"Erotuomaripula" alkaa olla klisee, joka ei pidä paikkaansa enää juuri missään. Ilmeisesti pääkaupunkiseudullakin avoimet pelit katoaa vilkkaasti. Heikoin taitaa olla tilanne jossain Pohjois-Savon pikkupaikkakunnilla, jossa ei rahalle persoa nuorta miestä niin paljoa ole.
Vaikka suoranaista pulaa ei varsinaisesti enää olekaan, niin kyllähän nuo matkat ovat "ongelmattomillakin" alueilla välillä haasteellisia, koska tuomarit painottuvat niihin isompiin kaupunkeihin. Itsekin olen junnupelin takia ajanut yksin jopa 150 kilometriä, koska paikallista tuomaria ei ollut käytettävissä. Ei tuossa oikein kenenkään kannalta ole mitään järkeä, palkkio alle 20e ja km-korvaukset jotain +70e.
Jos paikkakunnalta löytyy seuratoimintaa, niin olisi ko. seuran etu, että he pyrkisivät houkuttelemaan edes 2-3 tuomaria toimintaan mukaan. Sillä hoitaisi jo valtaosan junnupeleistä ilman älyttömiä kilometrikorvauksia. Erinomainen tilanne olisi, jos kunnasta löytyy vaikkapa n. 5 tuomarin rinki, joista edes yhdellä olisi luokitukset Nelosen viheltäjäksi.