Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #3925 : 09.03.2015 klo 20:51:49 |
|
Unitedissa tosiaan on 2 yli 30-vuotiasta kenttäpelaajaa: van Persie ja Carrick, joista van Persie on ehkä ollut väsähtänyt tällä kaudella, mutta Carrick on ollut varsin hyvä.
Mitä tekemistä tällä on pelaajien kehäraakkiutumisen kanssa? Esim. Rooney on pelannut Valioliigassa täysiä kausia 18-vuotiaasta saakka, minkä on alkanut huomaamaan viimeistään tällä kaudella. Kaikki puristettavissa oleva on jo puristettu Väiskin kropasta irti, eikä jalka todellakaan nouse entiseen malliin. Vaikka ikää onkin vasta 29 vuotta. Myös Falcaosta huomaa, että vammat ovat todellakin tehneet tehtävänsä. Falcao on menettänyt vammojen takia ne parhaat fyysiset ominaisuutensa eli nopeuden ja sähäkkyyden, minkä huomaa törkeän selvästi pelaajan nykytasossa.
|
|
|
|
|
jthein
Poissa
|
 |
Vastaus #3926 : 09.03.2015 klo 20:54:30 |
|
Szczesny, Bellerin, Mertesacker, Koscielny, Monreal, Coquelin, Cazorla, Oxlade-Chamberlain, Ozil, Alexis, Welbeck
Subs: Martinez, Gibbs, Chambers, Ramsey, Giroud, Walcott, Akpom
Giroud penkillä?!?!
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #3927 : 09.03.2015 klo 20:56:57 |
|
Ei näköjään uskalla Wenger lähteä otteluun optimiavauksella. Tappion jälkeen heikennettyä avausta voikin sitten perustella sienipaikan tärkeydellä ja alibi on valmis.
|
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #3928 : 09.03.2015 klo 20:59:38 |
|
Ei näköjään uskalla Wenger lähteä otteluun optimiavauksella. Tappion jälkeen heikennettyä avausta voikin sitten perustella sienipaikan tärkeydellä ja alibi on valmis.
Pitkälti kasassa mielestäni ykköskokoonpano, mitä nyt pientä rotaatiota Gibbs/Monreal parivaljakossa eikä Ramsey vielä taida ihan täydessä kunnossa olla. Giroud toki normaalisti avaisi. Niin ja toki Ospina jätetty myös kotiin.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #3929 : 09.03.2015 klo 21:02:50 |
|
Kyllä tuo näyttää ihan vahvalta avaukselta. Welbeckin laittaminen piikkiin tähän peliin saattaa olla aika hyväkin veto. Toki se voi toimia myös täysin päinvastoin ja Welbeck pilaa pelinsä jännittämiseen.
|
|
|
|
|
jthein
Poissa
|
 |
Vastaus #3930 : 09.03.2015 klo 21:02:56 |
|
Pitkälti kasassa mielestäni ykköskokoonpano, mitä nyt pientä rotaatiota Gibbs/Monreal parivaljakossa eikä Ramsey vielä taida ihan täydessä kunnossa olla. Giroud toki normaalisti avaisi.
Monreal on puolustussuuntaan Gibbsiä varmempi ja mielestäni on ykkösvaihtoehto vasemmaksi pakiksi tällä hetkellä. Ramsey tilanne on varmaan juurikin noin. Giroud on ahkeroinut reilusti minuutteja joten enemmän penkillä istuneelle Dannylle vaan mahdollisuus näyttää LvG:lle närhen munat. Ei tuossa mistään tarkoituksella heikennetystä kokoonpanosta voi puhua. e. Walcottia Wenger ei vaan uskalla laittaa kehiin vieraissa vai onko tuossa Theon kyykyttämisessä sitten jotain sopimusneuvotteluihin liittyvää jo taustalla? Giroud voi hyvin tulla penkiltä vielä ratkaisemaan, jos tarvetta on.
|
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #3931 : 09.03.2015 klo 21:04:44 |
|
Monreal on puolustussuuntaan Gibbsiä varmempi ja mielestäni on ykkösvaihtoehto vasemmaksi pakiksi tällä hetkellä.
Jep, kauden alussa Gibbs oli ykkösvalinta, mutta tainnut Monreal parantuneiden esitysten jälkeen olla hieman niskan päällä. Toki Gibbs nyt viime aikoina kentälle myös päässyt, mutta tällä hetkellä varmaan aika rinta rinnan ehdolla vaspaksi.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #3932 : 09.03.2015 klo 21:10:47 |
|
Kyllä tuo näyttää ihan vahvalta avaukselta.
Sinällänsä samaa mieltä, että ihan vahva avaus tuo. Mutta silti tästä tulee väkisinkin fiilis, että jos tappio tulee, se voidaan laittaa avauksen piikkiin ja Wengerin alkeellisia taktiikkoja ei huomioida. Giroud on joka tapauksessa ollut Arsenalin selvästi tehokkain pelaaja keväällä eli siinä on hyvä täky medialle. Walcottin kyykyttämisessä on tosin varmasti jotain taustalla, kuten jo todettiinkin. Onkohan kyse sitten sopimuskiistasta vai säästääkö Wenger Walcottia lihamestarille?
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3933 : 09.03.2015 klo 21:11:59 |
|
Manu vetää siis kaaripalloa Fellainin päähän.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #3934 : 09.03.2015 klo 21:34:57 |
|
Walcottin kyykyttämisessä on tosin varmasti jotain taustalla, kuten jo todettiinkin. Onkohan kyse sitten sopimuskiistasta vai säästääkö Wenger Walcottia lihamestarille?
Uskon vahvasti, että jotain tapahtuu kulisseissa tällä hetkellä Walcottin suhteen. Ihan niin kuin ei olisi enää Wengerin suunnitelmissa. Wengerillä ei pitäisi olla mitään, jonka taakse piiloutua, jos Arsenal taas toimii lattiamattona ManU:lle. Mutta media kyllä kohtelee varsin hellästi Wengeriä edelleen.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #3935 : 09.03.2015 klo 21:42:30 |
|
Mitä tekemistä tällä on pelaajien kehäraakkiutumisen kanssa? Esim. Rooney on pelannut Valioliigassa täysiä kausia 18-vuotiaasta saakka, minkä on alkanut huomaamaan viimeistään tällä kaudella. Kaikki puristettavissa oleva on jo puristettu Väiskin kropasta irti, eikä jalka todellakaan nouse entiseen malliin. Vaikka ikää onkin vasta 29 vuotta.
Myös Falcaosta huomaa, että vammat ovat todellakin tehneet tehtävänsä. Falcao on menettänyt vammojen takia ne parhaat fyysiset ominaisuutensa eli nopeuden ja sähäkkyyden, minkä huomaa törkeän selvästi pelaajan nykytasossa.
Et ole ilmeisesti katsellut juurikaan Unitedin pelejä viimeaikoina. Rooney on ollut todella hyvä ja ratkaissut omalla panoksellaan kolme neljästä viime pelistä sen jälkeen kun pääsi kärkeen. Falcao on ollut klesana, mutta milloin tuo on lukeutunut Unitedin tärkeimpiin pelaajiin? Ylempää kymmenikköä vastaan:
3-1-2. 50% voittoja, 16,6% tasapelejä, ja 33,3% tappioita. Vielä on kolme ylemmän kymmenikön joukkuetta kohtaamatta OT:lla ja ne kaikki kuuluvat liigan viiden kovimman porukan joukkoon.
Toki eihän se tarkoita, että kotisaldo kovia joukkueita vastaan on kauden päätteeksi huono, kun pelejä on vielä jäljellä. Ei Manun kotisaldo silti anna mitään viitteitä siihen suuntaan, että tulosta tulee lopuista kotipeleistä kovia vastaan.
Joka tapauksessa Old Trafford on yksi paskimpia tekosyitä, jos Arsenal tänään häviää.
Tuohon tilastoon toki antaa oman suolansa avauskierroksen tappio Swansealle. Tuolloinhan uusista hankinnoista ainoastaan Herrera oli mukana (eli poissa oli Shaw, Rojo, Blind, Di Maria ja Falcao). Noiden lisäksi sivussa olivat Valencia, Rafael, Evan, van Persie ja Carrick. Kentällä puolestaan oli mm. Blackett, Fletcher, Lingard, Hernandez ja Nani, joista ainoastaan Blackett on edelleen mukana joukkueessa ja hänkään ei ole avannut liigaottelua sitten edellisen Arsenal-pelin. Kärkikuusikosta United on muuten kohdannut kotona 2 saldolla 1-1-0 ja tuon avauskierroksen jälkeen neljästätoista OT:lla pelatusta ottelusta ainoat voitottomat pelit ovat tasapeli Chelseaa vastan ja tappio Southamptonille. Chelsea on ainut, jolla on mennyt kotona vähintään yhtä hyvin, eikä mikään muu Valioliigajoukkue pääse edes lähelle.
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #3936 : 09.03.2015 klo 23:42:42 |
|
Heikennetyllä kokoonpanolla vierasvoitto 
|
|
|
|
|
|
|
Pink Indian
Poissa
Suosikkijoukkue: Bijela ST.
|
 |
Vastaus #3938 : 09.03.2015 klo 23:48:07 |
|
Welbeckin maalin osoittamiselle ennen häkkiä vielä erikois 
|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #3939 : 09.03.2015 klo 23:48:38 |
|
ihan mukavaa, että joku edes joskus voittaa itse tekemisen maailmanmestarit näiden omassa lajissaan. toki arse oli muutenkin parempi, eli sikäli ei tuo nyt "väärin" mennyt
bradford/reading vastaan välierässä.
|
|
|
|
|
Jaska
Poissa
|
 |
Vastaus #3940 : 09.03.2015 klo 23:49:59 |
|
Olenpa mielelläni väärässä, kun näin päin käy. Arsenalin peli ei pääosin silmiä hivellyt, mutta viihdyttävään, päästä päähän aaltoilevaan, vanhan ajan taistelupeliin tyyli sitten lopulta sopi. Parasta oli, että nimenomaan Welbeck tämän ratkaisi.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #3941 : 09.03.2015 klo 23:55:06 |
|
Heikennetyllä kokoonpanolla vierasvoitto  Jep. Esitykset ailahtelevat, mutta näissä tuloksissa on nähtävä aina pientä eteenpäin menoa. Tällä kaudella joukkue on hakenut pari voittoa Manchesteristä, mistä ei uskaltanut edes haaveilla vielä pari vuotta sitten. Kai tässä on otettava se kanta, että kokonaisuutena pari viime kautta menee positiivisen puolella, jos vertaa moniin sitä edeltäviin kausiin. Jos seura uusii tällä kaudella cupin voiton, se on mielestäni paljon kovempi statement kuin viime kauden cup-voitto. Viime kauden voitto jätti vielä jossiteltavaa jos sattui omaavan Arsenalin vastaisen agendan. Arpaonnea eli kaikki pelit kotona ennen välieriä, muut puppeloivat, pari kovinta arvottiin vastakkain, ei yhtään kovaa vastassa, jne jne. Voiton uusiminen ei jättäisi mitään jossittelun varaa. Tokassa maalissa tuli ilmi, että Welbeckillä on myös hyvät puolensa Giroudiin nähden, vaikka patonki onkin oikeutetusti ykkösvaihtoehto kärkeen. Giroud olisi ehkä saattanut tuikkaamaan pallon de Gean ohi, mutta on sen verran hidas ja kankea, että tuskimpa olisi ehtinyt tökkäämään jatkopalloa maaliin.
|
|
|
|
|
femyle
Poissa
|
 |
Vastaus #3942 : 09.03.2015 klo 23:57:25 |
|
bradford/reading vastaan välierässä.
Kumpaakin vastaan muutaman vuoden takaa melko unohtumattomat cup-väännöt. 
|
|
|
|
|
Pyyleva
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal FC since 2010
|
 |
Vastaus #3943 : 09.03.2015 klo 23:58:38 |
|
Olipa ilo katsella kuinka Arsenal pääsi ManUn ihon alle ja yksitellen alkaen Di Mariasta alkoi pelaajien kuuppa poksahdella! Welbeckin voittomaalille ja hillitylle tuuletukselle vielä megalomaaninen  Oxille perinteinen kauden paras esitys ja samassa pelissä hajoaminen, miksi aina näin? 
|
|
|
|
|
J_Zanetti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79
|
 |
Vastaus #3944 : 10.03.2015 klo 00:00:13 |
|
Heikennetyllä kokoonpanolla vierasvoitto  Coquelinin tulon jälkeen jo toinen täyden potin vierailu Manchesteriin. Erinomainen kokoonpano ja taktiikka. Näihin oikeasti isoihin peleihin Welbeck aina avaukseen, vaikka Giroud hyvässä vireessä olisikin. AOC, Alexis ja Welbeck luovat dynaamisella liikkumisellaan ja huipputason kuskaamisellaan valtavasti paikkoja tällaisessa päästä päähän pelissä. Staattinen Giroud pieksee sitten näitä Hulleja ja Evertoneita. Tärkeää on, että peli toimii kokonaisuutena, eikä tuijotella pelkkiä tehotilastoja, kuten tekevät nämä suurimmat Poldin perään itkijät. Michael Oliverille myös hatunnosto. Tuomiot menivät täysin oikein, mutta harvalla tuollaiseen komboon olisi ollut kanttia.
|
|
|
|
|
Titi
Poissa
|
 |
Vastaus #3945 : 10.03.2015 klo 00:03:22 |
|
Özilin "uusi tuleminen" on ollut kyllä hienoa katsottavaa, jälleen kerran loistavaa peliä, rakenteli Oxin kanssa ensimmäisen maalin ja paremmalla onnella olisi ollut taas parit syötöt plakkarissa. Eiköhän Scholes ja lehdistö hiljene taas vähäksi aikaa Özilin hintalapusta, kasa kultaa tuo on Dive Mariaan verrattuna.
|
|
|
|
|
Liberchies
Poissa
|
 |
Vastaus #3946 : 10.03.2015 klo 00:04:12 |
|
Huh! Olipas viihdyttävä peli. ManU:lla oli eväänsä, mutta puolustus taisteli loppuun asti eikä edes kaaripallot Fellainin afroon vavisuttaneet Arsenalin perustuksia. Loistavaa tuomarityöskentelyä myöskin pitkästä aikaa saarilla. Joku voisi sanoa että Di Maria passitettiin suihkuun hieman kevyin perustein, mutta periaatteessa tuomiot olivat suoraan sääntökirjasta. De Gea teki ne pari ennakoitua huippupelastusta, mutta tällä kertaa Manure ei pelkästään niiden varassa päässyt ratsastamaan.
Vaikea nostaa yhtä onnistujaa ottelun hahmoksi, sillä kukaan ei erottunut mielestäni niin räikeästi. Ekan puoliajan perusteella olisin sanonut Oxlade-Chamberlain, mutta kokonaisuutena ehkä Coquelin. Härnäsi jatkuvasti ja tuplasi ansiokkaasti. Vähemmän vakuuttavasti veti Szczczny, joka oli jalalla surkea.
Tunnustukset vielä Welbeckille ja Monrealille.
|
|
|
|
|
Jezzya
Poissa
Suosikkijoukkue: FA CUP 2014
|
 |
Vastaus #3947 : 10.03.2015 klo 00:08:41 |
|
 "Welbeck is not the standard required at Manchester United." - Van Gaal
|
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #3948 : 10.03.2015 klo 00:18:02 |
|
Welbeck ja Giroud sitten vaan rohkeasti Monacoa vastaan kentälle heti alusta saakka.
Kylläpä maistuu voitto Old Toiletista. Koska viimeksi?
|
|
|
|
|
Arkon
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu
|
 |
Vastaus #3949 : 10.03.2015 klo 00:18:41 |
|
Tuntuuhan tämä pirun hyvältä, ja tietyllä tavalla tuo voittomaali vielä tuntui erityisen makealta, kun ottaa huomioon, millaisilla yksilömokilla voittoja on ManUlle parin viime vuoden aikana annettu. Peli ei mitään ilotulitusta ollut, mutta esityksessä oli vähän samaa kuin City-voitossa, eli koko joukkue puolusti kompaktisti koko matsin ajan pitäen Unitedin aika hyvin pois todellisilta maalipaikoilta, ja vastahyökkäyksissäkin oli riittävästi ideaa vaikka useammankin maalin tekemiseen.
Tuohon aiemmin käytyyn laitapakkikeskusteluun voisi ehkä kommentoida, että vaikka Monreal ei välttämättä ole merkittävästi Gibbsiä parempi pelaaja omalla laidallaan, niin hän tasapainottaa Bellerínin hyökkäysintoa selvästi paremmin jääden tarvittaessa hieman alemmas varmistamaan, eikä joukkue ollut tänään niin haavoittuvainen vastahyökkäyksille kuin muutamassa edellisessä matsissa. Sagnan vielä pelatessa Gibbs oli noista selkeästikin parempi, mutta tällä hetkellä Monrealin tulisi olla nokkimisjärjestyksessä edellä.
Mitä muihin pelaajiin tulee, niin Oxilta tosiaan nähtiin paras peli vähään aikaan, sen vähän mitä ehti kentällä olla. Sen sijaan Ospinan otteiden jälkeen hieman vitutti katsoa Szczesnyn jotenkin... "kasuaalin" oloista peliä, johon mahtui taas puolihuolimatonta kikkailua, heikkoa jalalla pelaamista ja vähän vaarallista pomputteluakin helpon oloisissa keskityspalloissa. Onneksi tänään ei tarvinnut venyä sen kummempiin torjuntoihin.
|
|
|
|
|
|
|
|