V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #875 : 17.12.2009 klo 12:47:31 |
|
werner: Kaupunkikulttuuriyksiköstä ja stadionista puhuminen -> omenat ja päärynät.
Aivan sama. Molemmat rahoitetaan kuntalaisten verorahoista, joten molemmat ovat samalla viivalla demokratiassa.
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #876 : 17.12.2009 klo 12:49:58 |
|
Kallista rakennustelinettä...
Hongalle halpaa. Aivan sama. Molemmat rahoitetaan kuntalaisten verorahoista, joten molemmat ovat samalla viivalla demokratiassa.
Niin on muuten päiväkoditkin.
|
|
|
|
|
Djimbo82
Poissa
Suosikkijoukkue: Fc Honka & Huuhkajat
|
 |
Vastaus #877 : 17.12.2009 klo 13:25:08 |
|
Niin on muuten päiväkoditkin.
Ne on lakisääteisiä eli eivät ole samalla viivalla. Kulttuuri ja urheilu sen sijaan kilpailevat tasan samoista rahoista.
|
|
|
|
|
Andreas
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Jaro, BVB09 ja Chelsea FC
|
 |
Vastaus #878 : 17.12.2009 klo 13:28:39 |
|
Ohhoh! Turhan usein erilaiset foorumistien kirjoitelmat päättäville tahoille aiheuttavat lähinnä pelkkää myötähäpeää, mutta Areksen kirjoitus on kyllä aivan loistava!  Tähän kyllä vahva sama. Hieno kirjoitus Arekselta! 
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #879 : 17.12.2009 klo 13:31:31 |
|
Ne on lakisääteisiä eli eivät ole samalla viivalla. Kulttuuri ja urheilu sen sijaan kilpailevat tasan samoista rahoista.
No joo, hiukan huono heitto. Lupaan laittaa ison rastin seinään jos kulttuuripuolelta leikataan jalkapallon hyväksi Espoossa. Jäähallikiintiö taitaa olla hetkeksi onneksi täynnä, kun eilen valmistui tämä viimeisin. Siinä kaupunki tuki lainalla ja mahdollisesti välillisesti halliyhtiön kautta. Ei ole ihan selvillä nämä kuviot sillä puolella.
|
|
|
|
|
Takatukka
Poissa
|
 |
Vastaus #880 : 17.12.2009 klo 15:38:01 |
|
Julkinen liikennehän toimii hyvin ja metro on tulossa, joten en nyt oikein ymmärrä mistä puristaa. Lihavoit juuri sen olennaisimman. Metro on tulossa, toki sitä on suunniteltu noin 30 vuotta. Stadionia ryhdyttiin jokin aika sitten suunnittelemaan...
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #881 : 17.12.2009 klo 16:28:25 |
|
Niin on muuten päiväkoditkin.
Tavallaan näin. Ja siksi kaupungien budjeteista yli 80% menee sosiaali- ja terveyshuoltoon. Mutta siitä muusta osuudesta riittää hyvin futisstadioniin. Kulttuurin käyttömenoistahan ei tarvitse leikata yhtään, vaan homma hoidetaan investoimalla välillä kulttuurin ohella myös urheilun puolelle.
|
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #882 : 17.12.2009 klo 18:09:20 |
|
On siellä kulttuurin sarallakin hankkeita, joita on odotettu jo monia vuosia. Kuten esimerkiksi oikea teatteritalo. Nythän Espoon kaupunginteatteri toimii epätarkoituksenmukaisissa vuokratiloissa, joista se joutuu lähtemään viimeistään vuonna 2012. Kokonaan toinen kysymys on sitten, tarvitseeko Espoo omaa teatterilaitostaan vai riittävätkö Helsingin tarjoamat palvelut.
|
|
|
|
|
Uuhis #97
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle, TPS, erityssympatiat Barcalle
|
 |
Vastaus #883 : 17.12.2009 klo 18:38:01 |
|
Sama. Tuollainen alkoholistin ja hullun näköinen kaveri, kun alkaa Isometsän kanssa vetämään projektia noilla dementiavanhusjorinoilla, niin on kyllä tukijoilla usko koetuksella.
Itseasiassa Joken ulkoasu eilisessä toi vahvasti mieleen Pasi Nurmisen... Jotenkin kuitenkin uskoisin että nuo dementiavanhus-puheet ovat sinällään hiukan asiayhteydestään irroitettuja, kuten muutama vuosi sitten MTV3:n Tulosruudussakin Harjunpään haastattelu oli leikattu niin että siitä sai sellaisen käsityksen että Joken mielestä Pääkaupunkiseudun, Tampereen ja Turun ulkopuolisten pikkuseurojen pitäisi ryhtyä edellämainittujen farmijengeiksi ja tukea näiden menestystä. Mä kyllä veikkaan, että kaupungin suunnitteleman ja rahoittaman katsomon saa hieman helpommalla kuin 30 miljoonaa lainaa yksityisiltä markkinoilta Areenaa varten. Mutta mä olenkin rakennus-, en rahoitusalalla.
Muuten, jos hanke jollain ihmeen konstilla toteutuu, niin kuinkahan suuren osan urakoista rakennusyrittäjä-Harjunpää saa seurapomo/areenapomo-Harjunpäältä ja millaisilla katteilla?
Tuosta ei ole pelkoa, Joken rakennusfirma ei ole varsinaisesti toiminut miehen ruvettua pyörittämään Honkaa ja virallisesti firmaa ei enää ole.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.12.2009 klo 18:47:08 kirjoittanut Uuhis #97 »
|
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #884 : 17.12.2009 klo 20:20:39 |
|
Itseasiassa Joken ulkoasu eilisessä toi vahvasti mieleen Pasi Nurmisen... Jotenkin kuitenkin uskoisin että nuo dementiavanhus-puheet ovat sinällään hiukan asiayhteydestään irroitettuja, kuten muutama vuosi sitten MTV3:n Tulosruudussakin Harjunpään haastattelu oli leikattu niin että siitä sai sellaisen käsityksen että Joken mielestä Pääkaupunkiseudun, Tampereen ja Turun ulkopuolisten pikkuseurojen pitäisi ryhtyä edellämainittujen farmijengeiksi ja tukea näiden menestystä. Mitä se silloin sitten todellisuudessa sanoi? Tuosta ei ole pelkoa, Joken rakennusfirma ei ole varsinaisesti toiminut miehen ruvettua pyörittämään Honkaa ja virallisesti firmaa ei enää ole.
Niin, mun viesti olikin kirjoitettu elokuussa ja Joken lafka meni konkkaan vasta lokakuussa. Mutta kyllähän uuden firman saa aina polkaistua pystyyn, vaikka sitten muijan nimellä. Kuinkahan paljon pojat muuten meinaavat kerätä aliurakoitsijakandidaateilta rahaa noilla 1000 € maksavilla urakka-asiakirjoilla ja mihin ko. hillot menevät? Itse asiakirjoihin kun ei tuollaista summaa saa palamaan millään.
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #885 : 17.12.2009 klo 20:25:15 |
|
On siellä kulttuurin sarallakin hankkeita, joita on odotettu jo monia vuosia. Kuten esimerkiksi oikea teatteritalo. Nythän Espoon kaupunginteatteri toimii epätarkoituksenmukaisissa vuokratiloissa, joista se joutuu lähtemään viimeistään vuonna 2012. Kokonaan toinen kysymys on sitten, tarvitseeko Espoo omaa teatterilaitostaan vai riittävätkö Helsingin tarjoamat palvelut.
Täsmälleen. Kokonaiskuva jää tällä, sekä tottakai vastaavasti kulttuurifoorumeilla (sanonta, ei varsinainen lutuurforum2.org) usein näkemättä. TUP ei ole ainoa hanke mitä Espoossa on vireillä.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #886 : 18.12.2009 klo 08:03:03 |
|
On siellä kulttuurin sarallakin hankkeita, joita on odotettu jo monia vuosia. Kuten esimerkiksi oikea teatteritalo. Nythän Espoon kaupunginteatteri toimii epätarkoituksenmukaisissa vuokratiloissa, joista se joutuu lähtemään viimeistään vuonna 2012. Kokonaan toinen kysymys on sitten, tarvitseeko Espoo omaa teatterilaitostaan vai riittävätkö Helsingin tarjoamat palvelut.
Teatterista puheen ollen. Voisiko joku etsiä Espoon Kaupunginteatterisäätiön budjetit ja muut mielenkiintoiset talousluvut. Täsmälleen. Kokonaiskuva jää tällä, sekä tottakai vastaavasti kulttuurifoorumeilla (sanonta, ei varsinainen lutuurforum2.org) usein näkemättä. TUP ei ole ainoa hanke mitä Espoossa on vireillä.
Ai jaa  . : 
|
|
|
|
|
Patrimonio Mundial
Poissa
Suosikkijoukkue: ZA KRST CASNI I SLOBONU SLATNU - ZA SRBIJA
|
 |
Vastaus #887 : 18.12.2009 klo 08:05:15 |
|
Kokonaan toinen kysymys on sitten, tarvitseeko Espoo omaa teatterilaitostaan vai riittävätkö Helsingin tarjoamat palvelut.
Samantien Espoo voisi ostaa myös palan Finnair Stadiumia ja käskeä Hongan sinne pelaamaan?
|
|
|
|
|
Patrimonio Mundial
Poissa
Suosikkijoukkue: ZA KRST CASNI I SLOBONU SLATNU - ZA SRBIJA
|
 |
Vastaus #888 : 18.12.2009 klo 08:08:15 |
|
Teatterista puheen ollen. Voisiko joku etsiä Espoon Kaupunginteatterisäätiön budjetit ja muut mielenkiintoiset talousluvut.
http://www.espoo.fi/dynasty_liite.asp?remote=/kunnari/intrakun_e.nsf/3eff46c7dfc7cb10c2256fe100255374/2ae8eb6de0b230cac22574b90044ac6a/$FILE/Espoon%20kaupunginteatteris%C3%A4%C3%A4ti%C3%B6n%20budjetti%202013.pdf Kaupungin toiminta-avustus 3 048 349 Kaupungin vuokra-avustus 2 422 196 Kaupungin muu avustus(kiinteistön käyttö- ja ylläpito) 478 944 Nyt joku voisi etsiä ne espoolaisen jalkapallon saamat kaupungin avustukset? Itse en tietenkään veisi penniäkään pois espoolaiselta teatterilta, sillä kulttuuri on tärkeää ja arvokasta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.12.2009 klo 08:12:07 kirjoittanut Patrimonio Mundial »
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #889 : 18.12.2009 klo 08:17:11 |
|
Kiitos! (hienoa, että budjetti on jo tehty vuodelle 2013...futisseurat voisivat ottaa oppia) Säätiön tekemän taloussuunnitelman mukaan kustannukset ovat yhteensä 7,7 milj. euroa vuodessa. Tästä 4,9 milj. euroa on toimintamenoja ja 2,8 milj. euroa rahoitus-ja hoitovastikkeita. Teatterin omat tulot ovat 1,3 milj. euroa, valtionosuus 0,6 milj. euroa ja kaupungin laskennallinen tuki 5,9 milj. euroa, josta vuotuinen toiminta-avustus 3,0 milj. ja vuokratuki 2,9 milj. euroa. Eli tuosta suoraan vetäen voisi arvioida, että teatteriin menee 20 vuodessa noin 120 miljoonaa euroa puhdasta espoolaisten veronmaksajien rahaa. Esim. kelvollisen futisstadionin saa Espooseen 20 vuoden maksuajalla 10 prosentilla teatterin ylläpitoon menevistä kuluista. Eli futisstadion Espooseen tulee, jos teatteria pidetään vain 10 kertaa tärkeämpänä kuin futisstadionia. Muistakaa, että futisstadionin suurin käyttäjäryhmä on espoolaiset veronmaksajat eli katsojat. Miksi he ovat niin paljon huonommassa asemassa kuin teatterikatsojat? Itse en tietenkään veisi penniäkään pois espoolaiselta teatterilta, sillä kulttuuri on tärkeää ja arvokasta.
Sama. Kyse ei olekaan käyttömenoista vaan investointien suuntaamisesta hetkeksi myös jalkapalloon. Futisstadion pysyy rakentamisen jälkeen pystyssä kymmeniä vuosia. Vuotta kohti laskettuna investointi- ja käyttökulut ovat todella pienet.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.12.2009 klo 08:20:30 kirjoittanut werner »
|
|
|
|
|
Patrimonio Mundial
Poissa
Suosikkijoukkue: ZA KRST CASNI I SLOBONU SLATNU - ZA SRBIJA
|
 |
Vastaus #890 : 18.12.2009 klo 08:26:33 |
|
Kaupungin toiminta-avustus 3 048 349 Kaupungin vuokra-avustus 2 422 196 Kaupungin muu avustus(kiinteistön käyttö- ja ylläpito) 478 944 Kyllähän monessa eurooppalaisessa kulttuurimaassa kunnallishallinto tukee vähintään tuollaisilla summilla myös paikallista jalkapalloseuraa, joka koetaan alueen ylpeydeksi, käyntikortiksi ja yhteisöllisyyden moottoriksi. Siinä mielessä urheilu on aliarvostettua Suomessa. Toki jääkiekkoilijoille sentään rakennetaan aitioita ja edustussaunoja.
|
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #891 : 18.12.2009 klo 08:28:59 |
|
Muistakaa, että futisstadionin suurin käyttäjäryhmä on espoolaiset veronmaksajat eli katsojat. Miksi he ovat niin paljon huonommassa asemassa kuin teatterikatsojat?
Paljonko katselijoita tällä teatterilla on? Tulopuoli ei ollut kovin hirveä. Edit: Paljonko rahaa uppoaa markkinointiin?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.12.2009 klo 08:34:10 kirjoittanut Tommy Tykki »
|
|
|
|
|
Ares
Poissa
Suosikkijoukkue: suomalaiset eurokentillä 2011
|
 |
Vastaus #892 : 18.12.2009 klo 08:35:37 |
|
Paljonko katselijoita tällä teatterilla on? Tulopuoli ei ollut kovin hirveä.
Edit: Paljonko rahaa uppoaa markkinointiin?
Espoon kaupunginteatterin kävijämäärä on vakiintunut melko lailla 30000:een kävijään. Vuonna 2008 katsojia oli 31 600
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.12.2009 klo 08:37:01 kirjoittanut Ares »
|
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #893 : 18.12.2009 klo 08:43:00 |
|
Espoon kaupunginteatterin kävijämäärä on vakiintunut melko lailla 30000:een kävijään.
Vuonna 2008 katsojia oli 31 600
Ja FC Hongan Veikkausliigan kotiyleisö oli 29.027 kaudella 2009. Nyt voisi joku miettiä kunka paljon kaupungin fyffee uppoaa sellaiseen toimintaan, jota seuraa 31.600 verrattuna sellaiseen toimintaan, jota seuraa 29.027. Hm... ehkä ei ihan oikea vertailu, mutta kuitenkin. Ja vielä kun saisimme ne teatterin markkinoinrirahat. Edit: Vertailu jatkuu... Teatterissa on näyttelijöitä ja jalkapalloseurassa pelaajia. Kummatkin ryhmät ovat taitelijoita ja kummatkin ryhmät ovat palkallisia, mutta vain toista ryhmää arvostetaan tällä nimikkeellä ja tuetaan. Voi itku, maailma ei ole tasapuolinen... snif, snif.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.12.2009 klo 08:48:03 kirjoittanut Tommy Tykki »
|
|
|
|
|
athos
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, FC Honka
|
 |
Vastaus #894 : 18.12.2009 klo 08:52:04 |
|
Mielenkiintoista pohdintaa ja mielenkiintoisia lukuja. Varsinkin katsojamäärä vertailu teatterin ja jalkapallon välillä. Sinällään itseänikään ei häiritse panostaminen kulttuuriin, mutta kaupungin valtuutettujen (tai sen yhden tädin) puheet siitä ettei huippu-urheilu tarvitse kaupungin tukea, saa kyllä näkemään punaista. Periaatteessa lukuja vielä pidemmälle tutkimalla ja laskemalla voisi saada pohjan erittäin asialliselle mielipidekirjoitukselle, jonka voisi lähettää Hesariin ja Länsiväylään. Ei Aresta tälläinen kiinnostaisi? Kynä vaikuttaa tuon yhden palautteen perusteella pysyvän hyvin kädessä.
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #895 : 18.12.2009 klo 08:53:12 |
|
Espoossa on kyllä ihan laadukas kaupunginteatteri. Tänä vuonna tuli ikävä kyllä vain kahdesti käytyä.
Korkealutuur ja urheilu eroavat siinä, että valtio ja kaupunki subventoivat ensimmäiseen enemmän koulutuksesta ja fasiliteeteistä lähtien. Ymmärrän tavallaan miksi, koska eihän klassinen musiikki, ooppera tai teatteri pärjäisi pelkän kysynnän ja tarjonnan maailmassa. Uskoakseni tuo teatterin oma tuotto ei kata edes henkilökunnan palkkoja. Lisäksi sponssimyynti on teattereilla käytännössä nollaa verrattuna urheiluseurojen vastaaviin.
Loppujen lopuksi urheilussakin markkinat menisivät uusiksi, jos valtio/kunnat eivät subventoisi toimintaa avustuksin ja suorituspaikoin sekä stadionein. Harvassa nuo ovat Suomessa omalla rahalla rakennetut stadionit ja jäähallit.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #896 : 18.12.2009 klo 09:03:43 |
|
Loppujen lopuksi urheilussakin markkinat menisivät uusiksi, jos valtio/kunnat eivät subventoisi toimintaa avustuksin ja suorituspaikoin sekä stadionein. Harvassa nuo ovat Suomessa omalla rahalla rakennetut stadionit ja jäähallit.
Tuskin näin. Jos valtio/kunnat eivät hoitaisi tuota hommaa, ei meiltä kerättäisi verojakaan läheskään yhtä paljoa. Siinä vaiheessa ne 3000 teatterista/urheilusta kiinnostunutta "ei-veronmaksajaa" laittaisi 30 vuodessa 200 euroa/vuosi teatterin/stadionin rahoittamiseen ja hups, meillä olisi lähes 20 miljoonaa euroa käytettävissä  .
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #897 : 18.12.2009 klo 09:09:39 |
|
Tuskin näin. Jos valtio/kunnat eivät hoitaisi tuota hommaa, ei meiltä kerättäisi verojakaan läheskään yhtä paljoa. Siinä vaiheessa ne 3000 teatterista/urheilusta kiinnostunutta "ei-veronmaksajaa" laittaisi 30 vuodessa 200 euroa/vuosi teatterin/stadionin rahoittamiseen ja hups, meillä olisi lähes 20 miljoonaa euroa käytettävissä  . Jaa-a. Kyllähän markkinat korjaavat itse itseään jos kysyntä ja tarjonta eivät kohtaa, mutta tiedä sitten. Olisi se mukava nähdä mitä puhtaalta pöydältä aloitettaessa kävisi, mutta se taitaa jäädä ajatusleikkiasteelle 
|
|
|
|
|
Ares
Poissa
Suosikkijoukkue: suomalaiset eurokentillä 2011
|
 |
Vastaus #898 : 18.12.2009 klo 09:15:14 |
|
Periaatteessa lukuja vielä pidemmälle tutkimalla ja laskemalla voisi saada pohjan erittäin asialliselle mielipidekirjoitukselle, jonka voisi lähettää Hesariin ja Länsiväylään. Ei Aresta tälläinen kiinnostaisi?
Periaatteessa voisin lomien jälkeen tutkailla josko saisin jotain asiallista paperille. Vaatii tosin hieman kaupungin talousarvioihin sekä liikunta- ja kulttuuri menoihin, tiloihin ja harrastusmahdollisuuksiin perehtymistä. edit. Eihän tuonne Hesariin oikein voi kirjoittaa kuin omalla nimellä. Nimimerkillä kirjoittamisen hyväksymme vain poikkeustapauksissa. Hyväksyttäviä syitä ovat esimerkiksi omaan terveyteen, taloudelliseen asemaan tai muihin arkaluonteisiin aiheisiin liittyvät asiat.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.12.2009 klo 09:51:23 kirjoittanut Ares »
|
|
|
|
|
alien lapaluu
Poissa
|
 |
Vastaus #899 : 18.12.2009 klo 15:26:07 |
|
Pitäisikö Honkaa ja sen stadion hanketta käsitellä sitten kulttuurimomentissa? Kulttuurin ja urheilun erottaminen sinällään on hyvinkin keinotekoista. Kuten edellä esitetyt tilastot kertoo, on kävijämäärät hyvinkin samat sekä Hongan että teatterin tapahtumissa. Mukaan olisi hyvä kuitenkin ottaa Hongan osalta myös juniorit jne. Toiminta on huomattavasti osallistavampaa kuin teatterin toiminta. Lopulta tuo ero urheilun ja kulttuurin välillä on todella kapea, koska teatteri on puhtaasti viihdettä tässä tapauksessa. Se enintään toisintaa jotain kulttuurillisia piirteitä, mutta Honkakin tekee samaa. Suomen tapauksessa voisi jopa sanoa Hongan luovan uutta eurooppalaisempaa kulttuuria, kun teatteri tässä tapauksessa ei ole luomassa mitään uutta vaan tarjoamassa lähinnä viihteellistä ohjelmaa.
Harjunpään puheet dementikoista ja muista voi todeta myös hätähuudoksi. Puheet pelkästään markkinavoimien avulla toimivasta stadion kompleksista ja sen yhteyteen tulevista hotelleista ja muista kissanäyttelytiloista eivät ole tehonneet. Tällaiselle ei ilmeisesti nähdä Espoossa tarvetta. Helsingin Messukeskuksen annetaan tulevaisuudessakin viedä kaikki tärkeät markkinatapahtumat, vaikka tilat ovatkin jäämässä liian pieneksi ja niitä ei pystyttäisi laajentamaan kuin ylöspäin. Espoon päättäjiä ei voi syyttää kuin mielikuvituksettomuudesta ja innovaationäkemyksen puutteesta. Kilpalija tämän kompleksin kanssa olisi Helsinki ja Messukeskus, ei suinkaan HJK ja Finnaistadion tai Hjalliksen purkki ja Barona-arenat. Nyt olisi mahdollisuudet luoda jotain ennen näkemätöntä, jotain mistä Espoo muistettaisiin ja se nousisi kapungiksi kaupunkien joukkoon. Harjunpää on tarjoamassa omaa reseptiä tähän, mutta Espoon haluaa kaupunkina luoda mielummin maalaisstadionin Tapiolaan kuin maamerkin, innovatiivisen businessympäristön, Helsingin ylivallan haastajan, nykyaikaisen ja ennenkaikkea ekologisen vaihtoehdon kerskakulutukselle ja suuren kaupungin melskeellä ja Pasilan paheille.
Arvoisat päättäjät, mitä mieltä olette?
|
|
|
|
|
|
|
|