaus #995 : 02.02.2026 klo 11:23:21 |
|
Kyllä, uusi mies on Tero Pykäläinen. Helmikuun alettua Ilveskin tiedotti asiasta. Tässä siis kyseessä ryn junnupuoli. https://ilvesjalkapallo.fi/tero-pykalainen-fyysisen-valmennuksen-paavalmentajaksi/Pelaaja- ja valmentajatausta vaikuttaisi olevan enemmän jääkiekon ja crossfitin puolelta, mutta tuolla ei välttämättä ole fyysisessä valmennuksessa niin paljon merkitystä. Eiköhän ammattilainen osaa ottaa huomioon jalkapallon erityisvaatimukset ja painottaa niitä valmennuksessa. Pitkälti yksilöllisesti räätälöityähän tuo fyysinen valmennus taitaa nykyään olla muutenkin.
|
|
|
|
|
Julkea bulbul
Paikalla
Suosikkijoukkue: TamU (JJK)
|
 |
Vastaus #996 : 02.02.2026 klo 13:23:24 |
|
Kannattajakulttuurista.
Niin. Hieman tosiaan surullista, että itse kukin voi täällä jalkapallokeskusteluissa haaveilla kyseisen kaltaisesta tempauksesta. Myös jalkapallojoukkue, jonka peli alkoi samaan aikaan kuin tuo ihailtava marssi. Siksi on hieman hassua kääntää keskustelu muiden seurojen suuntaan.
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #997 : 02.02.2026 klo 13:39:59 |
|
Niin. Hieman tosiaan surullista, että itse kukin voi täällä jalkapallokeskusteluissa haaveilla kyseisen kaltaisesta tempauksesta. Myös jalkapallojoukkue, jonka peli alkoi samaan aikaan kuin tuo ihailtava marssi. Siksi on hieman hassua kääntää keskustelu muiden seurojen suuntaan.
Onhan näitä marsseja muillakin seuroilla futiksessa ja maajoukkueella. Se, että onnistuisiko vaikkapa keväällä Ilveksen kotimatsissa siten, että on samaan aikaa kendo-ottelu, onkin toinen asia. Veikkaan ettei onnistuisi.
|
|
|
|
|
minävaa
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #998 : 02.02.2026 klo 13:45:12 |
|
Onhan näitä marsseja muillakin seuroilla futiksessa ja maajoukkueella. Se, että onnistuisiko vaikkapa keväällä Ilveksen kotimatsissa siten, että on samaan aikaa kendo-ottelu, onkin toinen asia. Veikkaan ettei onnistuisi.
Kesäisenä lauantaina voisi onnistua tai syksyllä viimeiseen kotipeliin, mutta aika ei tosiaan taida olla vielä kypsä samanaikaiseen panostukseen niin kiekon playoffeihin kuin massiiviseen kotiavaukseen. Työtä silti on tehtävä sen eteen, että joskus avaus olisi massiivinen ja mikään pikkuinen tapahtuma sen ei nytkään pidä olla.
|
|
|
|
|
Avaruuskakku420
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #999 : 02.02.2026 klo 13:53:16 |
|
Niin. Hieman tosiaan surullista, että itse kukin voi täällä jalkapallokeskusteluissa haaveilla kyseisen kaltaisesta tempauksesta. Myös jalkapallojoukkue, jonka peli alkoi samaan aikaan kuin tuo ihailtava marssi. Siksi on hieman hassua kääntää keskustelu muiden seurojen suuntaan.
Se on yleisseurojen ihanuus ja kamaluus, etteivät kannattajat aina ennätä kaikkiin tilaisuuksiin. Kaltaisesi tampuriinin on sitä vaikea ymmärtää.
|
|
|
|
|
|
|
|