• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Liigajoukkueiden talous(vaikeudet)

Aloittaja wenrer, 31.08.2009 klo 11:07:22

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

wenrer

Lainaus käyttäjältä: Jii - 18.09.2009 klo 16:00:48
Mikä muuten on liigaseuroille tyypillinen luottoluokitus? Jos jollain on know-howta ja viitsii kaivaa esiin niin kiinnostaisi :)

Sieltähän ne asiakastiedolta saa. 14 Alfa Rating -raporttia luottoluokitustietoineen maksaa nelisensataa euroa, eli ei juuri mitään. Samalla saa näkyviin historiatiedot luokituksista.

Toimialan rating-jakauman saa toki yhdestäkin raportista, mutta liigafutis tuskin on oma toimialansa.

hikikuutio

"Hongan talous on kunnossa ;-)"

Hymiö tekee asiasta täysin selvän. Jotenkin näihin Joukoihin ei ole luottoa. Oli kyse sitten puheista tai rahasta. Ehkä stadion hanke oli vain merkki ylikierroksilla menemisestä. Kaupungin takauksia tai lainoituksia on tuskin tulossa näillä taustoilla. Sen verta isosta summasta on lainassa kyse. Normaaliin poliittiseen jargoniinhan kuuluu puoltaa ja tutkia tarkemmin asioita ainakin julkisuuteen menevissä kommenteissa. Asian tyrmääminen saisi aika nuivaa vastaanottoa, vaikka se lähempänä totuutta olisikin. :(

Jos kauteen lähdettäessä ei ole ollut rahoja kasassa, niin väitän että niitä ei kauden aikanakaan ole saatu kasaan. Protestilistalle joutuminen ei ihan yksinkertainen asia ole. Siinä vaiheessa on kai käyty eri maksujärjestelyt jo läpi ja niissäkin epäonnistuttu, jos sellaista vaihtoehtoa on edes käytetty. Tietysti pelkkä huolimattomuuskin ja laskun ja muistutusten häviäminenkin voi tähän johtaa. Yleisesti urheiluseuroille ollaan käsittääkseni aika suopeita maksuaikojen ja muiden rukkaamisessa.

Ei näin. Toivottavasti homma on niinkuin monet on sanonut, että yhden kauden tappiolla ei niin väliä...

Tsei Tsei

Lainaus käyttäjältä: Dial Square FC - 18.09.2009 klo 12:12:31
Toisaalta ei tuollainen 22220 euron laskun tai laskujen maksamatta jääminen ole enää unohdus. Ongelmia siis on, mutta suuruusluokkaa ei tiedä kuin Joukot.

Juuri näin. Ei ole harvinaista, että Veikkausliiga-joukkueilla on syksyllä kassa tyhjä. Mieluiten toki vasta parin kuukauden päästä, mutta todellista ongelman laajuutta on vaikea arvioida. Seuroilla voi olla paljon isompiakin summia rästissä, mutta eivät silti päädy protestilistalle.

Rantasipi

Nykyinen julkisuus vaikeuttaa Hongan tilannetta entisestään. Tärkein rahoitus yrityksille ja siis myös seuroille on toimittajien tarjoama maksuaika. Näiden uutisten jälkeen nekin toimittajat, jotka eivät Hongan tilannetta ole seuranneet, muuttavat maksuehdoksi käteisen. Tämän jälkeen voi venyttää sitten enää palkkojen, vuokrien, sähkölaskujen (yms.) ja verojen sekä muiden viranomaismaksujen maksua tai työnantajamaksuja. Verottajan karavaani kulkee ei pysähdy, vaikka koirat räksyttävätkin.

kakkakukkanen

Lainaus käyttäjältä: Tsei Tsei - 18.09.2009 klo 16:24:35
Juuri näin. Ei ole harvinaista, että Veikkausliiga-joukkueilla on syksyllä kassa tyhjä. Mieluiten toki vasta parin kuukauden päästä, mutta todellista ongelman laajuutta on vaikea arvioida. Seuroilla voi olla paljon isompiakin summia rästissä, mutta eivät silti päädy protestilistalle.

Itsehän en tunne jalkapalloyrityksen taloudenhoitoa lainkaan, mutta ainakin football managerissa kassat täytetään kesällä kun pelataan liigapelejä, ja toisaalta tilikausi päättyy uuteen vuoteen. Eli, aika huolissaan varmaan pitäisi olla jos kassa ammottaa tyhjyyttään jos siinä vaiheessa seasonia kun pelit on käynnissä ja revenueta tulee. Vai millä tuloilla joukkueissa maksetaan palkat marraskuusta maaliskuuhun?

Maakuntasatraappi

Lainaus käyttäjältä: kakkakukkanen - 18.09.2009 klo 23:49:58
Itsehän en tunne jalkapalloyrityksen taloudenhoitoa lainkaan, mutta ainakin football managerissa kassat täytetään kesällä kun pelataan liigapelejä, ja toisaalta tilikausi päättyy uuteen vuoteen. Eli, aika huolissaan varmaan pitäisi olla jos kassa ammottaa tyhjyyttään jos siinä vaiheessa seasonia kun pelit on käynnissä ja revenueta tulee. Vai millä tuloilla joukkueissa maksetaan palkat marraskuusta maaliskuuhun?

Tosielämässä, siis kun Suomen liigasta puhutaan, liigakauden aikana menee 2-3 kertaa enemmän rahaa kuin tulee. Homma kun pyörii valtaosin sponsorirahoin, ja ne tuloutetaan pääosin tammi-huhtikuussa.

kakkakukkanen

Lainaus käyttäjältä: Maakuntasatraappi - 19.09.2009 klo 00:44:30
Tosielämässä, siis kun Suomen liigasta puhutaan, liigakauden aikana menee 2-3 kertaa enemmän rahaa kuin tulee. Homma kun pyörii valtaosin sponsorirahoin, ja ne tuloutetaan pääosin tammi-huhtikuussa.

Ei muuta mun ajatuskulkua mitenkään. Huolena siis että millä keinoilla Honka maksaa palkat vuoden loppuun kun kassa on jo nyt kerran tyhjä?

Maakuntasatraappi

Lainaus käyttäjältä: kakkakukkanen - 19.09.2009 klo 00:50:53
Ei muuta mun ajatuskulkua mitenkään. Huolena siis että millä keinoilla Honka maksaa palkat vuoden loppuun kun kassa on jo nyt kerran tyhjä?

Jos se on tyhjä eikä lainaa saa, niin ei millään. Mutta ei ole näyttöä siitä, että tilanne olisi näin paha. TamU:ssahan kerrottiin pelaajille jo elokuussa, että palkkoja ei kyetä täysimääräisinä kauden loppuun maksamaan.

kakkakukkanen

Lainaus käyttäjältä: Maakuntasatraappi - 19.09.2009 klo 00:56:54
Jos se on tyhjä eikä lainaa saa, niin ei millään. Mutta ei ole näyttöä siitä, että tilanne olisi näin paha. TamU:ssahan kerrottiin pelaajille jo elokuussa, että palkkoja ei kyetä täysimääräisinä kauden loppuun maksamaan.

Just näin. Enivei, onko täällä tampereelta ketään jotka olisivat jotenkin mukana siinä rahankeruukampanjassa? Onko koko operaatiossa mitään mahdollisuuksia? Miten perusforumisti voisi asiaa tukea?

Sandor

Lainaus käyttäjältä: werner - 18.09.2009 klo 14:16:15
C siis alin mahdollinen luottokelpoisuusluokitus. Ja protestilistalle päätyminen ei tietääkseni automaattisesti tarkoita luokituksen putoamista C-luokkaan. Paremmat asiantuntijat voinevat korjata.

Positiivista tässä on se, että ainakin vuosina 2001-2003 alle viidennes C-luokituksen saaneista yrityksistä joutui konkurssihakemuksen kohteeksi.

En tiedä varmaksi, mutta tuolle C-luottoluokituksen saaneiden yritysten konkurssien suhteellisen pieneen määrään voi olla luonnollisia selityksiä. Ensinnäkin C-luokitelluissa yrityksissä saattaa olla aika paljon toimimattomia pöytälaatikkoyhtiöitä, joita ketään ei kiinnosta hakea konkurssiin vaikka edellytykset olisivat olemassa. Lisäksi tässä saattaa päteä se vanha sääntö, että jos olet 1.000 euroa velkaa pankille, niin olet pankin armoilla, mutta jos olet 1.000.000 euroa velkaa pankille, niin pankki on sinun armoilla. Veikkaan jalkapalloseurojen velkojilla olevan sen tilanteen, että konkurssihakemusta ei kovin herkästi jätetä, koska harvalla seuralla on mitään kovin merkittävää varallisuutta realisoitavaksi. Velkojille parempi vaihtoehto on kituuttaa eteenpäin ja toivoa jotain murusia kuin varma luottotappio.

Tapiolan Taidomi

Laitoin nyt näitä ratingeja tuonne toisaalle http://futisforum2.org/index.php?topic=79246.375 kun oli samalla puhe tästä ns. Stadion-hankkeesta.

Muiden kuin aktiivisten ts. protesti-asteella olevien velkojien nimien osalta olen saanut vinkin että niitä ei tänne nimillä laitettaisi.

Sandor

Lainaus käyttäjältä: ForzaInter - 17.09.2009 klo 22:59:08
Taloudellisessa mielessä ja riskien hallinnassa tuolla on kyllä ihan oleellinen merkitys.

Miten niin? Käsittääkseni sillä, että toimiiko seura Ry:nä vai Oy:nä, ei taloudellisessa mielessä ole oikein muuta merkitystä kuin ehkä verotuksessa. Eikä nykyään oikein siinäkään. Ry on verovelvollinen harjoittamastaan elinkeinotoiminnasta samalla tavalla kuin Oy. Käsittääkseni verottomuuden ehtona olevaa "yleishyödyllisyyden" statusta on viime vuosina jopa kiristetty, joten aika moni liigaseurojen varainhankintakeino menee verolle toimintamuodosta riippumatta.

Ja mitä tulee muuten seurojen talouteen, niin jos rahat on loppu, niin rahat on loppu riippumatta siitä, että toimitaanko Oy:nä tai Ry:nä. Sikäli tietenkin edustusjoukkueen toimiminen Oy:nä ja eriyttäminen muusta toiminnasta on järkevää, että jos homma menee pieleen ja seuran varallisuus hassataan maailmalle, niin ei ainakaan vaaranneta muita seuratoiminnan osa-alueita, kuten seuran junioritoimintaa.

ForzaInter

Lainaus käyttäjältä: Sandor - 19.09.2009 klo 16:15:24
Sikäli tietenkin edustusjoukkueen toimiminen Oy:nä ja eriyttäminen muusta toiminnasta on järkevää, että jos homma menee pieleen ja seuran varallisuus hassataan maailmalle, niin ei ainakaan vaaranneta muita seuratoiminnan osa-alueita, kuten seuran junioritoimintaa.

Juuri näin. Oy:ssä vastuukysymykset ovat ihan erilaiset kuin ry:ssä. Tätä hain takaa.

Sandor

Lainaus käyttäjältä: vapaamatkustaja - 18.09.2009 klo 12:52:09
->Vaikka niitä parinkymmenentuhannen euron maksamattomia laskuja olisi kymmenen, niin siltikään ei päästä kovin kummoiseen velkaan seuran liikevaihtoon nähden. Lisäksi Honka on onnistunut tekemään aiempina kausina jopa voittoa pelaajamyyntien ansiosta, joten talouden pitäisi olla kunnossa ja kestää helposti pari heikompaakin kautta.

Palataan asiaan, jos Honka ei onnistu myymään pelaajia pariin seuraavaan kauteen ja velkojilla on seitsennumeroinen summa saatavia.

Väittäisin, että seuran liikevaihdon vertaaminen velkoihin ei kerro oikeastaan mitään taloudellisista toimintaedellytyksistä. Liikevaihto voi olla vaikka kuinka suuri, mutta jos kassa on kuiva, tulos on tappiollinen ja kassavirta pakkasella, niin konkurssi voi tulla vaikka huomenna. Edellyttäen, että uutta rahoitusta ei onnistuta hankkimaan. Edes vanhat kirjanpidolliset tulokset eivät välttämättä kerro kaikkea, vaikka niihin täällä usein vedotaan. Ja tämä koskee kaikkia taloudellisessa kurimuksessa eläviä seuroja, ei ainoastaan Honkaa. Joten en halua provoilla. Silti epäilen Hongan tilanteen olevan näistä talouskurimuksessa elävistä seuroista ehkä jopa vaikein. Pelkästään vilkaisemalla Hongan pelaajalistaa voi todeta, että tuollaista rosteria ei millään kovin kevyellä kulurakenteella pyöritetä. Moni muu liigaseura, kuten vaikka Tamu ja Haka, ovat jo ehtineet sopeuttaa toimintaa. Mikä on sitten näkynyt myös urheilullisessa menestyksessä.

idänihme

#439
Lainaus käyttäjältä: Maakuntasatraappi - 19.09.2009 klo 00:44:30
Tosielämässä, siis kun Suomen liigasta puhutaan, liigakauden aikana menee 2-3 kertaa enemmän rahaa kuin tulee. Homma kun pyörii valtaosin sponsorirahoin, ja ne tuloutetaan pääosin tammi-huhtikuussa.

Näinhän tämä todella suomessa on. Lipputulot on todella pieni osa budjetista ja ongelmallinen hetki talousongelmille on keväällä eikä talvella. Talvella seuralla on vielä viimeisenä oljenkortena pelaajien kusettaminen palkanmaksussa ilman että se näkyy kesäkusetuksien tapaan kentällä. Jos rahat oikeasti olisi täysin lopussa niin tuskin olisi tehty jatkosopimuksia kahdelle pelaajalle joita ei edes talvella ole mahdollista myydä ulkomaille ja joille löytyisi ihan ok korvaajat ensi kaudelle.

Varmaa on ettei Hongan taloustilanne ole optimaalinen, mutta ei tämä ihan katastrofikaan ole kun listoilla on useampi pelaaja josta on saumat saada satojen tuhansien siirtokorvaukset.

Jos mietitään mikä meni vikaan niin mielestäni Hongalla ei ole taloudellisesti tervettä tapaa pysyä liigan kärkikahinoissa ennen stadionin parantamista. Pidemmän päälle vip tilaisuudet teltassa ja pelin katsominen koulun juhlasalista pöllityllä penkillä ei täytä rahamiesten vaatimuksia varteenotettavalle urheiluviihteelle. Vaihtoehdot oli joko yrittää jatkaa nousuhuumaaa kunnes stadion rakennetaan ja sen mukana joukkue saa pientä uskottavuutta tai sitten elää säästöliekillä ja pysytellä liigassa stadionia odotellessa. Nyt kun nähdään ettei hyväkään menestys näytä nopeuttavan stadionin rakentumista ja ettei nousuhuuman jälkeen telttakylässä haluta katsoa edes mestaruustaistelua on helppo sanoa kumpi vaihtoehdoista olisi ollut fiksumpi.

edit:
Itsekin näkisin että Hongan yksi suurimmista virheistä oli laaja materiaali. Toki tällä luotiin mahdollisuus pärjätä sekä liigassa, että cupissa ja europeleissä, mutta mestaruustaistoon olisi päässyt halvemmalla hankkimalla vain vähän yli kymmenen hyvällä palkalla olevaa pelaajaa. Mitään järkeä ei ollut esim siinä että kauden alussa jengissä oli 5 oikeasti hyvää ja täysammattilaista hyökkääjää. Myöskin kahden hyvän maalivahdin palkkaaminen on 26 ottelun sarjassa hieman kyseenalaista. Toki kapeammallakin materiaalilla voi velkaa tehdä paljon...

Tapiolan Taidomi

Laitan tämän myös tännekin.

Isompia tahoja johon velkoja on, on noin puolenkymmentä. Näistä tämä Aktiv-kapitalin perimä 22k on yksi. Kuten aiemmin olen kertonut, niin muut "aktivoituvat" protesteiksi loka-marraskuun aikoihin mikäli jostain ei lisää uutta likvidiä (pelaajakaupat, pääomasijoitus, jne) tule.

Tässä muuten yrityksen tuorein luokitus:



Rating-asteikko:       
erinomainen   AAA         
hyvä+                AA+         
hyvä                AA         
tyydyttävä+   A+         
tyydyttävä   A         
välttävä                B         
heikko                 C         

Yrityksen rating:            
Yrityksen rating on 18.09.2009 C  tilinpäätöstiedoin, ilman henkilöluottotietoja, heikentynyt.

Yrityksen ratinghistoria:
18.09.2009         C          tilinpäätöstiedoin, ilman henkilöluottotietoja
14.03.2009         AA          tilinpäätöstiedoin, ilman henkilöluottotietoja
20.09.2008         A+          tilinpäätöstiedoin

Lainauksia raportista:
Kannattavuus:

Viime tilikaudella kannattavuus on olennaisesti heikentynyt.

Maksuvalmius:
Yrityksen ostovelkojenkiertoaika on 289 vrk, eli koko toimialan mediaaniarvoon (48 vrk)verrattuna pitkä.

Vakavaraisuus:
Vakavaraisuudenkehitys on pitkällä aikavälillä ollut vaarallisen heikko.




Tähän kun summataan kuluneen tilikauden negatiivinen kehitys, henkilöluottojen arvostus, sekä avoimet ja tulevat protestit, niin kertokaa nyt joku saatana mulle miten asia voisivat olla "ihan ok", tai millä helvetillä nämä sankarit olisivat kaupungin silmissä uskottavia 19 000 hengen stadionin rakentajia?


Maakuntasatraappi

LainaaMaksuvalmius:
Yrityksen ostovelkojenkiertoaika on 289 vrk, eli koko toimialan mediaaniarvoon (48 vrk)verrattuna pitkä.

Jumalauta :D

Tuo siis tarkoittaa keskimääräistä aikaa, joka Hongalta kuluu ostetun tuotteen tai palvelun vastaanottamisesta laskun maksamiseen. Eli jos myyt Hongalle jotain laskulla, seura maksaa laskun keskimäärin 9,5 kuukauden kuluttua.

yyber

Lainaus käyttäjältä: Maakuntasatraappi - 19.09.2009 klo 17:44:31
Jumalauta :D

Voisiko tuo olla sitä, että on ostettu yhteistyökumppaneilta (lue: kavereilta) ja niitä laskuja on sitten yhteisymmärryksessä vetkuteltu?

Maakuntasatraappi

Lainaus käyttäjältä: yyber - 19.09.2009 klo 17:48:58
Voisiko tuo olla sitä, että on ostettu yhteistyökumppaneilta (lue: kavereilta) ja niitä laskuja on sitten yhteisymmärryksessä vetkuteltu?

Voi toki, eihän tuo tilasto kerro mitä sen takana on. Mutta joka tapauksessa se erittäin vahvasti viittaa siihen, että yhtiöllä on rankat ostovelat niskassa.

Rantasipi

Kavereilta kun ostetaan, niin laskuun laitetaan pitkä maksuaika.
Mihin rahat pääasiassa menevät:
- palkat
- verot
- vuokrat
- markkinointi
- sähkö-, vesi- ja muut samankaltaiset kulut
- varusteet, matkakulut, toimistokulut jne...
- myytävien tuotteiden osto

Mitä näistä eristä voi ostaa kavereilta? Käytännössä "kavereilta" ostettavien tuotteiden tai palveluiden osuus kokonaiskuluista on olematon.

Maakuntasatraappi

#446
Lainaus käyttäjältä: Töps - 19.09.2009 klo 17:57:17
Mitä näistä eristä voi ostaa kavereilta? Käytännössä "kavereilta" ostettavien tuotteiden tai palveluiden osuus kokonaiskuluista on olematon.

Pienemmällä futispaikkakunnalla ei välttämättä ihan näin, kun paikalliset yrittäjät voivat jeesiä kusessa olevaa seuraa olemalla viemättä maksamatonta laskua eteenpäin. Jaron osalta näin on Pietarsaaressa toimittu monesti, taisivat bussiliikennöitsijän laskut olla pahimmillaan kolmatta vuotta rästissä. Käytännössä siis yrittäjät näin lainaavat rahaa tappiota tekevälle seuralle. Korko tosin ei ole halpa, koska totta kai firmat sen 16,5 prosentin vuosittaisen viivästyskoron nappaavat.

Vaikea kuitenkaan kuvitella, että Honka saisi Jaron tapaan ostettua kotikaupungistaan tavaroita tai palveluja tuolla tavalla.

Niin joo, tuosta Töpsin listasta unohtui merkittävä juttu eli halli- ja kenttävuokrat. Ne jäävät helposti rästiin kuukausiksi tai jopa vuodeksi, koska luotetaan siihen että kaupunki ei vie oman kaupungin seuraa konkkaan.

Tapiolan Taidomi

Lainaus käyttäjältä: Töps - 19.09.2009 klo 17:57:17
Kavereilta kun ostetaan, niin laskuun laitetaan pitkä maksuaika.
Mihin rahat pääasiassa menevät:
- palkat
- verot
- vuokrat
- markkinointi
- sähkö-, vesi- ja muut samankaltaiset kulut
- varusteet, matkakulut, toimistokulut jne...
- myytävien tuotteiden osto

Mitä näistä eristä voi ostaa kavereilta? Käytännössä "kavereilta" ostettavien tuotteiden tai palveluiden osuus kokonaiskuluista on olematon.


No niin. Eli näistä kun "alkaa seuraamaan polkua", niin voi varmasti arvioida ainakin potentiaalisimmat velkojat...

yyber

Lainaus käyttäjältä: Tapiolan Taidomi - 19.09.2009 klo 18:30:43
No niin. Eli näistä kun "alkaa seuraamaan polkua", niin voi varmasti arvioida ainakin potentiaalisimmat velkojat...

Lueskelin tuota Hongan sponssaajien listaa ja laitan Villi Veikkauksen: http://www.gainomax.fi/ ?

acdb

Lainaus käyttäjältä: Tapiolan Taidomi - 19.09.2009 klo 18:30:43
No niin. Eli näistä kun "alkaa seuraamaan polkua", niin voi varmasti arvioida ainakin potentiaalisimmat velkojat...

Onko Joket sanonut sun perheelle jotain pahaa joskus, vai mistä ihmeestä saat virtaa tuohon kampanjaasi? Enkä nyt ota kantaa Joken puolesta tai siihen oletko oikeassa vai väärässä, mutta viestihistoriasi perusteella sinulla ei näytä forumilla juurikaan muita mielenkiinnon kohteita löytyvän kuin syvä ja pyhä Jokke-viha...