FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.01.2026 klo 16:13:32 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 36 [37] 38 ... 226
 
Kirjoittaja Aihe: Tapiolan jalkapallostadion  (Luettu 709251 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Tommy Tykki

Poissa Poissa


Vastaus #900 : 18.12.2009 klo 15:44:04

Helsingin Messukeskuksen annetaan tulevaisuudessakin viedä kaikki tärkeät markkinatapahtumat, vaikka tilat ovatkin jäämässä liian pieneksi ja niitä ei pystyttäisi laajentamaan kuin ylöspäin. Espoon päättäjiä ei voi syyttää kuin mielikuvituksettomuudesta ja innovaationäkemyksen puutteesta. Kilpalija tämän kompleksin kanssa olisi Helsinki ja Messukeskus, ei suinkaan HJK ja Finnaistadion tai Hjalliksen purkki ja Barona-arenat. Nyt olisi mahdollisuudet luoda jotain ennen näkemätöntä, jotain mistä Espoo muistettaisiin ja se nousisi kapungiksi kaupunkien joukkoon.
Mikäli dementia ei hirveesti ole pahentunut itselläni niin Helsingin Messukeskushan suunnittelee yhdessä Helsingin kaupungin Liikuntaviraston kanssa suurempaa monitoimihallia nykyisen messukeskuksen viereen. Tämän monitoimihallin viereen tulee vielä täysimittainen tekonurmikenttä.

alien lapaluu

Poissa Poissa


Vastaus #901 : 18.12.2009 klo 15:54:09

Mikäli dementia ei hirveesti ole pahentunut itselläni niin Helsingin Messukeskushan suunnittelee yhdessä Helsingin kaupungin Liikuntaviraston kanssa suurempaa monitoimihallia nykyisen messukeskuksen viereen. Tämän monitoimihallin viereen tulee vielä täysimittainen tekonurmikenttä.

Omien tietojeni mukaan on pientä konfliktia käyttöasteiden suhteen. Monitoimihallia haluaa molemmat, mutta molemmille olisi sillä myös käyttöä, joten tuo tulee toteutumaan joko messuhallina tai monitoimihallina urheilun suhteen. Tekonurmikenttä kietoutuu kaikkeen tuohon ja Messukeskus ei haluaisi siihen mitään lukkoon lyötyä, koska tarvetta tuolle laajennukselle olisi. Tekonurmikenttä iskisi asiat lukkoon vuosikymmeniksi. Tuokin osaltaa hiertää ja saa nähdä mitä tulee. Jos Espoossa pystytään nopeisiin ratkaisuihin, niin lopulta myös Helsingissä asiat voisi päättyä jalkapallon hyväksi. Eli tulisi monitoimihalli, tekonurmi ja Harjunpään omat tilat Tapiolaan. Lopulta tässä olisi eniten voittajia. Ehkä pieni kuntarajat ylittävä yhteisytö olisi hyvästä. Nyt liika nurkkakuntaisuus leimaa päätöksentekoa.
Uuhis #97

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle, TPS, erityssympatiat Barcalle


Vastaus #902 : 18.12.2009 klo 16:48:33

Harjunpää olisi muuten henkilökohtaisesti tänään Isossa Omenassa kaupittelemassa kausikortteja ja mainostamassa Stadioniaan kello 17.00-20.00
tuliperäinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaupunginosajoukkueet


Vastaus #903 : 18.12.2009 klo 19:45:11

Harjunpää olisi muuten henkilökohtaisesti tänään Isossa Omenassa kaupittelemassa kausikortteja ja mainostamassa Stadioniaan kello 17.00-20.00

Nyt on tosi kyseessä..
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #904 : 18.12.2009 klo 22:13:18

Siellä on joka päivä ollu eri toimiston miehet myymässä kausareita.
Andain

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomifutis, 日本


Vastaus #905 : 24.01.2010 klo 22:51:14

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Espoo+virittelee+Facebookiin+keskustelua+s%C3%A4%C3%A4st%C3%B6ist%C3%A4+/1135252371590

Uutinen
Facebook-käyttäjät pääsevät vaikuttamaan, mistä palveluista Espoossa kenties nipistetään.

Kaupunginjohtaja Marketta Kokkonen joukkoineen avaa helmikuussa internetissä toimivaan yhteisöpalvelu Facebookiin ryhmän, jossa keskustellaan Espoon palveluverkosta. Keskustelua viritellään myös kaupungin ylläpitämällä Avoin Espoo -nettisivustolla.

"Espoolaiset saavat kertoa, mikä on palvelu tärkeä ja mistä voitaisiin supistaa", kaupunginhallituksen puheenjohtaja Saija Äikäs-Idänpään-Heikkilä (kok) sanoo.

Kaupunginjohtaja Kokkonen tai Äikäs itse ei ole Facebookissa.

"Mutta toivon, että lautakuntien jäsenet ottavat keskusteluun osaa."

Keskusteluhankkeen taustalla on, että Espoo ei halua toistaa "Helsingin virheitä" palveluverkkoselvityksen suhteen. Helsingissä kaupunginjohtaja Jussi Pajusen kokoamasta kouluja, terveyskeskuksia ja kirjastoja sisältäneestä lakkauslistasta nousi iso häly.

"On selvää, että Espoonkin selvitys saa ihmisiä takajaloilleen. Pyrimme kuitenkin avoimuuteen, jotta kenenkään ei tarvitse seisoa valtuustotalon ulkopuolella kylttien kanssa", Äikäs-Idänpään-Heikkilä sanoo.
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #906 : 24.01.2010 klo 22:52:54

Ääriliike, be prepared!
Tommy Tykki

Poissa Poissa


Vastaus #907 : 25.01.2010 klo 07:28:37

Onkohan Hongan tiedottajalla (tai nettikirjoittajalla) osuutta tähän?
Ei vaiskaan, ihan hyvä asia espoolaisille.
Geanu

Poissa Poissa


Vastaus #908 : 25.01.2010 klo 09:39:16

On J&J saannut jotain aikaan, kun stadion yhtiökin on saatu perustettua viime vuoden puolella.
Lainaus
Tapiolan jalkapallostadion Oy, Espoo

Yhtiön toimialana on jalkapallostadionin kiinteistön hallinnointi, urheilutilaisuuksien, konserttien ja viihdetapahtumien järjestäminen, ravintola- ja kioskitoiminnan harjoittaminen, istuinpaikkojen ja aitioiden vuokraus sekä myynti, muu tilojen vuokraus ja muu laillinen liiketoiminta.
Talousalue    Uudenmaan talousalue
Osoite    Olarinluoma 7, 02200 Espoo
Vastuuhenkilöt    Harjunpää Jouko Juhani, Puheenjohtaja
Osakepääoma    2500
Rekisteröintipäivä    30.11.2009
Asiakastieto Oy
Tommy Tykki

Poissa Poissa


Vastaus #909 : 25.01.2010 klo 10:46:46

On J&J saannut jotain aikaan, kun stadion yhtiökin on saatu perustettua viime vuoden puolella.

... ja muu laillinen liiketoiminta :-)
 
Lasijalka99

Poissa Poissa


Vastaus #910 : 25.01.2010 klo 18:57:13

No tuo osakeyhtiön perustaminen ei vielä kerro mitään siitä että itse hanke olisi edennyt.
idänihme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: suurseura


Vastaus #911 : 25.01.2010 klo 22:02:48

No tuo osakeyhtiön perustaminen ei vielä kerro mitään siitä että itse hanke olisi edennyt.
Perustamatta jättäminen olisi kertonut että ei ole edennyt.
laivakoira

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kurvin Vauhti


Vastaus #912 : 08.02.2010 klo 22:44:25

Jokohan nyt nytkähtäisi johonkin suuntaan, kun nuo valitukset länsimetron asemista meni nurin?
Eikös tosta metroaseman paikasta ollu aika paikasta ollu aika paljon kiinni koko projekstissa?
tuliperäinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaupunginosajoukkueet


Vastaus #913 : 09.02.2010 klo 09:24:12

Jokohan nyt nytkähtäisi johonkin suuntaan, kun nuo valitukset länsimetron asemista meni nurin?
Eikös tosta metroaseman paikasta ollu aika paikasta ollu aika paljon kiinni koko projekstissa?

Kyllä näin on. Saamieni tietojen mukaan nyt näyttää enemmän kuin hyvältä.
Ares

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: suomalaiset eurokentillä 2011


Vastaus #914 : 09.02.2010 klo 10:38:33

Kyllä näin on. Saamieni tietojen mukaan nyt näyttää enemmän kuin hyvältä.

Onko lähteenä eräs tuntemamme sisäpiiriläinen?
Ares

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: suomalaiset eurokentillä 2011


Vastaus #915 : 20.02.2010 klo 18:28:25

Ei tullut varmaan kenellekään yllätyksenä. Kreikkalaistyylinen puuhastelu ja lukujen vääristely ei tainnut mennä läpi.

Uutinen
Tapiolan jalkapallostadion vastatuulessa, talouslaskelmiin ei luoteta

20.02.2010 7:05

Katettu ja energiaomavarainen stadion olisi ainutlaatuinen Suomessa. Hankkeen puuhamiehet vakuuttavat, että toiminta- ja taloussuunnitelmat ovat pitäviä, eivätkä perustu veronmaksajien kukkarolla käyntiin.
Martti Merran mukaan laskelmat jalkapallostadion rahoituksesta perustuvat Espoon kaupungin suureen panostukseen, joka ei ole järkevällä tasolla.

FC Hongan suunnitelmat rakentaa Tapiolan urheilupuistoon 28 miljoonaa euroa maksava katettu jalkapallostadion 11000 istumapaikkakatsojalle ei ole sytyttänyt hankkeesta informoituja kaupungin päättäjiä. Talouslaskelmat ovat heidän mielestään epärealistiset ja perustuvat pääosin Espoon veronmaksajien panostukseen.

Joillekin valtuustoryhmille tehdyn selvityksen mukaan stadion tarvitsisi kaupungilta takauksen 18 miljoonan lainalleen ja sen lisäksi vuosittain satojen tuhansien eurojen palvelusopimuksen, jolla kaupunki ostaisi 400 euron tuntihintaan stadionin käyttövuoroja.

Kaupunginhallituksen ja sen elinkeino- ja kilpailukykyjaoksen jäsen Martti Merra (kok) tyrmää kaupungin tuen varaan rakennetun stadionin. Hänen mielestään talouslaskelmien muutkaan osat eivät ole luotettavia.

Emme ole saaneet luotettavaa selvitystä, mistä puuttuvat 10 miljoonaa euroa stadionin rakentamiseen saadaan. Siihen tarvittaisiin selvää omaa pääomapanostusta, mutta selvitysten mukaan se koottaisiin aitioiden ja stadionin nimimyynnillä, minkä lopputulos on epävarmaa.

–Myös käyttötalouden laskelmat erilaisten tapahtumien tuotoista ovat ontuvia, sillä stadioneiden liiketoiminta ei onnistu Suomessa ilman veronmaksajien suurtukea. Stadionin käyttötalous on laskettu ylihintaisten kaupungille myytävien käyttövuorojen varaan, Merra arvioi.

Hän muistuttaa, että FC Hongalla on 15 kotipeliä sarjakaudessa. Kaikkiaan tarvittaisiin vähintään 50 tapahtumaa vuodessa, että stadionin käyttötalous olisi kunnossa.

Merran mukaan hankkeen puuhamiehet ovat tehneet laskelmansa niin, että kaupunki kantaa kaiken taloudellisen riskin, mutta he saavat stadionin omistukseensa ilman todellista omaa pääomapanostusta.

Merra on myös Länsimetro Oy:n hallituksen jäsen. Hänen mukaansa jalkapallostadionin suurtapahtumien suunnittelussa ei ole huomioitu myöskään liikenteellisiä ongelmia.

–Jos stadionille saataisiin 11000–15000 ihmistä kokoavia tapahtumia, metro ei pysty siitä syntyvää ongelmaa hoitamaan. Pasilassa on eri tilanne, koska siellä raiteita on kymmenkunta. Tapiolassa niitä on vain kaksi, eikä ylimääräisiä vuoroja voi järjestää.

–Tapiolassa jouduttaisiin arvioimaan koko liikennejärjestelmä uudestaan suurstadionin takia, Merra muistuttaa.

Hänen mukaansa kaupungin olisi sijoitettava suunnitellun suurstadionin rakentamiseen, sen käyttötalouteen ja ympäröivään liikennejärjestelmään valtavia summia. Ja vastikkeeksi saataisiin todennäköisesti puolityhjiä katsomoita muutamana viikonloppuna vuodessa.

–FC Hongan jalkapallokulttuurin kehittämistarpeet eivät tarvitse tällaista suurstadionia. Siihen riittää 6000–7000 katsojan stadion. Tarvitsemme Espoon näköisen ja kokoisen stadionin, Merra muistuttaa.

FC Hongan puuhamiehet vetoavat Esport Centerin aikoinaan saamiin etuihin: Kaupunki takasi lainat ja teki palvelusopimuksen, jolla urheilukeskus pystyy hoitamaan lainansa.

–Jos joskus on tehty virhearvioita, pitääkö niitä toistaa, Merra kysyy ja viittaa Esport Centerin rakentamissopimuksiin.

Kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaos saa jalkapallostadionin hankesuunnitelman käsittelyynsä maaliskuun lopulla. Myös Barona-Areenan ja sen ympärille suunnitellun koripallo-, salibandy- voimistelu- ja yleisurheiluareenan monitoimihallin suunnitelman pitäisi valmistua lähiviikkoina. Kolmas kehityshanke on Esport-yhtiöiden ja YIT:n suunnitelma tulevan metroaseman ympäristön kehittämisestä.

Honkahallille lainatakaus

Espoo takaa Tapiolan Hongalle 1,5 miljoonan euron lainan koripallon harjoitushallin rakentamiseen Tapiolan urheilupuistoon. Valtuusto hyväksyi takaussopimuksen yksimielisesti. Laina-aika on 15 vuotta.

Hallin kustannusarvio on 3,2 miljoonaa euroa. Honka on hakenut hankkeeseen myös liikuntapaikkarakentamisen valtionavustusta opetusministeriöltä.

Honkahallin kokonaispinta-ala on vajaat 3000 neliötä. Halliin tulee kolme täysmittaista koripallokenttää, katsomo, kahvio sekä seuran toimisto- ja kokoontumistilat. Rakentaminen on tarkoitus aloittaa toukokuussa.
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #916 : 20.02.2010 klo 18:40:55

Ei tullut varmaan kenellekään yllätyksenä. Kreikkalaistyylinen puuhastelu ja lukujen vääristely ei tainnut mennä läpi.

Uutinen
Tapiolan jalkapallostadion vastatuulessa, talouslaskelmiin ei luoteta

Olisin voinut kertoa tämän jo aikaa sitten. Ja taisin kertoakin. Meillä oli Vaasassa kokemusta samanlaisesta toiminnasta viime vuonna, kun Sport suunnitteli liigatasollakin hulppeaa monitoimikeskusta (=jäähallia). Yllättäen hanke haudattiin kaikessa hiljaisuudessa sen jälkeen, kun rahoitussuunnitelmat lyötiin pöytään...

Josko nyt sitten palattaisiin taas niihin realistisiin suunnitelmiin ja tehtäisiin Espooseen nätti, mukava ja tarpeellinen noin 8000 katsojan europelikelpoinen stadion Ylos. Sellaisestahan Espoon kaupunki on jo teettänyt tarveselvityksenkin. Ja tuloksena taisi olla, että sellaiselle olisi kaupungissa tarvetta.
Ares

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: suomalaiset eurokentillä 2011


Vastaus #917 : 20.02.2010 klo 18:51:49

Josko nyt sitten palattaisiin taas niihin realistisiin suunnitelmiin ja tehtäisiin Espooseen nätti, mukava ja tarpeellinen noin 8000 katsojan europelikelpoinen stadion.

Sama. Tämän puppeloinnin tuloksena juna meni jo ja seuraavaa saadaan odottaa seuraavaan nousukauteen. Ainakaan 10 vuoteen ei uutta stadionia nouse.

Kiitos Joukot. Teitte miehen työn.
Patrimonio Mundial

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ZA KRST CASNI I SLOBONU SLATNU - ZA SRBIJA


Vastaus #918 : 20.02.2010 klo 19:36:11


Martti Merra Ylos
ackaz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tapiola


Vastaus #919 : 20.02.2010 klo 20:02:24

Noh, eihän tässä mitään uutta stadionia edes oltaisi tarvittu. ::)
Ior Bock

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Ajax Amsterdam. Winnipeg Jets


Vastaus #920 : 20.02.2010 klo 20:14:21

Hongan voisi nyt sitten tiputtaa liigassa kun kunnon stadikkaa ei löydy Ylos
Ares

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: suomalaiset eurokentillä 2011


Vastaus #921 : 20.02.2010 klo 20:26:47

Hongan voisi nyt sitten tiputtaa liigassa kun kunnon stadikkaa ei löydy Ylos

Kohta Riihilahti luo tiskiin vastustamattoman tarjouksen finskillä pelaamisesta.
Ior Bock

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Ajax Amsterdam. Winnipeg Jets


Vastaus #922 : 20.02.2010 klo 20:35:27

Hongan 300 yleisökeskiarvolle jo valmiiksi Ylos
Jhiaa

Poissa Poissa


Vastaus #923 : 20.02.2010 klo 22:54:23

Tarkottiko tämä nyt sitä, että tämä Hongan stadionhanke kaatui lopullisesti?
kakkakukkanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: torstaikooma


Vastaus #924 : 20.02.2010 klo 23:02:33

Joukojen pläni oli kyllä niin epärealistinen ettei kielteinen päätös voinut tulla edes heille yllätyksenä.

 
Sivuja: 1 ... 36 [37] 38 ... 226
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa